Domů
Obnovitelné zdroje
Nová švédská bóje, další krok směrem k využití energie vln

Nová švédská bóje, další krok směrem k využití energie vln

Oceány a moře jsou díky mořským proudům a vlnám potenciálním zdrojem téměř neomezené obnovitelné energie. Získat ji však není úplně jednoduché, většina prototypů zařízení na využití energie vln je kvůli podmínkám panujícím na moři vyrobena masivně a jsou cenově velmi nákladné. To však může změnit nová bóje švédské společnosti CorPower Ocean.

Nově vyvinuté zařízení na využití energie vln (Wave Energy Converter – WEC) má na hladině plovoucí bóji, která absorbuje energii mořských vln. Boje je připevněna k mořskému dnu pomocí napnutého kotvícího lana.

Mezi bóji a kotvícím lanem se nachází pneumatický přepěťový modul, který tvoří lehký systém s vysokou oscilační frekvencí. Ten je díky řízení fáze pomocí technologie „Wave spring“ schopný rezonovat v široké škále vlnových period a zesílit tak bójí zachycený pohyb. Zesílený přímočarý pohyb je následně přeměněn v rotační a následně přes generátor v elektrickou energii.

Bóje zvládne i 32 metrové vlny

Velkými výhodami tohoto systému je jak podstatné zmenšení potřebné velikosti bóje (nové zařízení má průměr pouze necelých 8 metrů), tak schopnost bóji během bouře „odladit“. Díky tomu je dle výrobce bóje schopná vydržet až 32 metrové vlny. Tato schopnost zároveň snižuje nároky na robustnost celého zařízení. Konkurenční technologie jsou z těchto důvodů většinou mnohem větší a robustnější, což podstatně zvyšuje jejich cenu.

Dle výrobce je jedna bóje ve standartním atlantickém prostředí schopná generovat až 250 kW elektrického výkonu. Bóje je navíc možné propojit do velkých „vlnových farem“ a vytvořit tak elektrárny s relativně velkými instalovaným výkony. Jejich propojování do větších celků by navíc umožnilo masovou výrobu.

Testováním v umělé nádrži zatím prošel s velkým úspěchem jeden prototyp vyrobený v měřítku 1:2, společnost se chystá vyrazit na otevřené moře ještě tento rok.

Zdroj úvodní fotografie: CorPower

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jára
5. prosinec 2021, 18:01

A když bude zrovna na potvoru moře klidné tak nebude žádná energie.

To je to samé jako s větrníky v Německu, buď dodávají energii jako 50 Temelínů a nebo je energie kritický nedostatek. Jedna stabilní elektrárna vychází lépe než 10 s neodhadnutelnými a neovlivnitelnými dodávkami elektřiny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se