Domů
Obnovitelné zdroje
MPO: Nepřiměřená provozní podpora OZE z období 2006 až 2008 nezjištěna
Bioplynová stanice

MPO: Nepřiměřená provozní podpora OZE z období 2006 až 2008 nezjištěna

Obnovitelné zdroje energie (OZE) uvedené v ČR do provozu v letech 2006 až 2008 nedostaly nepřiměřenou provozní podporu. Vyplývá to z výsledků kontroly, o kterých dnes na svém webu informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE), která na oznámení upozornila, uvedla, že šlo o první ze série kontrol veřejné podpory pro obnovitelné zdroje energie. Výsledky další vlny týkající se OZE uvedených do provozu v roce 2009 lze podle ní očekávat v příštím roce.

„Výsledek mě nepřekvapil. Pro tyto zdroje se potvrdilo, že provozní podpora je přiměřená. Zbývá ještě vyřešit případy zdrojů, které vedle provozní dostaly i investiční dotaci. Od začátku jsme tvrdili, že tyto kontroly jsou v naprosté většině případů zbytečné a přiměřenost podpory rámcově potvrdil i Brusel,“ uvedl dnes předseda komory Štěpán Chalupa.

Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom na přelomu desetiletí. Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Chalupa dnes uvedl, že neočekává, že další vlna šetření přinese zásadně jiná zjištění než první kontrola. „Bude se to týkat i ostře sledovaných velkých solárních instalací, které v počátku opravdu dostaly nepřiměřeně vysokou výkupní cenu. Jejich problém by měl být již ale vyřešen provedenou srážkovou daní,“ uvedl.

Dotaci podporovaným zdrojům energie (POZE) od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Předtím ji vypláceli distributoři elektřiny. Celkem bylo od roku 2006 na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 340 miliard korun.

Kritikem dotací obnovitelným zdrojům energie je dlouhodobě například prezident Miloš Zeman. K omezení podpory OZE vyzval vládu naposledy v polovině září. Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) by měl přijít s konkrétním řešením, se kterým se Česko obrátí na Evropskou komisi. „Vidíme tam nějakou možnost snížení příspěvku státu v řádu až šest miliard,“ řekl premiér. Podle něj jsou obnovitelné zdroje „překompenzované“.

ERÚ dnes oznámil, že takzvané zelené zdroje energie dostanou finanční podporu v řádech desítek miliard korun i příští rok. Úřad vydal příslušné cenové rozhodnutí. Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, loni jim bylo vyplaceno 46,1 miliardy korun.

Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje nárok v roce 2020, není v nařízení stanoveno, záleží na objemu výroby. Vláda nedávno rozhodla, že stát by měl pro příští rok přispět dotací 27 miliard korun, což je o 815 milionů korun více než letos a předešlých dvou letech. Návrh státního rozpočtu pro příští rok s plánovaným navýšením výdajů počítá, stejná dotace je plánována také pro roky 2021 a 2022. Zbytek zaplatí převážně spotřebitelé.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Milan Vaněček
30. září 2019, 20:17

Samozřejmě, ta byla až 2009-10.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se