Domů
Obnovitelné zdroje
Nejatraktivnější zemí pro investice do OZE nově USA, ČR chybí
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Nejatraktivnější zemí pro investice do OZE nově USA, ČR chybí

Nejatraktivnější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE) jsou letos poprvé od roku 2016 Spojené státy, které na vrcholu žebříčku vystřídaly Čínu. Vyplývá to z aktuálního indexu atraktivity zemí pro OZE, který pravidelně sestavuje poradenská společnost EY. Žebříček obsahuje 40 nejatraktivnějších zemí po celém světě. Česko opět chybí, naposledy se v něm umístilo v roce 2014.

EY dnes uvedla, že k prvnímu místu Spojených států přispělo především krátkodobé prodloužení daňových pobídek poskytovaných producentům energie z obnovitelných zdrojů a dlouhodobý růst kapacity mořských větrných parků. USA plánují do těchto parků do roku 2030 investovat 57 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) a vybudovat zdroje s celkovou kapacitou 30 gigawattů.

V Číně se růst sektoru obnovitelných zdrojů podle společnosti naopak zpomalil, protože vláda se snaží snížit dotace a posílit konkurenční prostředí. V kombinaci s nižší poptávkou v důsledku koronavirové pandemie to Číně přineslo pokles na druhé místo. Dlouhodobá prognóza však zůstává optimistická, uvedla EY. Na třetí místo si v žebříčku polepšila Francie, která minule byla čtvrtá.

„Před nedávnem se v důsledku pandemie dramaticky snížila úroveň znečištění. Tato unikátní situace je vnímána jako velká příležitost pro zvýšení důrazu na dlouhodobě udržitelnou energetickou budoucnost, tedy více čisté energie, především větrné a solární spolu s možností jejího skladování,“ uvedl dnes partner EY pro energetiku Blahoslav Němeček.

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 stagnuje nebo roste zvolna. Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bylo na konci loňského roku v ČR instalováno zhruba 2045 megawattů (MW) zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Podle vládou schváleného energeticko-klimatického plánu by však mohl do roku 2030 vzrůst instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v ČR až o 1900 MW.

Z dat ERÚ vyplývá, že solární zdroje se na loňské výrobě elektřiny v Česku, která činila 87 terawatthodin, podílely z 2,6 procenta. Nejvíce elektřiny pocházelo z parních, tj. uhelných elektráren (47,6 procenta) a jaderných elektráren (34,8 procenta).

Takzvané zelené zdroje energie dostávají v ČR ročně finanční podporu v řádech desítek miliard korun. Celkové náklady v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, loni jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun. Na konci dubna vláda schválila snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman. Havlíček opakovaně uvedl, že nejvýznamnějšími energetickými zdroji budou do budoucna v ČR jaderné a obnovitelné zdroje.

Deset aktuálně nejoblíbenějších zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie

1. USA
2. Čína
3. Francie
4. Austrálie
5. Německo
6. Británie
7. Indie
8. Dánsko
9. Nizozemsko
10. Japonsko

Zdroj: EY

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se