Domů
Elektřina
Japonsko spustí první geotermální elektrárnu za posledních 15 let, další mají následovat
Geotermální elektrárna Matsukawa s instalovaným výkonem 9,5 MW byla jednou z prvních geotermálních elektráren v Japonsku. Uvedena do provozu byla již v roce 1966.

Japonsko spustí první geotermální elektrárnu za posledních 15 let, další mají následovat

V Japonsku v příštím měsíci zprovozní novou geotermální elektrárnu, první za posledních 15 let. Japonsko se po havárii jaderné elektrárny Fukušima a následném odstavení všech jaderných bloků stalo značně závislým na dovážených fosilních palivech. Geotermální zdroje by zemi mohly v budoucnu pomoci tuto závislost částečně omezit.

Nová geotermální elektrárna se nachází v prefektuře Kumamoto, v oblasti známé pro své termální prameny a sopečnou aktivitu. Za projektem stojí společnost Chuo Electric Power, která plánuje v následujících pěti letech otevřít až pět dalších elektráren.

Elektrárna bude disponovat elektrickým výkonem 2 MW, a měla by tak být schopna zajistit dostatek elektrické energie pro 1500 domácností.

„Pro národy je z hlediska národní bezpečnosti mnohem lepší mít své vlastní energetické zdroje a geotermální energetické zdroje jsou v Japonsku domácí a rozšířené,“ řekl The Telegraph Masaho Adachi, předseda rady japonských geotermálních developerů.

Ačkoliv je elektrárna se svým výkonem pouze malým přínosem pro tamní síť, je podle Adachiho důležitá z hlediska pochopení a obeznámení se s velkými geotermálními projekty, které jsou v současné době ve fázi průzkumu a rozvoje.

Potenciál je dostatečný, využito je pouhé minimum

Japonsko je velmi známé vysokou sopečnou aktivitou, díky které by potenciál tamních geotermálních zdrojů mohl dosahovat až 23 GW, což zemi staví na třetí místo za Spojené státy a Indonésii. Přesto země v současné době využívá ze svého potenciálu pouhá 2 % a většina z japonské technologie směřovala v posledních letech na vývoz.

Za pozastavením výstavby geotermálních elektráren stál v posledních letech zejména odpor ze strany tamních komunit, které se snaží ochránit své horké prameny a s nimi spojený turistický ruch. Velký počet z vhodných lokalit se rovněž nachází ve státem chráněných oblastech.

Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima však odpor polevil a rozvoji geotermální energetiky se tak v Japonsku opět pomalu otevírá cesta. Rozvoj malých geotermálních zdrojů je tak podle společnosti Chuo Electric Power klíčem k jejím plánům vytvoření nového energetického zdroje a revitalizace místních komunit.

Úvodní fotografie: Geotermální elektrárna Matsukawa, jež byla uvedena do provozu již v roce 1966, byla jednou z prvních geotermálních elektráren v Japonsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
C
5. srpen 2017, 22:27

Geotermální elektrárny jsou přímo magický zdroj, bohužel na ně není dost vhodných lokalit, což by chtělo masivní investice do výzkumu HDR, pokud je mapa co kdysi kolovala po internetu správná, pak u nás pro ně máme dost zajímavé podmínky. Když navíc uvážím že se nám od roku 2008/10 kdy ta mapka poprvé asi vyšla, dost zlepšily vrtné technologie, mohlo by to být dost zajímavé. Vhodné izotermy se ale pohybují kolem 7-11km v podzemí, tedy ty s teplotou 180°C, je to v jednom z dokumentů s tímto názvem: Hodnocení využitelnosti obnovitelných zdrojů

Je to sice dost staré, ale nám jde o tu teplotu v podzemí, bohužel odkaz na dokument nemám, kdysi jsem jej kdesi pro soukromé účely stáhl, musí to být ale část 4.

Pokud se Japoncům podaří využít těch 23GW jen z poloviny, je značná část problémů do kterých se dostali skrz odstavení JE vyřešena, navíc se nabízí možnost zapojení mnohem více OZE, GtE by měly být o poznání rychlejší než většina konvenčních elektráren a pokud bude dost OZE nabízí se možnost si zdroj regenerovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se