Domů
Obnovitelné zdroje
Indie položila základy svého největšího parku kombinujícího solární a větrné technologie
Offshore větrná turbína V164. Zdroj: MHI Vestas Offshore Wind
Zdroj: MHI Vestas Offshore Wind

Indie položila základy svého největšího parku kombinujícího solární a větrné technologie

Indie má ambiciózní plány na energetickou transformaci a ve velkém investuje do obnovitelných zdrojů energie. Na konci minulého roku položila základy pro zatím největší elektrárenský park založený čistě na obnovitelných zdrojích energie. Park bude mít instalovaný výkon 30 GW a kombinovat bude jak solární, tak větrné technologie.

O plánech Indie na svůj prozatím největší větrno-solární park, které nyní začínají být realitou, informoval minulý týden například server energylivenews. Hybridní park se bude nacházet ve státu Gudžarát, v západní části Indie. Rozkládat se bude na 70 000 hektarech půdy, což odpovídá přibližně velikosti Singapuru.

Elektřinu bude vyrábět za pomoci solárních a větrných zdrojů a v plánu je také stavba zařízení pro akumulaci energie. Krom hybridního parku byl položen i základní kámen desalinační stanice pro výrobu pitné vody, do které bude park dodávat elektřinu.

„Elektřina, kterou bude park produkovat čistě z obnovitelných zdrojů energie, ušetří 50 milionů tun emisí oxidu uhličitého ročně. To by odpovídalo výsadbě přibližně 90 milionů stromů,“ řekl indický premiér Naréndra Módí, který při kladení základního kamene zdůraznil důležitost stavby pro snížení prozatím velmi vysoké uhlíkové stopy Indie.

Díky spojení dvou technologií a svému instalovanému výkonu půjde o největší projekt svého druhu na světě. Výstavba parku je v souladu s plány Indie na instalaci 175 GW obnovitelných zdrojů energie do roku 2022. Do roku 2030 pak vláda premiéra Módího plánuje další navýšení, a sice na 450 GW. V současnosti je přitom celkový instalovaný výkon OZE v zemi na pouhých 89,6 GW.

Indie má ambiciózní plány na přechod na obnovitelnou energetiku. Do roku 2030 plánuje dosáhnout maxima výroby energie z uhlí, následně poté výrobu již jen snižovat. Investovat plánuje jak do tradičnějších obnovitelných zdrojů, tak i do vodíku a inovativních technologií na skladování energie. Například v létě tohoto roku zástupci Indie jednali se svými protějšky ze Spojených států ohledně budoucí spolupráce v oblasti energetických inovací.

Zdroj úvodního obrázku: MHI Vestas Offshore Wind

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Pavel Lukavský
4. leden 2021, 21:30

400GW nového výkonu v OZE během následujících deseti let? V tom musí mít určitě prsty ekofašisti spolčení snad

s bruselskýmii neomarxisty. Že bych si nevšiml že Indie se stala dalším členem EU? A teď úpí pod jejím diktátem! Za všechno přece může ten zlý Brusel! Nebo mi snad někdo vysvětlí, proč chtějí utrácet svoje těžce vydělané rupie za drahé a nepoužitelné hračky, které jsou přece naprosto k ničemu? Další jaderná velmoc která nepochopila, že jediná úžasně levná a naprosto bezriziková výroba elektrické energie je z jaderných reaktorů? Kdo jiný jim snad brání, tak jako nám chudákům Čechům, v tom, aby si takové skvělé reaktory koupili z Ruska nebo z Číny? A nebo ještě lépe! Mohou přece zapojit vlastní průmysl a pohádkově zbohatnout na výrobě jaderných elektráren! Vždyť už jich postavili dost. Znalosti na to mají! Třeba by nám pak mohli i nějaký prodat! Tak Bože, co jim v tom brání! Je mi jich líto, kluků a holek opálených. Až večer zapadne slunce a ztiší se vítr, budou sedět zase potmě :(

Josef
4. leden 2021, 21:53

Kdybyste si to přečetl pozorně, pak se dozvíte ,že výroba el. energie z uhlí bude růst do roku 2030 a nemylte se Indie má téměř 1,3mld obyvatel, takže si těch 400GW v OZE vydělte 130 a dostanete 3GW na velikost ČR dnes máme asi 2,1GW v solárech a jejich podíl na naší celkové spotřebě energie je mizivý. Toto jsou propagandistické články , které mají potvrdit Bruselské vize o světě přecházející od fosilních paliv k OZE. Jenže tak to není. skutečnost je taková že jejich plány jsou zvednout těžbu uhlí do roku 2030 o 1 miliardu tun ročně.

Pavel Lukavský
4. leden 2021, 22:18

Já jsem to četl pozorně, a také nikde netvrdím že Indie nerozvíjí uhelnou energetiku. Bohužel. Nezbývá než doufat, že ty plány ještě přehodnotí v neprospěch uhlí. Ovšem vy tam máte jednu zcela zásadní logickou hrubkou v úvaze. Nějak jste zapomněl zohlednit spotřebu na obyvatele. Ta je v Indii odhadem 7x menší. V tom případě bychom ovšem museli my plánovat 21GW a ne jen 3. Abychom měli podobný podíl oze. To už jsou jiná čísla že :)

Emil
4. leden 2021, 22:39

Jenomže za 11 let Indie spotřebu elektřiny na hlavu zdvojnásobila, zatímco u nás stagnuje. Takže za dalších 10 let nebude 7× menší (už za předloňský rok byla 6,5× menší), ale třeba jen 3× nebo 4× menší.

Pavel Lukavský
4. leden 2021, 22:47

To máte pravdu. Růst spotřeby bude jistě větší v Indii a to by se mělo zohlednit. Také podmínky pro oze budou v Indii daleko lepší. Myslím přírodní podmínky. Což jim také nahrává.

Carlos
5. leden 2021, 00:16

Myslím že nejenom přírodní, ale i sociální, přece jen mají už nějakou tradici v samo-domo elektrifikaci, malých spotřebičích a pro velké množství lidí je pořád dostačující 200Wp panel. Je to rychlejší než čekat že jim za X dlouhých let dotáhnou dráty někde z elektrárny.

Jestli sověty + elektrizace = komunismus, pak OZE + decentralizace = demokracie ;) (jo trochu přeháním) Ale myslím že více služby nadělá dát každé rodině malou jednoduchou FVE sestavu na 2x12V (- 0 +) a někde na kraji vesnice jim místo starého spalováku dát jednoduchý DC elektromotor + nějakou tu bižuterii, než jim sice dovést elektřiny co hrdlo ráčí, ale až za dlouho.

Stejně to platí i pro různé -stány v okolí.

pr
5. leden 2021, 15:58

píšete: " ... v solárech ..... podíl na naší celkové spotřebě energie je mizivý ...." Souhlasím, že to u Vás tak může být. U Vašich sousedů je např. podíl FV energie na spotřebě elektřiny 92%. ( forum mypower cz/viewtopic.php?f=23&t=2328&start=420#p139926 ) Takže se nelitujte jak jste líný přiložit ruku k dílu. Nedělá to u čtenářů o Vás dobré mínění.

A.O
4. leden 2021, 22:01

A těch plánovaných 500 GW, které chce mít Indie nainstalované do roku 2050 je jako nic?

Indie na jádro nezanevřela, jak se snažíte tvrdit. Naopak ho chce rozvíjet.

Pavel Lukavský
4. leden 2021, 22:32

Tak ty plány bych chtěl opravdu vidět. Budete tak hodný a zasvětíte mě? Jen prosím, aby nebyly 30 až 40 let staré, ty plány. Takové bych vám mohl ukázat z Československa. Tam bylo také spousta gigawattu, za komančů.

Carlos
4. leden 2021, 23:59

Když tu zmiňujete ty plány z ČSSR, nemáte někde přehled lokalit uvažovaných pro jaderné teplárny? Před lety jsem viděl nějaký naskenovaný sborník z konference (v horším případě se mi dostal do ruky někde v knihovně, nebo antiku) kde snad bylo těch lokalit 12. Celkem by mne to zajímalo protože jednak vím jenom o dvou o kterých se vážně uvažovalo (Praha a Brno, i když u Brna snad byly dvě varianty) a jednak protože by mohly být zajímavé buď pro SMR, nebo pro fúzní zařízení od Tokamak Energy

Pavel Lukavský
4. leden 2021, 23:45

Přiznám se trošku jsem kecal, žádné plány nemám, jen něco vzpomínek z té doby. Takové to vlevo dole, znáte to :) ovšem jistojistě je zde mnoho lepších odborníků, v tom dobrém slova smyslu, kterým stačí sáhnout do šuplíku. Já dám z hlavy jen Tetov a Blahutovice, dejte to do googlu, plus pár klíčových slov, dává to zajímavé odkazy.

Carlos
5. leden 2021, 00:54

Tak to jsme na tom stejně. :)

Problém je že taky je těch 12 lokalit takové vlevo dole. Zkusím znovu google, ale zjišťuji že se ten engine začíná dostávat značně za zenit, býval lepší a přesnější ve všech ohledech. A reálně moc konkurence není.

Chjo... ta nostalgie když vidíte co vám z divočiny nadělají klasické korporátní konzervy.

energetik
5. leden 2021, 06:48

Odkláněcí ministr Kocourek (ODS) komunisty trumfl, ještě před pár lety plánoval 12 nových reaktorů.

A.O
5. leden 2021, 12:32

Přesný rok, kdy tento plán Indie oznámila, mi není znám, ale články, které to tvrdí, jsou maximálně 2 roky staré

Petr
5. leden 2021, 04:21

Správně, proto musíme vytvářet dotační solární tunely, aby jsme ty panely Indii a dalším potřebným přeplatili pod rukou, a u nás v EU z nich vyráběli 3x míň elektřiny než tam u rovníku.

Tomu se říká dobroserství.

Jan Veselý
5. leden 2021, 08:15

Ano, vidíte jak se nám, lidstvu, to evropské "dobroserství" vyplácí. Celý svět má a bude mít prakticky nevyčerpatelný a ukrutně levný zdroj elektřiny. Indové nejsou blbí a jejich odpověď na otázku "Kolik zdrojů elektřiny jsou ochotni nechat postavit za 20-30 USD/MWh (aktuální jimi nasmlouvané ceny)?", je v jejich případě "Kolik jen půjde."

A nebojte, vrtule ani panely nejsou nějak omezený zdroj, není až tak těžké navyšovat výrobu, hlavně když je poptávka.

Petr
5. leden 2021, 12:53

Vyplácí? Jste se zbláznil.

Vyplácí se to jen Švýcarsku co dělá stroje na výrobu panelů, Německo taky, ale tam to smazali tím drahým předčasným nasazením panelů. Pak se to samozřejmě vyplácí Číně, která zdaleka nejvíc panelů vyrábí. A nakonec se to teď začne vyplácet státům v oblasti rovníku, kde to právě začíná být bezdotačně ekonomicky nasaditelné.

Skoro nejvíc na světě se to nevyplatilo právě Česku, kde jsme zahučeli za nesmyslně štědrou podporu 5x předraženého zahraničního zboží za 500 miliard.

Jan Veselý
5. leden 2021, 14:39

Je pro vás "my, lidstvo" moc složitý koncept? Česko nikdo nenutil k idiotskému chování a k megazlodějinám, za to můžete "poděkovat" těm joudům u vesla v letech 2009-2011.

pr
5. leden 2021, 16:05

I joudům u vesla v roce 2008 kdy bylo kolem října poprvé slyšet, že bude od 1.1.2009 změna. A jednání ERÚ to naznačovalo. Nevěděli ovšem proti jakým "sviním" míří.

Milan Vaněček
4. leden 2021, 22:18

Indie jede na maximální rozvoj OZE, má pro to dobré podmínky, jádro v Indii plánuje ve svých snech jen pár atomhujerů. Indie se snaží i o co největší výrobu vlastních solárních panelů.

Josef
5. leden 2021, 00:28

Uvědomte že Indie bude mít 1,6 mld obyvatel (cca 5x USA )to je 500 lidí na 1km2. Oni nejsou Švédsko. Při takové hustotě obyvatel potřebujete koncentrované zdroje, těch 500 lidí u nás spotřebuje asi 15GWh energie ročně i kdyby to v Indii byla polovina nemusí topit (počítám rok 2050 a později až budou vyspělí) Tak není dost dobře možné vyrobit 7GWh, protože na každý km2 byste museli dát cca 3,5MW FV elektárnu a to na celém uzemí Indie včetně pohoří, řek, přehrad, lesů silnic atd. Pak taky těch 500 lidí musí něco jíst, že.

Takže ano FV panely budou určitě o něco účinnější než dnes a bude je Indie rozvíjet, na střechách domů určitě, ale rozhodně to nebude hlavní zdroj energie. U některých z Vás je s podivem, že stále věříte těm zeleným nesmyslům a nevezmete si do ruky kalkulačku, pořád žerete tu zelenou propagandu. Jen tak pro zajímavost kdyby chtěla být Indie vyspělá a chtěla by přejít na OZE tedy el. energii pak by potřebovala nejméně 22 400 TWh el. energie (světová výroba el. energie je asi 27 tis TWh) pak by měla poloviční čistou spotřebu energie než my. Takový vývoj prostě není reálný, protože oni všechno na el. energii předělávat nemohou a proto budou hojně využívat právě uhlí a další fosilní paliva a budovat na nich průmysl. Pokud ne, pak budou zaostávat vůči ostatním zemím v regionu. Dovedete si představit kolik Indů by si takový volební program zvolilo že...

Carlos
5. leden 2021, 00:55

Teplo řešit nemusí a parní lokomotivy tam nejezdí, ne nějak zásadně, co budou tím uhlím vytápět/pohánět?

Petr
5. leden 2021, 04:33

Co asi? Budou muset tím spolehlivým a řiditelným uhlím ochraňovat přenosovou síť, aby jim ji ty vychvalované větrníky a soláry rychle nezbourali.

Josef
5. leden 2021, 22:25

výrobu oceli, hliníku, mědi, cementu, skla, stavebních hmot atd.

Petr
5. leden 2021, 04:28

No jasně. Proto tam teď schválili postavit šest reaktorů atomhujerům z France, šest reaktorů atomhujerům z USA a Rusko tam k dosavadním stavěným taky má mít novou šestku.

I když solární panely dokáží v Indii vyrábět daleko víc elekřiny než v násobně nevhodnějším Česku, kde masové nasazení panelů před 10 lety prosadila banda zlodějů a jim užitečných zelených idiotských aktivistů.

Jan Veselý
5. leden 2021, 08:26

Já myslím, že na to s těmi reaktory nejlépe popisuje web WNA.

Třeba v případě Arevy se už jedenáct let podepisují memoranda a smlouvy o smlouvách budoucích a skutek utek. Jistá je fakticky jen teoretická budoucí cena okolo 100 USD/MWh. Mezitím Indové už dnes budují FVE a VtE za třetinovou až čtvrtinovou cenu.

S reaktory od Westinghouse to není lepší.

energetik II
5. leden 2021, 11:36

Souhlas. Francouzi,Korejci, Číňané i Američané jsou v Indii se svými reaktory - "u ledu", jediný Rosatom už tam 2 postavil, 2 právě staví a na další 2 má smlouvu /Kudankulam/. Do roku 2032 se kromě toho má stavět už jen indický domácí reaktor 700 MW asi v 10 kusech. Jinak už nic víc. Co bude po roce 2032 v Indii s jádrem neví asi nikdo. Plány jsou jen plány, je lepší hledět na realitu.

Emil
5. leden 2021, 16:54

Zrovna jako na potvoru dneska píšou, že "India’s state-owned Bharat Heavy Electricals Limited has won an order from the Nuclear Power Corporation of India to supply the first major components for a planned fleet of 10 indigenously developed 700-MW pressurised heavy water reactors."

energetik II
5. leden 2021, 11:40

V Indii se plány navíc prakticky nikdy nesplní. Viz. OZE, nyní má Indie v OZE - 90 GW. Za dva roky chce mít 175 GW. Splní to ?? Jistě že ne ! Za reálné považuji 120 až 130 GW maximálně.

Jan Veselý
5. leden 2021, 12:00

Chce to dva roky "čínského tempa", Keynes psal, že na rozhýbání ekonomicky v době ekonomického útlumu, jsou takové infrastrukturní investice ideální. A prachy nejsou problém, globální investoři nemají do čeho investovat. Indům bude stačit podepisovat PPA.

Josef
5. leden 2021, 22:27

Keynes věřil v ekonomiku řízenou převážně státem...

Jan Veselý
6. leden 2021, 11:27

Jo, stát má právo a povinnost ekonomiku regulovat, nikoliv ovšem dělat, plánovat a organizovat. Stát zastupuje v ekonomice zájmy své a zájmy svých občanů. Je to, dle mého, takový zlatý střed mezi laissez-faire anarchokapitalistickou džunglí a státní ekonomikou v rukou strany a vlády.

Carlos
6. leden 2021, 15:28

Teoreticky ano, jenže, přidám se s cynismem, jak oba víme ne vždy tomu tak je a místo obecného zájmu zastupuje zájmy nějaké menší skupiny. V historii se to opakovalo několikrát.

Také je otázka jak ty zájmy definovat, protože mnohdy je něco v zájmu občanů dokud je to abstraktní, ale v momentě kdy se to zhmotní tak už to v zájmu občanů být nemusí. Viděli jsme to v historii kdy stát ve 20. Keynesovksy investoval do energetiky,ale tak že ji de-facto celou postátnil a zadělal na problémy do budoucna (ne že by jiný vývoj něco měnil na tom co se dělo po 4. kdy by se znárodnila tak jako tak)

Druhý příklad z historie jsou dráhy které se ze zestátnění po krachu burzy v Vídni nikdy pořádně neoklepaly. Za to se ale z investičního a rozvíjejícího se odvětví stalo zasmrádlé zahnívající jezírko a když někdo něco dělal soukromého, tak to byly tak lokálky.

Problém je že ČR to PPP neumí a neumí (vsadím se že dělat VRT jako PPP tak už možná stojí aj třikrát) ani návrat k různým koncesím s garancemi a celou infrastrukturu chce dělat etatisticky přes státní investice. Viz Dukovany 5, pokud by to mělo rozhýbat ekonomiku a investice, tak by to musely být peníze akcionářů nové elektrárny, ne peníze půjčené si státem půjčené dál státnímu podnik, byť je to akciovka.

Neschopnost vytvořit vhodné prostředí pro investice do infrastruktury a k tomu regulační rámce vidím jako jeden z největších nešvarů ČR. Myslím že kdyby se podařilo více staveb dělat buď jako PPP, nebo pomocí různých koncesí a podobně, tak by rozvoj infrastruktury byl někde jinde.

energetik II
5. leden 2021, 14:24

V Indii jde "ztuha" skoro všechno. Ruský reaktor VVER-1000 Kudankulam - 2 tam stavěli 14 roků. Stavba jejich vlastního 700 MW Kakrapar- 3, trvala 10 let a 22.července 2020 tam proběhla první řetězová reakce. Už ale uběhlo skoro půl roku a nevím o tom, že by byl přifázován na síť. To je opravdu nezvyklá doba , řešit "něco" 6 měsíců po první řetězové reakci. Třeba úplně první reaktor EPR-1750 zprovozňovaný Čínou, Taishan - 1 , měl první řetězovou reakci 6. června 2018 a už 29.června byl napojen na síť. Tedy za 3 týdny. A byl to také zcela nový model reaktoru, zatím nikde nepracující.

Josef
5. leden 2021, 22:48

Jak už jsem řekl při 500 lidí/km2 nemohou FV panely stačit. Jinak co se týče of shore větru pak Indie má malý potenciál jen 112GW pro fixní a 82GW pro plovoucí VTE ( ty jsou dnes v plenkách) upozorňuji, že je to celkový technický potenciál to je max. 1000TWh výroba se současnou nejmodernější technikou. Reálný limit bude nižší. Indie může rozvíjet FV panely a vítr jak chce, ale reálný potenciál je příliš nízký na to, aby tyto zdroje mohly převzít výrobu energie pro 1,6mld. obyvatel žijících moderním životem to nestačí....

energetik II
5. leden 2021, 23:32

Ano, Indie to bude mít s elektřinou pro 1,6 mld. lidí dost těžké. Hydroelektrárny jsou tam reálné tak pro výkon 100 GW, Čína už má dnes ale postaveno 350 GW. Uhlí se zavázala Indie zavrhnout , plynu doma moc netěží a ani není jejím cílem nějak masívně "plynovky" budovat - pokud vím. A jádro ? Pokud vše půjde dobře tak kolem r 2030 bude mít asi 20 GW výkonu, což zajistí asi 4 % výroby elektřiny. Jak píše Josef, tak vítr má v Indii skutečně omezené možnosti . Masívní rozvoj soláru se tak zdá být pro Indii otázkou života a smrti /té energetické/. Pro solár má Indie dobré přírodní podmínky. Na západě má pouštˇ Thár , kde nikdo nežije. Co ji takhle celou zastavět solárem ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se