Domů
Společnosti ve světě
Kalifornie investuje do výzkumu geotermální energie
zdroj: wikipedia.org

Kalifornie investuje do výzkumu geotermální energie

Kalifornský energetický úřad vyčlenil 2,7 milionu dolarů na podporu dvou geotermálních projektů, které má na starosti Berkeley Lab. Cílem obou projektů je nákladově efektivnější rozvoj a provoz tohoto typu energetického zdroje. Spojené státy jsou nyní v čele instalovaného elektrického výkonu v geotermálních elektrárnách, jejich potenciál je ovšem řádově vyšší.

Energetické oddělení prestižní Berkeley Lab na počátku března oznámilo, že jeho vědci začali pracovat na dvou projektech, které jsou financovány kalifornským energetickým úřadem (California Energy Commission). První z projektů bude testovat nasazení hustého pole seismických senzorů s cílem zlepšit schopnost detekce míst a pohybu podzemních tekutin. Druhý projekt by měl vyvinout a aplikovat modelovací nástroje, které umožní geotermálním elektrárnám bezpečný provoz ve flexibilním provozu, což by mělo zajistit lepší integraci s ostatními obnovitelnými zdroji. Celkem projekty přijdou na 2,7 milionu dolarů.

Výroba dle typu obnovitelného zdroje v Kalifornii (Zdroj: California Energy Commission)

„V USA a zejména v Kalifornii existuje obrovský potenciál využití geotermální energie. Geologický průzkum vyčíslil, že konvenční i nekonvenční geotermální zdroje na západě USA jsou srovnatelné s polovinou v současnosti instalovaného výkonu celých Spojených států. Nicméně, komerční provoz těchto zdrojů potřebuje značné technologické pokroky vedoucí ke snížení jejich nákladů,“ řekl Patrick Dobson, vedoucí programu Geotermálních systémů v Berkeley Lab.

Flexibilní výroba

Jeden z projektů má za cíl přechod konstatní geotermální výroby na flexibilní. Výhodou tohoto přechodu je dle vědců možnost využít tuto výrobu jako doplňek k intermitentním obnovitelným zdrojům a ušetřit tak náklady spojené s akumulací energie. Berkeley Lab hodlá upravit řadu modelovacích nástrojů, jako jsou T2WELL a TOUGHREACT, a integrovat je s geomechanickými nástroji do vylepšeného tepelně-hydrologicko-mechanicko-chemického modelu k řešení specifických úloh.

„Toto nám poskytne potřebné nástroje pro výzkum všech výzev, které jsou spojeny s flexibilní výrobou, a pro predikci krátkodobých a dlouhodobých dopadů,“ uvedl Jonny Rutqvist, vědec Berkeley Lab.

Více k tématu geotermální energie a o důvodech vysokých nákladů jejího využití naleznete v našem starším článku.

Zdroj úvodního obrázku: Wikipedia.org

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se