Domů
Obnovitelné zdroje
Největší britský solární projekt dostal zelenou od úřadů, v provozu bude do 3 let
Zdroj: clevehillsolar.com

Největší britský solární projekt dostal zelenou od úřadů, v provozu bude do 3 let

Projekt největší solární elektrárny ve Spojeném království s plánovaným výkonem 350 MW získal od úřadů povolení k výstavbě. Elektrárna Cleve Hill bude disponovat 880 tisíci solárními panely na 364 hektarech. První konzultace se zúčastněnými stranami v souvislosti s územním rozsahem započala již v roce 2017. Původně měla být elektrárna hotova již letos, nově je očekáváno spuštění v roce 2023.

Solární elektrárna Cleve Hill s instalovaným výkonem 350 MW dostala ve Spojeném království zelenou. Projekt ležící jihovýchodně od Londýna by měl také, kromě 880 tisíců solárních panelů, zahrnovat zařízení na skladování energie s kapacitou až 700 MWh. Za projektem stojí společnosti Wirsol Energy a Hive Energy, které věří, že elektrárna pomůže snížit emise CO2 o 68 tisíc tun ročně.

Výstavba elektrárny by měla začít nejpozději na začátku příštího roku a být zprovozněna do tří let. V době představení projektu v roce 2017 společnosti věřily ve spuštění elektrárny v letošním roce. Konzultační a povolovací proces se však vzhledem k velikosti projektu značně protáhl.

„Inspektorát plánování se zavazuje poskytnout místním komunitám příležitost zapojit se do zkoumání projektů, které by na ně mohly mít vliv. Místní lidé, místní úřady a další zúčastněné strany se mohly zúčastnit šestiměsíčního konzultačního procesu. Před vydáním doporučení úřad vyslechl a plně zohlednil místní názory,“ uvedla výkonná ředitelka Inspektorátu plánování, Sarah Richardsová.

Místním obyvatelé se staví proti projektu

Místní aktivisté během konzultace vyjádřili obavy, že rozsah solární elektrárny, který odpovídá 600 fotbalovým hřištím, může pro místní oblast způsobit více škody než užitku. Poslankyně Helen Whatelyová například uvedla, že rozsah výstavby bude znamenat industrializaci přírody.

Nemluvíme o několika polích – zničilo by to celou krajinu. Chci, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality, ale to by nemělo přijít za každou cenu,“ řekla Sunday Telegraph Whatleyová.

Kampaň na ochranu venkova Anglie v Kentu také varovala, že navrhované zařízení pro skladování elektřiny je jedno z největších na světě, což by údajně mohlo zvýšit riziko výbuchu a požáru.

OZE jsou pro Spojené království priorita

Obnovitelné zdroje energie jsou pro Spojené království klíčové ve snaze ukončit příspěvek ke klimatické krizi budováním uhlíkově neutrální ekonomiky do roku 2050.

V posledních týdnech zaznamenala země rekordní úroveň výroby z čistých zdrojů elektřiny. Minulý měsíc dosáhla nízkoemisní výroba nového rekordního maxima ve výši 9,97 GW. Díky tomu Spojenému království dosáhlo nejdelšího úseku bez elektřiny z elektráren spalujících uhlí od průmyslové revoluce.

Instalovaný výkon solárních elektráren by dle odhadů mohl do roku 2030 vzrůst až na 27 GW. A to poté, co britská vláda opět umožnila solárním elektrárnám a větrným projektům na pevnině soutěžit v aukcích na vládní podporu.

Zdroj úvodní fotografie: www.clevehillsolar.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
energetik II
2. červen 2020, 08:06

Také bych více podporoval střešní instalace. Elektrárna o ploše 600 fotbalových hřišť kousek od Londýna se mi proto nezdá úplně to "pravé ořechové". Pokud se takové kolosy budou stavět v Saudské Arábii, Alžírsku, Austrálii, USA , Egyptě, Číně,... v polopouštních a pouštních oblastech, tak to nevidím jako zásadní problém.

Milan Vaněček
2. červen 2020, 09:43

Zatím lze takhle na severu, jako bude stát tato elektrárna, stavět bez dotací (to je tento případ) jen opravdu velké elektrány.

Ale cena panelů neustále padá dolů (letos, díky COVID, již o 20%), jejich účinnost neustále roste (již jsou panely 500+ Watt nameplate) a životnost se stále prodlužuje (teď již záruka 25 let, doporučená životnost 40 let),

takže již během pár let budou bez dotací i menší FVE okolo 10-50 MW,

a kdo si počká, dočká se (tak o 10 let dříve, než bude v tom "nejoptimálnějším scénáři" postaven reaktor v Dukovanech) i fotovoltaiky na střechách u más i v Anglii zcela bez dotací.

Josef
3. červen 2020, 00:19

Kdybych v ceně el. energie nebyly povolenky, dotace na OZE a díky rozvoji OZE i zvýšené poplatky za distribuci, pak by el. energie těm co jí více používají zlevnila o 1/3.

Carlos
3. červen 2020, 00:37

Který tarif, prosím vás, stojí 1.5Kč/kWh?

MilKa
3. červen 2020, 09:08

Tak na tu dobu se upřímně těším. Do té doby mi, ale likvidace přírody pomocí OZE pije krev.

NN
2. červen 2020, 13:52

Trošku hokej v číslech(zdá se mi). Ofiko vyjádření od ExA obsahuje:

The Order, as applied for, would grant development consent for the construction, operation, maintenance and decommissioning of an electricity generating station comprising a solar farm with the option of an additional energy storage facility with a total capacity of around 350 megawatts (“MW”). The Development would be located in Kent approximately 2km from Faversham and 5km from Whitstable within the jurisdiction of Swale Borough Council. The Development would include:

• a ground-mounted solar photovoltaic (PV) generating station with a gross electrical output capacity of more than 50 megawatts (MW) comprising arrays of panels fitted to mounting structures fixed to the ground by piles, inverters, transformers, and a network of underground cables;

• the option of an energy storage facility with a gross storage capacity of more than 50MW along with a flood protection bund, transformers, switch gear,underground cables, a construction compound and landscaping

Mediálky mluví o 350 MW inst. výkonu(?)

Honza
2. červen 2020, 15:10

Trochu hokej v matematické logice. 350 MW je větší než 50 MW tak kde je problém? Větší než 50 MW tam bude asi z toho důvodu, že to je limit od kterýho to musí procházet nějakým konzultačním/povolovacím procesem.

https://www.clevehillsolar.com/ tady je ofiko web projektu, kde se píše 350 MW

St
2. červen 2020, 14:38

Tady jde vidět, tak vede honba za OZE. Někteří ve své zaslepenosti, by klidně zničili přírodu. Hlavně, že by měli uhlíkově neutrální stopu. Osobně mě ty soláry v Anglii, kde velice často prší přijdou jako zbytečnost. Mnohem lepší je využít síly větru, nebo přílivu a odlivu jelikož je to ostrov. Ale myslím, že kdyby si neházeli klacky pod nohy a dostavěli si své jaderné elektrárny, tak by něco takového nemuseli řešit.

Franta
8. červen 2020, 14:12

Naopak, museli by navíc příštích 1000 let řešit co s jaderným odpadem!

Emil
8. červen 2020, 14:43

To řeší tak jako tak. 1000 let na tom není nic k řešení. Hlubinné úložiště se dá vybudovat za 10-20 let, pokud se nerozhodnou využít jej lépe. Zjevně Britům na rozdíl od Vás ten jaderný odpad tolik starostí nedělá, když připravují další jaderné elektrárny v Sizewellu a Bradwellu.

Franta
8. červen 2020, 16:33

Promiňte, ale ten kdo napíše, že na tom nic není buď lže, nebo o tom ví žalostně málo. Pro základní orientaci v problematice si vyhledejte články: "theres-an-unexpected-problem-with-plans-for-storing-nuclear-waste" nebo "80000-tons-of-nuclear-waste-are-sitting-in-limbo".

Vladimír Wagner
8. červen 2020, 16:51

Vzhledem k tomu, že se už intenzivně v Evropě na dokončení trvalého úložiště pracuje a v následujících několika letech bude uvedeno do provozu, tak to je opravdu řešitelný problém. Podrobněji se můžete poučit zde: http://www.posiva.fi/en

Emil
8. červen 2020, 17:21

Franto, nepsal jsem, že na tom nic není, jen to, že není co řešit 1000 let. Pokud opravdu chcete diskutovat, tak si v první řadě přestaňte vymýšlet.

Na těch dvou Vámi odkazovaných článcích není nic objevného. V prvním se (ve zkratce) píše, že není dobrý nápad budovat trvalé hlubinné úložiště v bývalých solných dolech, protože problém je eventuální přítomnost slané vody. K tomu se ovšem nikdo ani nechystá, pokud vím. Druhý článek volá právě po vybudování hlubinného geologického úložiště v USA, tedy přesně po tom, co už dělá Finsko a mají v plánu další země včetně ČR.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se