V americkém státě Illinois byl schválen návrh zákona, který uznává jadernou energetiku jako čistý zdroj energie. Kromě jaderných elektráren zákon podporuje další rozvoj obnovitelných zdrojů energie a iniciativy v oblasti zvýšování energetické účinnosti.

Schválený návrh zákona podporuje další rozvoj čisté energetiky a zároveň chrání pracovní místa a udržuje konkurenceschopné ceny elektřiny s tím, že je omezen dopad podpory na domácnosti a průmyslové podniky. Zákon zároveň zaručuje, že jaderná energie spadá do kategorie takzvané čisté energie.

Návrh nyní poputuje ke guvernérovi, který jej pravděpodobně podepíše. Očekává se, že vejde v platnost od 1. června 2017.

Jaderná energie tvoří většinu bez uhlíkové energie v Illinois

V Illinois je momentálně provozováno 11 jaderných reaktorů, všechny společností Exelon. Reaktory dohromady představují téměř polovinu celkové vyrobené elektřiny ve státě a 90 % bez uhlíkové energie.

Přitom třem z těchto bloků, jednomu v jaderné elektrárně Clinton a dvěma v Quad Cities, hrozilo, že budou z ekonomických důvodů uzavřeny. Exelon již dříve prohlásil, že v případě neschválení legislativy, která by jejich další provoz podpořila, by byl provoz v Clintonu ukončen v červnu 2017 a rok později i v Quad Cities.

Návrh má srovnat podmínky na trhu

Označením elektřiny vyrobené jadernými reaktory za bezemisní zákon podle Exelonu a ComEdu, největšího poskytovatele elektrické energie v Illinois, srovnává podmínky pro jadernou, větrnou a solární energii. Zároveň také zachovává hospodářskou činnost v hodnotě 1,2 miliard dolarů generovanou ohroženými bloky a zabraňuje odhadovaným zvýšením nákladů o 10 miliard dolarů.

„Tato výhledová energetická politika srovnává podmínky na trhu a oceňuje všechnu bez uhlíkovou energii stejnou mírou. Zároveň také umísťuje Illinois do pozice národního lídra v podpoře rozšiřování čisté energie a také významně podpoří místní ekonomiku.“ – výkonný ředitel Exelonu Chris Crane.

Státní guvernér Bruce Rauner již prohlásil, že návrh je v souladu s jeho názory, že jakákoli energetická politika by měla chránit pracovní místa, daňové poplatníky a konečné zákazníky.

„Tato legislativa zachrání tisíce pracovních míst. Konečné zákazníky chrání od výrazných navýšení sazeb pomocí stanovení garantovaných limitů ceny elektřiny. Zároveň zajišťuje, že daňové poplatníci nejsou tlačeni k udržování elektráren v provozu.“ – Guvernér Illinois Bruce Rauner

zdroj úvodní fotografie: Daniel Schwen

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *