Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur představil podmínky pro nové aukce pro výstavbu offshore větrných elektráren u pobřeží Německa. Ve dvou nadcházejících aukcích se tak zájemci budou ucházet o výstavbu elektráren o celkovém výkonu 3,1 GW v období mezi lety 2021 až 2025.

První kolo aukce, které je určeno pro zdroje uvedené do provozu po 31. prosinci 2020, proběhne již na začátku letošního dubna. Zájemci budou v aukci soutěžit o výkon 1550 MW, přičemž maximální cena byla stanovena na 120 EUR/MWh.

„Po prvních fotovoltaických elektrárnách nyní následuje přechod na konkurenční systém podpory u offshore větrných elektráren. Výše podpory již není předepsána zákonem, ale je určena nabídkami na trhu. Tato změna zajišťuje stabilní a cenově efektivní rozvoj offshore větrné energetiky.“

Jochen Homann, prezident Bundesnetzagentur

Druhé kolo pro zbylých 1550 MW je následně plánováno na 1. dubna 2018. Z celkových 3100 MW je minimálně 500 MW vyhrazeno pro projekty v Baltickém moři. Po prodloužení licencí z 20 na 25 let by elektrárny mohly mít nárok na podporu až do roku 2050, což může mít vliv i na výši nabídek v aukci.

Vládní cíl – 6,5 GW do roku 2019

V loňském roce klesl meziroční přírůstek instalovaného výkonu offshore větrných elektráren v Evropě na téměř polovinu. Německo se s 813 MW, tedy více než polovičním podílem, umístilo na prvním místě a celkový instalovaný výkon těchto zdrojů v zemi tak překročil hranici 4 GW.

V letošním roce Německá agentura pro větrnou energetiku očekává zvýšení výkonu o dalších přibližně 1 400 MW, v dalším období do roku 2019 poté nárůst o zhruba 1 000 MW ročně.

V loňském roce německým offshore větrným elektrárnám přálo i počasí, kdy vyrobily 13 TWh elektrické energie, tedy zhruba o polovinu více ve srovnání s 8,3 TWh v roce 2015. V letošním roce němečtí provozovatelé přenosových soustav předpovídají výrobu na úrovni 20 TWh.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *