Největší větrná turbína, jak do výkonu, tak do výšky, začala dodávat elektřinu do sítě. Jedná se o offshore projekt s názvem Burbo Bank u pobřeží Liverpoolu. Velká Británie si tímto prvenstvím potvrdila reputaci světového lídra v oblasti technologie větrných elektráren.

The Guardian informoval, že o technologii se postarala dánská společnost Dong Energy. Ta instalovala do britského větrného parku 32 turbín a věří, že tyto elektrárny představují budoucnost pro offshore větrné parky. Jedná se o větší, lepší, ale především levnější technologii.

Větrná turbína Vestas V164-8.0 MW, která je použita v rozšíření větrného parku Burbo Bank, má na výšku 195 metrů a výkon 8 MW. V oblasti nazvané Burbo Bank se nachází další větrná farma uvedená do provozu v roce 2007, kde turbíny mají výkon 3,6 MW, tedy méně než polovinu nového větrného projektu.

https://www.theguardian.com/environment/2017/may/17/mersey-wind-turbines-liverpool-uk-wind-technology
Zdroj: The Guardian

„Rozšíření Burbo Bank ukazuje rychlou inovaci v průmyslu s offshore větrnými elektrárnami. Před méně než deseti lety jsme v Burbon Bank nainstalovali první větrné turbíny Siemens s výkonem 3,6 MW a za tento krátký čas větrné turbíny více než zdvojnásobily svůj výkon,“ prohlásil Henrik Poulsen, výkonný ředitel pro energetiku z Dong Energy.

Větrné farmy ve Velké Británii

Offshore projekty větrných farem již delší dobu těží z dotací a přátelských regulačních pravidel. To pomohlo Velké Británii v prvenství v celkovém instalovaném výkonu offshore větrných parků, které mají dohromady výkon 5,3 GW. V současné době je ve výstavbě dalších 8 projektů, které zvýší celkový výkon o více než polovinu.

Velkým testem pro obnovitelné zdroje ve Velké Británii bude aukce na dotace pro obnovitelné zdroje v hodnotě 290 milionů liber, která se bude konat v létě. Manažeři z Dong Energy mají velká očekávání a dokonce věří, že cena by mohla spadnou pod 92,5 liber za MWh, což je garantovaná výkupní cena pro kontroverzní jadernou elektrárnu Hinkley Point C.

Dong Energy

Společnost Dong Energy je na tom z pohledu projektů velmi dobře. Nedávno vzbudila rozruch, když v Německu vyhrála se svojí nabídkou na světově první offshore větrnou elektrárnu bez podpory.

V Británii se o tento případ jednat nebude, ale projekt je dalším článkem v cestě za dosažením běžného používání větrných farem bez podpor.

Společnost předvídá, že až začne s výstavbou větrné farmy v Německu, bude mít již k dispozici větrné turbíny o výkonu až 13 či 15 MW.

Zdroj úvodní fotografie: DONG Energy A/S

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *