Domů
Obnovitelné zdroje
Na instalace fotovoltaik ve firmách je v rámci podpory připraveno 500 milionů Kč
Fotovoltaický panel. Autor: h080
Fotovoltaický panel. Autor: h080

Na instalace fotovoltaik ve firmách je v rámci podpory připraveno 500 milionů Kč

Na instalace fotovoltaických systémů pro vlastní spotřebu firem je v nové dotační výzvě připraveno 500 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala Agentura pro podnikání a inovace (API), která dnes zahájila příjem žádostí, který potrvá do konce srpna. Dotace na projekt je podle ní poskytována od dvou do 50 milionů korun. Lze ji uplatnit i na systémy s akumulací.

„Proti předchozím výzvám přináší tato výzva řadu zjednodušení,“ uvedl dnes ředitel sekce rozvoje podnikatelského prostředí API Petr Kolář.

Zrušena byla podle něj povinnost dokládat podnikatelský záměr, historickou spotřebu nebo projektovou dokumentaci, maximální možný instalovaný výkon fotovoltaického systému byl zvýšen na dva megawatty.

„Zjednodušili a snížili jsme hodnotící kritéria a zavedli další opatření, od nichž si slibujeme, že povedou k větší atraktivitě výzvy pro žadatele i zrychlení hodnocení žádostí,“ dodal Kolář.

Agentura pro podnikání a inovace (API) je státní příspěvková organizace s celostátní působností zřizovaná ministerstvem průmyslu a obchodu. Je zprostředkujícím subjektem pro dotační programy podpory Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014-2020 zaměřeného na rozvoj zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb. Mezi hlavní aktivity agentury patří administrace žádostí o dotace a projektů v průběhu realizace i udržitelnosti, poskytování informačního a konzultačního servisu zájemcům a žadatelům o dotace či pořádání tematických odborných seminářů. Všechny služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zdarma.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Richard Vacek
13. leden 2020, 19:19

To je na tom fotovoltaika tak špatně, že se to musí stále dotovat?

Milan Vaněček
13. leden 2020, 19:55

Velké FVE v řádu dukovanských reaktorů již ve Španělsku, Portugalsku, Německu a Dánsku dotaci nepotřebují.

Ve vyspělých zemích bývá obvykle takovýchto elektráren tak třetina výkonu fotovoltaiky, druhá třetina jsou instalace v průmyslových firmách a třetí pak ty na střechách obydlí. Ty poslední dvě jmenované bývají ještě dotovány či jinak zvýhodňovány.

Špatně pane Vacek jsou na tom stavby jaderných reaktorů v EU a USA. V konkurenci nemohou cenově obstát, v rychlosti výstavby a investičních rizicích je obrovský rozdíl.

Josef Novák
13. leden 2020, 20:46

Pan Vaněček se snaží zamlžit to, že chudí platí bohatým za to, že je bohatí sprostě okrádají.

Emil
13. leden 2020, 21:08

Proč tedy Německo vypsalo na příští rok aukce na velké FVE v objemu přes 2 GW, když už dotace nepotřebují? Nepsal jste náhodou ještě před chvílí, že Němci jsou bohatí proto, že nerozhazují peníze na nesmyslné projekty?

Emil
13. leden 2020, 21:08

Oprava: na letošní rok.

Richard Vacek
14. leden 2020, 05:40

Už řadu let se poskytují dotace na OZE. Spolu se zvýhodněnou cenou za výkup elektřiny to dělá docela pěknou hromádku peněz.

Vy víte o nějakém obdobném dotačním titulu, který by byl vypsán na (téměř) bezuhlíkovou jadernou elektrárnu?

energetik
14. leden 2020, 10:28

"Spolu se zvýhodněnou cenou za výkup elektřiny"

Kde je možné získat nějakou tu zvýhodněnou cenu za výkup? Našel jsem asi nejvýhodnější nabídku od Nano Energies za 1000 Kč/MWh, kde podle vás nabízejí tu pěknou hromádku peněz?

Jaderná energetika si za 60 let neúspěšné snahy o komerční rozvoj a způsobené škody již vybrala dost a není vědět žádnou naději že by podpora jádra měla v budoucnu začít klesat, stále jen stále více roste.

PE
14. leden 2020, 00:10

Zadna sleva neni za darmo,neboli upiste se ,,certu,,, uz tady jeden solarni tunel byl....

Ledy
14. leden 2020, 08:31

Podstatná informace je, že tahle podpora platí na FVE systémy instalované na střechy/obálky budov a pro vlastní spotřebu s omezením maximálního výkonu dodaného do sítě (max 30% tuším). Plus teoretická možná podpora pro malý podnik je "až 80%", což už je hezké číslo.

Takže žádné louky, což mi přijde jako jedna z rozumnějších dotací. Hlavně když reálně mi se současnou cenou EE začne FVE systém vydělávat až někde cca v roce 13 (počítáno přes palec), tak s touhle dotací se pak bavíme někde mezi 6-8 lety, což by pro podnik v solidní kondici mohla být zajímavá pobídka k realizaci.

Kamil Kubů
14. leden 2020, 11:48

Až tak velká sláva to není. Těch 80% je určeno na ZV=způsobilé výdaje, kam se počítají v podstatě jen specifické činnosti při stavbě FVE - například projektová dokumentace, inženýrské sítě či instalace konstrukce FVE na střechu. Vlastní nákup FVE v tom není. Ačkoliv při dnešních cenách je poměr ceny za FVE vybavení vůči zbytku již daleko příhodnější, stále je to dominantní cenová položka, která rozhoduje o návratnosti projektu.

Jinak, i kdyby to celkově vycházelo pozitivně pro zřizovatele FVE, tak je to v podstatě jen nalití "bezpracného" zisku někomu do kapsy na základě politické objednávky jménem "boj proti změně klimatu". Ale z hlediska transformace energetiky nebo boje proti změně klimatu jsou to naprosto vyhozené peníze.

Ledy
14. leden 2020, 14:07

No vidíte, a to jsem si zrovna nebyl vědom že do ZV se nepočítá nákup panelů, potom už to teda opravdu žádná sláva není ...

Jinak k druhému odstavci, nemyslím si že by to byly naprosto vyhozené peníze. Souhlasím že problematika boje proti klimatu je až moc politická a fyzika přestává být zohledňována. Na druhou stranu je směr k obnovitelnější energetice dle mého názoru správný. Neříkám že 100% OZE do 2030 a jiné nesmysly, ale postupně transformovat energetiku k alespoň částečné "obnovitelnosti". Z pohledu solárního potenciálu mi zrovna v našich podmínkách přijde instalovat FVE na střechy budov jako nejrozumnější varianta.

Ivan Novák
14. leden 2020, 14:21

Z hlediska klimatu je jakákoli EU-akce bzučením komára u ucha slona. Lidé, kteří "boj se změnou klimatu" vztahují právě a pouze k penězům přerozdělovaným v rámci EU, to buď přehlížejí, jsouce motivováni ideově (kdysi by tahle část gaussovské křivky v populaci byla marxistická, prostě máme takové geny), anebo, z té druhé motivované části, ho používají pro maskování svých skutečných cílů. Např. takoví Francouzi dosud nevěří, že konkurenceschopné JE stavět neumí a už nikdy se to znovu nenaučí, takže si připravují pole pro svůj budoucí export. Racionální Němci zase nemají problém tahat ostatní ke dnu, pokud pak nad ním budou čnít a vydělávat jejich větrníky a plynový terminál v Lubminer Heide. Zbytek není schopen se bránit, protože je nemotivovaný, jeho hra neorganizovaná. Výsledkem bude deindustrializace ... ale proč tím strašit, když nová belle epoque trvá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se