Domů
Obnovitelné zdroje
Nizozemské železnice splnily závazek 100 % energie z OZE o rok dříve
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Goliath_Poldermolen.jpg

Nizozemské železnice splnily závazek 100 % energie z OZE o rok dříve

Nizozemským královstvím vlastněné Nizozemské železnice (v originále Nederlandse Spoorwegen) dosáhly svého cíle v oblasti OZE. Obchodně od roku 2017 pochází  100 % elektřiny nakupované Nizozemskými železnicemi z větrných elektráren. Závazek NS přitom byl, že 100% podílu OZE dosáhnou nejpozději v roce 2018. NS se zaměřují i na úspory energie.

Vzhledem k rychlejší dostavbě větrných elektráren společnosti Eneco došlo od ledna 2017 k navýšení podílu nakupované elektřiny z OZE z původních 75 % na 100 %. Společnost Eneco má své větrné elektrárny, které mají kontrakt s Nizozemskými železnicemi (NS), umístěné v Nizozemí, Belgii a Finsku.

„Od 1. ledna 2017 je 100 % našich vlaků napájených elektřinou z obnovitelných zdrojů. Původně byl kontrakt na dodávku elektřiny podepsán až od roku 2018, takže jsme svého cíle dosáhli o rok dříve,“ prohlásil tiskový mluvčí NS Ton Boon.

Nizozemské železnice přepraví 219 milionů pasažérů ročně (0,6 mil. denně) a spotřebují přibližně 1 200 GWh elektřiny. Pro srovnání v roce 2012 byla spotřeba pražského metra 225 GWh, pražské tramvaje pak v tomto roce spotřebovaly 131 GWh.

Úspory energie v NS

Nizozemské železnice se kromě využívání energie z OZE zaměřují také na úspory energie. NS mají uzavřenou dohodu s vládou, že každý rok zvýší účinnost využití energie vztaženou k celkové spotřebě energie minimálně o 2 %. NS má svůj vlastní cíl, kterým je zvýšení energetické účinnosti o 50 % ve srovnání s rokem 2005. Cílů v oblasti hospodaření s energií chce NS dosahovat například pomocí energeticky efektivnějších trakčních systémů nebo LED osvětlením.

Spotřeba elektřiny železniční dopravou se na spotřebě elektřiny v Nizozemsku podílí zhruba 1 %. Železniční doprava tedy není sektor, který může výrazným způsobem ovlivnit celkovou spotřebu země. Hlavním cílem Nizozemské železnice je spíše prezentace železniční dopravy jako alternativy šetrné k životnímu prostředí.

Zdroj úvodní fotografie: wikimedia.org

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Doležal
12. leden 2017, 16:47

a jak to na nizozemské železnici řeší, když zrovna nesvítí a nefouká :D se vlaky zastaví, nebo jedou dál, na "špinavou" elektřinu :D

Ivan Pergler
12. leden 2017, 18:37

Pravděpodobně jde spíše jen o formální podporu OZE, kdy odběratel platí větrnou energii včetně případných subvencí a vícenákladů, ale technicky reálně používá standardní silovou síť. I tato relativně laciná podpora je lepší než žádná, ale poctivé by bylo tu realizaci ve zprávě uvést, aby veřejnost nebyla klamána. Skutečná odpověď na otázku p. Doležala by mne také zajímala .

Tomáš Molek
12. leden 2017, 22:59

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Klíčovou částí článku pro odpověď na Váš dotaz je věta: Obchodně od roku 2017 pochází 100 % elektřiny nakupované Nizozemskými železnicemi z větrných elektráren.

Pro pochopení je nutné mít představu o fungování trhu s elektřinou. Jeho popis najdete například v tomto článku: https://oenergetice.cz/elektrina/trh-s-elektrinou/trh-s-elektrinou/

Je nutné odlišovat fyzikální a obchodní toky elektřiny.

V případě Nizozemských železnic se samozřejmě jedná o zajištění elektřiny na základě obchodního vztahu, nikoliv o vlastní fyzickou dodávku elektřiny z větrných elektráren do trakčního vedení. Nizozemské železnice zaručují větrným elektrárnám platbu za elektřinu, kterou vyrobí a dodají do sítě. Elektřina, kterou železnice spotřebovávají, má "složení" nizozemského energetického mixu. Fyzikálně není možné rozlišit původ elektřiny dodávané ze sítě.

konq
13. leden 2017, 13:19

Osobně bych řekl, že tato podpora je horší než žádná. Netechnicky vzdělaná veřejnost a politici pak podléhají iluzím o fungování trhu s elektřinou a přijímají pak rozhodnutí odtržená od reality.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se