Domů
Obnovitelné zdroje
Německé domácnosti možná již tento rok nebudou platit poplatek na OZE, cena elektřiny by jim klesla o desetinu
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Německé domácnosti možná již tento rok nebudou platit poplatek na OZE, cena elektřiny by jim klesla o desetinu

Německo zvažuje zrušení poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie, který je součástí účtu za elektřinu, již tento rok. Nově vzniklá německá vláda zvažuje možnosti, jak pomoci domácnostem s vysokými cenami energie a právě dřívější zrušení tohoto poplatku je jednou z alternativ. 

Vysoké ceny energie jsou i nadále jedním z hlavních politických témat. Jelikož se ukazuje, že vysoké ceny energetických komodit v Evropě přetrvají nejméně do konce zimního období, vlády jednotlivých členských států hledají způsoby, jak před jejich dopadem ochránit domácnosti.

V sousedním Německu proto přišli s návrhem zcela zrušit poplatek na podporu obnovitelných zdrojů (OZE) energie již tento rok. Nově vznikající koalice sice zrušení poplatku plánuje od 1. ledna 2023, ale vzhledem k situaci na trzích chce jeho zrušení uspíšit.

Poplatek přitom ještě v loňském roce 2021 tvořil cca 20 % konečné ceny elektřiny a v roce 2020 dokonce 21 %. I díky poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie platily německé domácnosti nejvyšší cenu za elektřinu v celé Evropské unii.

Skladba ceny energií v Německu Skladba ceny energií v Německu, Zdroj: Cleanenergywire

O snížení poplatku na podporu OZE usiluje německá vláda dlouhodobě. V roce 2021 byl zastropován na 6,5 euro centu za kWh, přičemž bez stanovení stropu by činil až 9,65 euro centu za kWh, v takovém případě by se jednalo o cca 30 % celkové ceny elektřiny pro domácnosti. Chybějící prostředky byly financovány ze státního rozpočtu.

Pro rok 2022 tehdejší německý energetický ministr Altmaier oznámil, že má dojít díky růstu cen elektřiny a vyššímu podílu zdrojů financovaných tržně k poklesu poplatku až o třetinu. V roce 2022 byl poplatek nakonec stanoven na 3,7 euro centu za kWh, což představuje meziroční pokles o 43 %. Letos tak poplatek tvoří v průměru zhruba desetinu celkových nákladů domácností za elektřinu.

Nová německá vláda uvedla, že chybějící finanční prostředky doplní příjmy ze zpoplatnění emisí CO2 v sektoru dopravy a vytápění.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Vojvodik Petr
24. leden 2022, 13:03

Zaplatí to na daních.

JVr
24. leden 2022, 14:01

To ale znamená jiné schéma přerozdělní financí pro OZE. Zatímco přetím to bylo dle spotřeby EE což, za mne je ideální cesta, tak nyní to bude dle výše odvedených daní. BTW tím, že podniky jsou od různých složek platby za EE osvobozeny (aby neutíkaly s výrobou z DE pryč), to bylo stejně pokřivené.

Jde ale o to, že cela EE pro domácnosti je poměrně klíčová záležitost, a v situaci kdy DE má nejvyšší ceny za EE v EU (a leší to ani v blízké budoucnosti nebude), je třeba s tím asi něco udělat. Navíc se změnila vláda, a ta může mít jiný plán přerozdělování financí do energetiky.

Ano, energetiku je třeba dotovat, a voliči DE podporují cestu masivního rozvoje VtE a FVE, jejich vláda to bude realizovat a není třeba občany trápit na přímých účtech tím, že to bude něco stát... :)

energetik
24. leden 2022, 15:12

To máte popletené, z daní se platí jádro.

V Německu už je ten poplatek to tak málý že to bohatě pokryjí z emisních odpustků, je to tam napsáno.

Jen v ČEZku se stropuje z obou stran a i když na účtu přebývá, tak není možné poplatek snížit, ale navíc jej ještě zdanili aby i stát nakradl na něčem co ve skutečnosti nijak nepodporuje.

Jaderní tuneláři už si nato brousí zuby, žádné snižování nebo rušení poplatku jakože pro OZE zde nebude. Zákon lex Dukovany s tím poplatkem dále počítají.

Milan Vaněček
24. leden 2022, 14:30

Myslím, že to je správná cesta, zrušit na účtu pro elekřinu poplatek "podpora OZE". A u nás bychom měli udělat totéž. To co říká pan Vojvodik v prvém komentáři je nesmysl.

Neboť

1) to pomůže dvouapůl milionu důchodců, kteří daně neplatí (jen malá část platí daň z majetku).

2) to pomůže rodinám s platem pod mediánem platů, ti prakticky přímé daně z platu neplatí, platí je za ně ta bohatší část, co je nad platovým mediánem

Čili je to přímá pomoc více než polovině národa, především těm chudším, bez jakéhokoliv nárustu administrativy, vyplňování žádostí o podporu, ....

A ti lidé, kterým to pomůže, určitě nehlasovali pro podporu OZE a náš fotovoltaický tunel 2009-10.

Omega
24. leden 2022, 15:45

No tohle ovšem u nás nemá šanci. Pomohlo by to lidem jednoduše a navíc všem - a to je zakázáno. Pomáhat se přece musím jen těm, kteří bydlí v "našich" ubytovnách.

Jan Stehlik
24. leden 2022, 18:02

Pane Vaněček .

Duchodci u nás platí především daně z prodeje zboží. Majetkové daně jsou u nás naprosto zanedbatelné . Platím daň nemovitosti méně než je platba za hodiny (připojení elektřiny) .

Najděte si ve vyhledávači - státní rozpočet v kostce (mF)

Stačí se podívat na koláčový graf z jakých daní se skládá statní rozpočet . 32% jsou prodejní daně . Ty se zásadně dotýkají duchodcu . Největším příjmem státního rozpočtu jsou platby pojištěncu 41% .

Rodiny pod mediánem z logiky věci nejvíce přispívají do státního rozpočtu . Většinu příjmu utratí a tedy platí z celého příjmu daně . Naopak bohatí lidé svuj příjem nespotřebují a tedy jej většinu investují (tam daně nejsou) . Bohaté postihují nejvíce majetkové daně a z příjmu . Jak vidíte , u státního rozpočtu jsou z příjmu 6% a korporátní také 6% . Majetkové tam ani nejsou (příjem obcí) . U náší obce tvoří majetkové daně jen 0,5% z rozpočtu .

Hodně vypovídající je třeba pan Babiš . Ročně má stamilionové zisky (to je těch 6% státního rozpočtu) . Ale teď mu vypočítali 19tis. duchod (to je těch 41% státního rozpočtu) . Jaké asi musel platit pojištění když byl 8 let ve vládě a má jen tak malý duchod :-)

Už chápete kdo plní státní kasu ?

Milan Vaněček
24. leden 2022, 18:21

Pane Stehlík, z hlediska státní kasy je těch cca 20 či více miliard korun ročně, co zaplatíme jako jednotliví odběratelé elektřiny na POZE, jen prkotina.

Takže to nesrovnávejme s výběrem DPH, či pojištěním. A nezajímejte se o procenta (to jsou jen setiny něčeho), zajímejte se o absolutní částky (v současnosti zastropované). A to že kapitalistický stát Vás nutí investovat, aby jste neplatil daně, to taky nezpochybňujte, to je motor kapitalizmu.

Do majetkových daní též nešťourejte, jsme jako občané, co jich cca polovina bydlí ve svém obydlí na svém pozemku bohatí podobně jak na západě, ale disponibilní peníze máme mnohem nižší (třetinové platy).

Jen přemýšlejte, jak bez byrokracie, vyřešit problém cca 5-6 milionů lidí v ČR se zbytečným příplatkem na OZE. Je to prkotina pro stát (mnohem vyšší příspěvek je i prkotinou pro mnohem bohatší stát, jako je Německo), ale pro tu polovinu obyvatel ČR to prkotina není, to co navrhují v Německu a co podporuji

je okamžitá pomoc,

bez byrokratického zatížení,

lze to bleskurychle vyřídit.

Němci už na to přišli....

Turby
24. leden 2022, 23:44

Koukam ze i Vaneckovi uz prislo vyuctovani ee. Najednou by rusil dane za oze.

Ja vim, on je nechce, jako spravny socialista, zrusit. On jen chce aby je platil nekdo jiny, jen ne on. :-)

Milan Vaněček
25. leden 2022, 13:15

ad Turby. já u PRE a Pražské plynárenské platím zhruba pořád stejně, dokonce jednu zálohu mi o 100 Kč snížili.

Ale ty firmy působí jen v Praze....

Bob
25. leden 2022, 20:31

Vaněčku, Vaněčku

Pražská plynárenská prodává elektřinu i plyn v celé ČR.

Milan Vaněček
25. leden 2022, 21:33

Tak se k PP přidejte, ale chce to smlouvu na 2 roky a od jejich agenta dostat nabídku výhodnější než jejich standardní ceník. Elektřinu mám u PRE.

Velkým prodejcům spadly do klína miliardy (=těch skoro 1 milion zákazníků od BE) a mají dlouhodobé nákupy. Vypadá to že ten chaoz s plynem a elektřinou byl uměle vyvolán a byl úspěšný, neboť byl v zájmu skoro všech hráčů v energetice. Na konci jara se to vrátí do (zvýšeného) normálu.

Antonín Mikeš
25. leden 2022, 22:02

"Ale ty firmy působí jen v Praze...."

Nebyl jste to Vy kdo požadoval unbouding i v teplárenství?

V prodeji plynu a EE ho máme asi 10 let? A Vy nevíte jak to funguje?

Můj známý v Praze bere EE od MND, přestavte si od firmy, která těží ZP na jižní Moravě.

Martin Prokš
24. leden 2022, 14:57

Dobrý den,

cituji a vypichuji: Nová německá vláda uvedla, že chybějící finanční prostředky doplní příjmy ze zpoplatnění emisí CO2 v sektoru dopravy a vytápění.

Pro p. Vaněčka s jeho správnou cestou, pomocí se niorům a lidem pod mediánovými příjmy? Pro koho jsou náklady za dopravu a topení citelnější?

Milan Vaněček
24. leden 2022, 15:30

Získat ty peníze ze zdražení vytápění by byla volovina, postihující důchodce i ty příjmově podprůměrné.

Co se týče ČR, o tom jak řešit elektřinu jsem psal (zrušit POZE), úplně stejný přístup musí pak být i k topení (zde: nezavádět obdobný poplatek jako POZE).

Jinak se opět vytvoří nevyhovující systém, podobný tomu co pomocí POZE vytvořili pro elektřinu.

U nás by určitě 95% občanů souhlasilo s vyšším zdaněním zahraničních společností, aby ty stovky miliard dividend (na které ještě dostali investiční pobídky) každoročně neopouštěly ČR do zahraničí....

Antonín Mikeš
24. leden 2022, 16:32

Ze dvou následujících tvrzení

"Nová německá vláda uvedla, že chybějící finanční prostředky doplní příjmy ze zpoplatnění emisí CO2 v sektoru dopravy a vytápění."

"Získat ty peníze ze zdražení vytápění by byla volovina, postihující důchodce i ty příjmově podprůměrné."

vyplývá, že realizace tohoto Německého plánu by byla volovina.

Milan Vaněček
24. leden 2022, 16:52

Pane Mikeš, z Vašeho příspěvku je vidět, že nejste nepracující důchodce a že Váš příjem je nadprůměrný. Asi pracujete v dobře placené jaderné energetice.

ll
24. leden 2022, 19:45

A i kdyby, závidíš? Tam totiž dělají chytří odborníci, ti se nemohou živit tlacháním.

Antonín Mikeš
25. leden 2022, 12:42

Aha, no..

Pane Vaněčku, to byl pokus o argument ad hominem nebo jen klasický whataboutismus? Asi se Vám přestal dařit boj s vysušenými slaměnými panáky v diskuzi pod článkem: "Vodní energetika neprodukuje v Brazílii dostatek elektřiny, doplnit ji mají jaderné elektrárny".

V diskusi budu pokračovat i za reálného nebezpečí, že se pan Vaněček pokusí uhodnout mé tělesné rozměry i když třeba s podobně špatnou pravděpodobností jako.

