V Dánsku na konci minulého měsíce proběhlo letošní kolo společné aukce pro výstavbu větrných a solárních elektráren. Na rozdíl od letošních aukcí v Německu a Francii, které zcela ovládly fotovoltaické elektrárny, se v Dánsku lépe dařilo větrným elektrárnám. Svůj podíl na tom může mít i jiný systém podpory.

Technologicky neutrální aukce, ve kterých se o podporu uchází společně developeři větrných i fotovoltaických elektráren, se v Evropě objevují stále častěji. Některé státy se tak snaží vyvinout větší tlak na snižování cen elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Odpůrci společných aukcí naopak upozorňují na riziko, kdy v aukcích výrazně převáží jeden typ zdroje nad druhým.

V letošním roce proběhly první pilotní společné aukce v Německu a ve Francii. Přestože podle původních očekávání měly větrné elektrárny dominovat nad fotovoltaickými, opak se stal realitou, kdy první i druhé kolo německé aukce, stejně jako pilotní kolo společné aukce ve Francii, zcela ovládly fotovoltaické elektrárny.

Dánská aukce přinesla vyvážené výsledky

Ve společné aukci se developeři větrných a fotovoltaických elektráren ucházeli o podporu i v Dánsku. Do letošní aukce, která probíhala od 27. září do 26. listopadu, bylo přihlášeno celkem 17 projektů na výstavbu onshore větrných parků o výkonu 260 MW a fotovoltaických farem o výkonu 280 MW.

Podle dánského energetického regulátora v aukci nakonec uspělo 6 projektů, a to shodně tři na výstavbu větrných elektráren a tři na elektrárny fotovoltaické. Výkonově nicméně aukce dopadla s 165 MW lépe pro větrné parky, fotovoltaické farmy však se 104 MW nezůstaly nijak významně pozadu.

Na rozdílných výsledcích oproti společným aukcím v Německu a Francii, ve kterých se soutěžila výkupní cena, může mít kromě jiných přírodních podmínek svůj podíl i odlišný systém podpory, kdy v Dánsku developeři soutěžili o podporu, kterou obdrží nad rámec tržní ceny. Podle regulátora dosáhl vážený průměr vysoutěžené podpory 3,1 EUR/MWh. Výše vysoutěžené podpory se pohybovala v případě větrných elektráren mezi 2,5 a 3,3 EUR/MWh, u fotovoltaických elektráren uspěly projekty s podporou od 3,8 do 4 EUR/MWh.

Aby projekty získaly vysoutěženou podporu, kterou mohou čerpat po dobu 20 let, musí být připojeny do sítě do 2 let od uzavření smluv.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *