Domů
Obnovitelné zdroje
Indie plánuje největší hybridní solární a větrnou elektrárnu s bateriovým úložištěm
Větrné a fotovoltaické elektrárny.
Zdroj: National Grid

Indie plánuje největší hybridní solární a větrnou elektrárnu s bateriovým úložištěm

Indické ministerstvo energetiky plánuje vybudovat v tamním státě Ándhrapradéš hybridní elektrárnu, která má kromě fotovoltaických panelů a větrných turbín disponovat i bateriovým úložištěm pro akumulaci elektřiny. Se svým instalovaným výkonem 160 MW by se mělo jednat o největší zařízení svého druhu na světě.

Hybridní projekty v oblasti solární a větrné energetiky jsou pro Indii relativně nové a projekty tohoto druhu by mohly určit cestu dalšího směřování tamní energetiky. Projekt, který se bude rozkládat na ploše přes 300 hektarů, nabídne výkon 120 MW v solárních panelech a 40 MW ve větrných turbínách. Součástí hybridní elektrárny má být i bateriové úložiště o kapacitě až 40 MWh.

„Bude to první takto rozsáhlý hybridní projekt s bateriovou zálohou, o který se budeme v zemi pokoušet. Uvedení 160MW projektu v Anantapuru do provozu do 18 měsíců otevře cestu dalším takovým projektům,“ uvedl k projektu G Adiseshu, výkonný ředitel indické AP Solar Power Corporation.

Celkové investiční náklady projektu se odhadují na 10 miliard rupií, tedy zhruba 3,4 miliardy korun. Zatímco realizace solární a větrné části projektu bude nabídnuta prostřednictvím aukce, výstavbu bateriového úložiště zafinancuje poskytnutím nízkoúročeného úveru Světová banka.

Indický stát Ándhrapradéš již dříve čelil problémům s poruchami sítě a výkonovým výkyvům, a proto hledá možnosti pro začlenění akumulačních prvků do sítě. Ty mají pomoci zmírnit problémy s řízením sítě, které jsou spojeny s výrobou elektřiny v intermitentních obnovitelných zdrojích.

Význam akumulace a pružné výroby v indickém státě Ándhrapradéš i nadále poroste, jelikož se tamní vláda zavázala do roku 2022 navýšit výkon v solárních elektrárnách na 10 GW, v případě větrných zdrojů na 8 GW. Z tohoto objemu by 3 GW měly tvořit právě hybridní elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vláďa
29. prosinec 2017, 16:39

Hlavně aby byla elektrárna důkladně přidělaná k zemi. Nedaleko Mangalore byla na pontonu postavená elektrárna o celkovém výkonu cca 180 MW složená ze čtyř spalovacích turbín vybavených utilizačními kotli a následnou parní turbínou 50 MW. Zařízení najeto v roce 2003, dnes tam nic není.

Wolf
30. prosinec 2017, 10:16

Jako musím se ozvat. Kdyby ty 3.5 miliardy investovali do nových veřejných toalet tak by pro svůj národ udělali určitě více dobra než li touto předraženou elektrárnou. Určitě by to chtělo ještě více rozebrat ale nemám na to sílu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se