Domů
Obnovitelné zdroje
Německo zvedlo maximální ceny v aukcích pro pozemní fotovoltaiky. Chce tak řešit nedostatek projektů
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

Německo zvedlo maximální ceny v aukcích pro pozemní fotovoltaiky. Chce tak řešit nedostatek projektů

Německo v posledních měsících trápí značný nedostatek projektů v aukcích na podporu výstavby obnovitelných zdrojů, což ohrožuje dosažení cílů země ohledně jejich rozvoje. Jednou z příčin totiž byla nemožnost tamního regulátora výrazně navýšit maximální ceny v aukcích, které by tak dokázaly reflektovat růst nákladů na výstavbu a provoz těchto zdrojů. Od konce loňského roku nicméně ceny mohou být navýšeny více, čehož regulátor nyní využil i v případě aukcí pro solární elektrárny na volných plochách.

Německo se sice již několik let potýká s nedostatkem projektů v aukcích pro onshore větrné elektrárny, v uplynulém roce se však tato negativní situace začala přelívat i do aukcí pro solární elektrárny na střechách, ale také i na volných plochách.

V rámci snahy přilákat do aukce více investorů přistoupil německý síťový regulátor ke značnému navýšení maximálních cen, se kterými mohou developeři těchto elektráren v aukcích soutěžit. Na začátku tohoto týdne tak spolkový síťový regulátor Bundesnetzagentur oznámil navýšení maximální ceny pro pozemní solární elektrárny na 73,7 EUR/MWh, tedy o 25 % více ve srovnání s loňskými 59 EUR/MWh.

„Zvýšením maximální přípustné ceny pro pozemní solární systémy rovněž zajišťujeme stabilní podmínky v tomto segmentu, aby bylo možné naplnit potřebné cíle výstavby zdrojů. Účastníci aukcí by tak měli být schopni s novou cenou podávat adekvátní nabídky. Spolkový síťový regulátor tak zajišťuje spolehlivé rámcové podmínky pro Energiewende,“ uvedl Klaus Müller, prezident německého regulátora.

Zvýšením nejvyšších přípustných cen, se kterými mohou developeři v aukcích soutěžit, regulátor dle svých slov reaguje na nárůst výrobních nákladů solárních elektráren. Za ním stojí nejen vyšší náklady na výstavbu a provoz těchto zdrojů, ale rovněž také vyšší úrokové sazby, které mají negativní vliv na náklady související s financováním nových elektráren.

K výraznějšímu navýšení maximálních cen potřeboval německý regulátor součinnost tamních zákonodárců, jelikož legislativa dříve umožňovala cenový strop pro aukce navyšovat každoročně pouze o 10 %. Od poloviny loňského prosince však mohou být ceny zvýšeny až o 25 %, čehož regulátor využil již ke konci loňského roku v případě aukcí pro onshore větrné elektrárny či střešní solární elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Ivan Švančara
26. leden 2023, 08:19

Uz pochopili zeleni, ze rozkazovat vetru dazdu sa neda? Cena materialov, energie a prace stupa, ale oni stale snivaju o trvalom poklese cien OZE. Preto sa dokazu uzivit iba ako politici, alebo ich roztlieskavaci.

Karásek
26. leden 2023, 21:55

Švančara, jádra náklady stoupaly i tehdy, když u OZE klesaly(viz cena přes 30 mld. USD za dva bloky AP 1000 v JE Vogtle).

Martin Prokš
26. leden 2023, 09:10

Dobrý den,

Tohle zalejvání penězma mrtvého koně je naprosto kontraproduktivní. To už by bylo lepší ty peníze pálit v kotli, alespoň by se část oběživa stáhla z trhu a bylo by chvíli teplo.

Pane Vaněček, kde je ta learning curve?

A Německo, máte kolem 45-50GW v instalovaném výkonu FVE již teď. Tak louče do rukou a sviťte sviťte, potřebujete každý Wat a přitom posledních X dní dáváte ve špičce maximálně 3 GW na hoďku denně.

A co vítr? Vykasat nohavice, postavit se do moře před vrtule a foukat a foukat. Je zima, zlaté období větrníků a plachetníků a přitom období špičkové spotřeby a vítr už více jak týden kde nic tu nic. Tak do lajny a foukat a foukat.

Takhle ten nový-internacionálně-socialistický ráj (nebo tomu říkáte Grean Deal? Nebo zdravou a sociálně spravedlivou inkluzivní společnost rovných příležitostí? Nebo udržitelnou společnost? Nebo jak zrovna tento týden?) nevybudujete. Já vím, mysleli jste to dobře, ale dopadne to jako vždycky.

Milan Vaněček
26. leden 2023, 10:40

Pane Prokši, proč by prodávali lacino, když mohou (jako úplně všichni ostatní energetici v EU) prodávat draho. To se ale týká jen válečné Evropy.

Ve světě už se zase (po obrovských, již realizovaných investicích do výroby polysilikonu a gigatováren na články a panely) vrátil cenový sestup. Cena polysilikonu spadla, následně ostatní ceny (očištěné o inflaci) též klesají.

No a souhrn, jak to vypadá VE SVĚTĚ v posledních letech vidíte zde

pv-magazine.com/2023/01/25/the-fastest-energy-change-in-history/

Je to až šokující, jak nové FVE a VtE dominují, klikněte si na ten odkaz. To je realita, ne politické kecy.

Opravdu, energy transition nabývá v celém světě na rychlosti.

V EU to zabrzdila válka na Ukrajině, spekulace a státní ovlivňování na Lipské burze, a chaoz francouzské energetiky,

ve zbytku světa je to zcela jinak.

Milan Vaněček
26. leden 2023, 16:53

Dal jsem výše odkaz na to, jak to OPRAVDU ve světě vypadá v realitě posledních let. Místo toho diskuse (s výjimkou konkrétních dat hlpb) je jen mlácení prázdné slámy ....

richie
26. leden 2023, 22:44

na zaklade toho posledneho prispevku (aj s odkazom na clanok) zacinam mat velke pochybnosti o vasom skutocnom vedeckom prinose

ako vedec by ste taky clanok hodili do kosa uz po prvych dvoch /troch odstavcoch a vy ho tu este obhajujete .. a dokonca nie len to, ale este naviac pridavate jeho vyznamu

mam obavu ci mali aj nejaky skutocny prinos na tych vasich publikaciach a ci nie je jediny prinos (a dovod uvedenia v zozname autorov) len pozicia veduceho

pretoze s podobnym clankom ako ste tu dali do plena ako nejaky ohromny dokaz, by akykolvek bakalar letel bez pardonu dverami aj s prispevkom a na lepsich strednych skolach taktiez

vyslovene demagogicky prispevok, ktory porovnava neporovnatelne a "vyvodzuje" (skor fabuluje) nejake zavislosti a predpovede

porovnavanie rastu instalovaneho vykonu (dotovaneho a uprednostnovaneho) s instalovanym vykonom inych zdrojov (ktore su zamerne potlacane a vdaka pokrivenemu trhu

v dalsich odstavcoch demagogia len pokracuje

tayto prispevok by nepresiel ani cez recepciu nejakeho karentovaneho periodika, nie to aby sa dostal do ruk nejakeho editora .. co ma len utvrdzuje v podozreni, ze "vase vlastne a citovane" prispevky ste mozno ani poriadne necitali (nie to este ich pisat)

zaver .. prosim, nepouzivajte uz v diskusii ziadnu argmunetaciu vo forme, ze vy ste "vedec" .. pretoze absolutne nerozoznavate argumentacne faily ci rozdiel medzi pricinou a nasledkov .. a pre vas je korelacia a kauzalita rovnaka pretoze zacinaju na "k" ..

hlpb
26. leden 2023, 09:30

Něco reálných čísel:

V Německu je aktuálně instalovaný výkon 66 GW (plánovaná instalace je 250 GW, tzn. zatím je nainstalováno cca 1/3). Je potřeba přijmout základní fakta, že někdy fouká a někdy ne, stejně, že v létě svítí Slunce víc než v zimě, a že v noci nesvítí vůbec. Celý svět se rozhodl postavit budoucí energetiku na OZE a to hlavně na FVE+VTE. Nejen Německo se rozhodlo, že většinu její energetiku vyrobí FVE+VTE tyto nestabilní zdroje doplňují doplňovat flexibilní zdroje (uhlí, plyn, JE, biomasa, přečerpávací nádrže). Postupně poroste výroba EE z vodíku, který se bude spalovat v plynových elektrárnách. Na výrobě v Německu je jasně vidět, že podíl OZE každý rok roste a do roku 2030 se posune k podílu 70%.

Podíl vyrobené energie dle zdrojů v Německu rok 2023 k 25.1.2023:

1. vítr = 40%

2. uhlí = 30%

3. plyn = 11 %

4. biomasa = 9%

5. JE = 4%

6. voda = 3%

7. Slunce = 2%

OZE= 54%

Ivan Novák
26. leden 2023, 15:46

Pro lepší názornost, v odlehlých dnech to letos v Německu zatím vypadalo podle Fraunhoferů takto: dne 4. ledna činila celková výroba elektřiny do veřejné sítě 1648,65 GWh, podíl VTE+FVE na ní zahlcujících 65,85%, ovšem dne 25. ledna na celkové výši 1431,99GWh podíl téhož nicotných 8,16% (odečteno z koláčových grafů. Kupodivu, pro sloupcové uvádějí se stejným popisem mírně jiná čísla. Shrnuto s klasikem - der Teufel soll das System regulieren!).

Matoo
26. leden 2023, 10:32

Zajímala by mě účinnost spalování zeleného vodíku v plynové elektrárně a reálná instalace.

hlpb
26. leden 2023, 10:52

Celosvětově je aktuálně nainstalováno cca 3 GW elektrolyzérů = cca 5 miliard m3 vodíku/rok

EU chce vybudovat kapacitu do roku 2025 cca 18 GW = cca 25 miliard m3 vodíku/rok, do roku 2030 je pak plánováno v EU cca 70 GW = cca 90 miliard m3 vodíku/rok

Emil
26. leden 2023, 12:02

Jak lze za rok vyrobit z 3 GW elektrolyzérů 5 miliard m3 vodíku, když za rok spotřebují 3 GW elektrolyzérů maximálně 2,6 TWh elektřiny i kdyby jely nonstop, tj. nikoliv na elektřinu ze slunce nebo větru, a tím údajně vyrobí 5 miliard m3 vodíku, přičemž spalné teplo m3 vodíku je 3,5 kWh, tj. 5 miliard m3 vodíku obsahuje zhruba 17,7 miliard kWh tedy 17,7 TWh spalného tepla? Perpetuum mobile?

Mimochodem všiml jste si že otázka byla na něco úplně jiného než na co odpovídáte? To je teď nějaká epidemie?

Jimi
26. leden 2023, 15:29

Utekla vam nula, je to 26TWh

Emil
26. leden 2023, 15:38

Pravda, díky. Nicméně i tak je koeficient využití skoro 70 %, takže to stejně na elektřinu ze slunce a větru nebude, nebo ten uváděný údaj není reálný.

Ivan Novák
26. leden 2023, 11:31

Když to nejde za velmi hodně peněz, tak to půjde za ještě víc peněz.

Jan Stehlik
26. leden 2023, 12:18

Natiskneme to další. Jen to trošku zvedne inflaci :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se