Já jsem přece neútočil na Vaše tvrzení, pouze jsem poukázal na to, že vezmu-li tyto dva výroky jako axiomy, logicky z nich vyplývá, že dle Vás Německá vláda chystá volovinu.

A já s tím v podstatě souhlasím.

Na druhou stranu, peníze z povolenek také platí všichni, včetně důchodců, možná by to část důchodců donutilo opustit vytápění topným olejem a investovat do TČ, a možná by to jinou nemalou skupinu důchodců (a i v ČR) přimělo dovolit panelákům investovat do zateplení. Mohlo by to vylepšit současnou situaci, kdy se téměř celý dům se shoduje že je třeba zateplit ale pár důchodců tvrdí, že už se návratnosti nedožijí protože na jaře už nezasejou. A tak je dům nezateplený a vysoké účty platí všichni.

Milan Vaněček
25. leden 2022, 13:23

Pane Mikeš, Vaše logická úvaha nepodchycuje, že něco může být částečně dobré a částečně volovina. Ale taková je v reálném životě obvyklá situace.

Co se týče mne, ve svém domě ani na své chalupě TČ zavádět, jako důchodce, nebudu.

To by byla pitomost. Mám všude plyn a kamna na dřevo. Dřeva spoustu.

Na druhé straně s Vámi souhlasím, že je špatné když důchodci-spolumajitelé v panelácích blokují zateplování či TČ.

Takže taky vidím, že to máte půl na půl.....

Ale pane Mikeš, i když jsem taky bohatý, nechybí mi sociální cítění.

Petr
24. leden 2022, 15:53

V ČR při spotřebě EE 3,45MWh d56d /rok = 16156,-kč/rok to je 4,68,-kč/Kwh

Další fakturační období od 26.04.2021 do 26.04.2022 počítám s cenou za EE cca 5-6 kč/kwh

Takže žádná láce to není. A ano chtě bych mít Německou cenu za EE včetně jejich výplaty.

De Carbon
24. leden 2022, 16:28

V Nemecku je zase mnohem nizsi poplatek za hlavni jistic. ERU vysokym fixnim poplatkem a nizkou cenou za spotrebu odrazuje od vlastni FVE.

ll
24. leden 2022, 19:47

To je přece blbost, když je elektrika z FVE zadarmo a v dostatečném množství po celý rok. To se přece všichni musí přetrhnout, aby si FVE nainstalovali.

Milan Vaněček
24. leden 2022, 19:52

Troll-robot se rozjel.

miro novak
24. leden 2022, 20:43

to si robite z decarbona srandu, ze? Decarbon, odradzovat od fv, ked navratnost je taka bohovska? Jedine ze si niekto ondie do vlastnych ust.

De Carbon
24. leden 2022, 21:49

Nejak tato vase odpoved je v rozporu s tim, co jste psal o odbornicich v JE. Ke kterym se tak trochu pocitate.

Turby
24. leden 2022, 23:57

Uz jsi si nechal odpojit pripojku k ds DaKarbóne kdyz mas tu uzasnou fve, ktera ti dava dost energie i na vytapeni celou zimu?

Vis ze bych ji chtel videt? Pozves me na exkurzi? Rad tu pak verejne poreferuji ze jsem naprosty hlupak.

De Carbon
25. leden 2022, 21:53

Ja se stykam jen se slusnymi lidmi.

Omega
25. leden 2022, 12:22

To bude tím, že jsou nižší platy - takže si lidé dobře rozmýšlí kam investují. Potřebují energii v zimě a stát jim chce dotovat energii v létě. Takže spousta lidí toto bere jako investici do "luxusu" prostě do něčeho, co mohou ukazovat.

Až se začne dotovat ta energie v zimě, tak budu první, kdo do takového řešení půjde a o takovou dotaci si požádá. Na energii v létě dotaci opravdu nepotřebuju.

Turby
25. leden 2022, 18:15

No to by chtel kazdy, i ja a klidne i bez dotaci. Jenze ten fuzni reaktor do garaze jeste nikdo nevymyslel a nepostavil. Ale muzem zkusit youtube, tam je navodu na ziskavani volne energie dost :-)

Petr
25. leden 2022, 14:58
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se