Domů
Plynárenství
Krakování metanu aneb jak vyrábět vodík bez emisí CO2
rakování metanu - způsob výroby H2 vodíku bez emisí CO2

Krakování metanu aneb jak vyrábět vodík bez emisí CO2

Nově vyvinutá technologie umožňuje produkci vodíku z metanu bez toho, aniž by se při tomto ději tvořil CO2. Uhlík v tomto případě přechází na tzv. černý uhlík, který je využitelný jako vedlejší produkt.

Výzkumníci z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) spolu s kolegy z Institute of Advanced Sustainability Studies (IASS) v Něměcku vyvinuli proces, kterým lze extrahovat energetický obsah z metanu ve formě vodíku, aniž by při tom vznikal oxid uhličitý.

V procesu zvaném „krakování metanu“ se od sebe při teplotě přes 750 °C oddělí dvě hlavní složky metanu, uhlík a vodík, bez emisí skleníkových plynů. Nejedná se o nový koncept, myšlenka krakování metanu je stará několik desetiletí, ovšem až nyní se dosáhlo dostatečně účinné konverze a odstranily se problémy se zanášením aparatury uhlíkem.

Výzkumníci z KIT a IASS tentokrát použili 1,2 metru vysoký reaktor z nerezové oceli a křemene, který navrhl Carlo Rubbia. Pro samotné krakování vědci využili technologii tekutých kovů – konkrétně cínu. Do spodní části reaktoru vyplněného roztaveným cínem se vstřikuje metan, zde dochází k separaci uhlíku, který se ukládá ve formě jemného prášku v horní části reaktoru, a díky jeho mikrogranulární konzistenci nedochází k ucpávání žádných částí reaktoru.

Experimentální reaktor navržený výzkumníky z KIT schopný vytvářet vodík z metanu bez produkce CO2. (Credit: KIT)
Experimentální reaktor navržený výzkumníky z KIT a IASS, schopný vytvářet vodík z metanu bez produkce CO2. (Credit: KIT)

Zkušební provoz reaktoru byl zahájen na konci roku 2012 a trval až do letošního jara. Očekává se, že další tři roky potrvá výzkum a vývoj krakovacího reaktoru, který by měl vyústit v průmyslový modulární snadno škálovatelný prototyp.

Energetická účinnost celého procesu je lehce vyšší než u parního reformování a o 20 % vyšší než u zplyňování uhlí. Pokud jde o emise CO2, tak jejich celková produkce z tohoto procesu je srovnatelná s elektrolytickým způsobem výroby vodíku a o více než 50 % úspornější oproti výrobě H2 parním reformováním. Předběžné kalkulace ukazují, že náklady na výrobu 1 kg vodíku krakováním se mohou pohybovat od 1,9 € až po 3,3 €.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
11. prosinec 2015, 14:22

Spíše bych uvítal opačný proces. Tedy takový malý domácí "reaktor" na výrobu metanu (nebo ještě lépe syntetické nafty) z vodíku. Protože vodíku (elektřiny) můžu mít mít habaděj a nikdo něj nemá zájem ani prodej elektřiny do sítě se nevyplatí. Prodávat levnou elektřinu sousedovi se sice vyplatí, ale i tak je jí často nadbytek a sousedů málo.

Honza
16. prosinec 2015, 19:19

Tet by se NWR (OKD )Hodilo krakování uhlí

Leoš Skokan
20. září 2020, 19:49

Celý výzkum umožní další využití metanu jako zdroje. Výroba vodíku má například velký potenciál v dopravě. Dokáži si představit že v blízké budoucnosti budeme schopni metan používat k výrobě vodíku do palivových článků v dopravě. A to by mělo být zajímavé i pro širší veřejnost.

luh
25. červenec 2020, 00:14

Nejhorší je že výzkum je veden tak , žeje pro energetické společnosti takže to bude zase jedna velká továrná elektrárna na míle daleko a provoz pak bude po jejím 10 letým provozu srovnatelný s nejdražší elektrárnou co je dnes.Chci vidět projekt kterej je proveditelnej na základě použitelnosti 100km v okruhu.Tohleto převážení materiálu sem/tam je na H!Sorry ale to vede jen k dalším nákladům a to dopravy a distribuce apod!Jenže stále tu jsou asi v pozadí ropný magnáti jinak si to nedovedu vysvětlit!Docela dost to tady smrdí naftou.Asi by bylo třeba aby došla nebo nevím aby jinak se jim nerozsvítí v palici a přesstanou škodit lidem z peněz který jim lidstvo za xx let dalo!Nazdar!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se