Oceány a moře jsou díky mořským proudům a vlnám potenciálním zdrojem téměř neomezené obnovitelné energie. Získat ji však není úplně jednoduché, většina prototypů zařízení na využití energie vln je kvůli podmínkám panujícím na moři vyrobena masivně a jsou cenově velmi nákladné. To však může změnit nová bóje švédské společnosti CorPower Ocean.

Nově vyvinuté zařízení na využití energie vln (Wave Energy Converter – WEC) má na hladině plovoucí bóji, která absorbuje energii mořských vln. Boje je připevněna k mořskému dnu pomocí napnutého kotvícího lana.

Mezi bóji a kotvícím lanem se nachází pneumatický přepěťový modul, který tvoří lehký systém s vysokou oscilační frekvencí. Ten je díky řízení fáze pomocí technologie „Wave spring“ schopný rezonovat v široké škále vlnových period a zesílit tak bójí zachycený pohyb. Zesílený přímočarý pohyb je následně přeměněn v rotační a následně přes generátor v elektrickou energii.

Bóje zvládne i 32 metrové vlny

Velkými výhodami tohoto systému je jak podstatné zmenšení potřebné velikosti bóje (nové zařízení má průměr pouze necelých 8 metrů), tak schopnost bóji během bouře „odladit“. Díky tomu je dle výrobce bóje schopná vydržet až 32 metrové vlny. Tato schopnost zároveň snižuje nároky na robustnost celého zařízení. Konkurenční technologie jsou z těchto důvodů většinou mnohem větší a robustnější, což podstatně zvyšuje jejich cenu.

Dle výrobce je jedna bóje ve standartním atlantickém prostředí schopná generovat až 250 kW elektrického výkonu. Bóje je navíc možné propojit do velkých „vlnových farem“ a vytvořit tak elektrárny s relativně velkými instalovaným výkony. Jejich propojování do větších celků by navíc umožnilo masovou výrobu.

Testováním v umělé nádrži zatím prošel s velkým úspěchem jeden prototyp vyrobený v měřítku 1:2, společnost se chystá vyrazit na otevřené moře ještě tento rok.

Zdroj úvodní fotografie: CorPower

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *