Domů
Obnovitelné zdroje
ifo: EU by neměla soupeřit s USA na poli finanční podpory domácího dodavatelského řetězce pro OZE
Výroba solárních komponent
Zdroj: Oregon Department of Transportation / Creative Commons / CC BY 2.0

ifo: EU by neměla soupeřit s USA na poli finanční podpory domácího dodavatelského řetězce pro OZE

Otázka urychlení rozvoje využívání obnovitelných zdrojů, renesance jaderné energetiky, či zajištění domácího dodavatelského řetězce se od vypuknutí energetické krize spojené s ruskou invazí na Ukrajinu dostává stále více do popředí. Jeden z nejvýraznějších kroků v této oblast učinily Spojené státy, když přijaly protiinflační balíček, který má nabídnout stovky miliard dolarů na investice v energetice. Podle nové zprávy německého ekonomického institutu by se měla Evropa vyvarovat soutěžení se Spojenými státy v oblasti masivní finanční podpory investic do rozvoje domácího dodavatelského řetězce.

Od narušení globálních dodavatelských řetězců koronavirovou pandemií a následně válkou na Ukrajině se zajištění domácího dodavatelského řetězce začíná stávat v některých zemí priritou. Jedním z nejvýraznějších příkladů mohou být Spojené státy, které svým protiinflačním zákonem (IRA, z angl. Inflation Reduction Act) chtějí nasměrovat stovky miliard dolarů do investic do domácího energetického průmyslu, včetně rozšíření výroby komponent pro solární elektrárny či baterie.

V těchto oblastech je totiž z pohledu výrobní kapacity lídrem Čína, přičemž silná závislost na jednom dodavateli se ukázala jako možné riziko po zkušenostech s omezováním dodávek plynu do Evropy ze strany Ruska. Protiinflační balíček, který americká vláda představila loni v létě, by mohl díky značným finančním pobídkám přilákat investory, kteří původně zvažovali vybudování výrobních kapacit v jiných regionech, a to včetně Evropy. Podle nové zprávy německého ekonomického institutu ifo adresované tamnímu ministerstvu financí by však Evropa neměla soutěžit s USA pomocí pobídek, kvůli kterým by se musela dále zadlužit.

„EU by se měla vyvarovat soutěžení s USA ve výši finanční podpory pro přilákání investic do továren na solární články nebo baterie, které pracují se zavedenými technologiemi. To by bylo kontraproduktivní,“ uvedl prezindent institutu ifo Clemens Fuest.

Prezident institutu Fuest ve zprávě pro německé ministerstvo požaduje, aby Evropa napravila nedostatky v přístupu k domácímu průmyslu. Zajištění dostupných a spolehlivých dodávek podle něj vyžaduje další integraci energetických trhů jednotlivých členských zemí, rozvoj sítí, stejně jako obnovitelných a jaderných zdrojů a podporu výzkumu ve všech těchto oblastech.

„EU by se měla zaměřit na konkurenční způsob udělování grantů projektům v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, stejně jako na rozvoj infrastruktury,“ řekl hlavní autor zprávy Niklas Potrafke.

Podle Potrafkeho by se nicméně Evropa měla bránit proti „protekcionalistickým prvkům“ amerického IRA, přičemž spoluautor studie vítá, že Evropa s USA o tomto tématu diskutují. Evropa podle něj již disponuje programy nové generace na ochranu klimatu, které stále nabízí nevyčerpané finanční prostředky.

Fuest dále uvádí, že je nutné vytvořit nový regulatorní rámec, který by umožnil vznik nových obchodních platforem, na kterých by mohly interagovat jak domácnosti, tak společnosti a to z pozice jak spotřebitelů, tak i výrobců energie.

Právě sdílení elektrické energie mezi jednotlivými malovýrobci je jedním z témat, kterým se věnuje návrh reformy evropského trhu s elektřinou, který v polovině měsíce představila Evropská komise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se