Obnovitelné zdroje ve Spojeném království vytvořily nový rekord v dodávkách elektrické energie. Ve druhém čtvrtletí letošního roku se na výrobě podílely třetinovým podílem. Tradiční uhlí se podílelo pouze necelými 2 %, čímž se podíl uhlí na britském energetickém mixu dostal na historické minimum.

Britské Ministerstvo pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS) ve svém záříjovém shrnutí energetických trendů zveřejnilo, jak se vyvíjel energetický mix ve Velké Británii ve 2. čtvrtletí 2018. Dominantním zdrojem zůstal zemní plyn, který se na výrobě elektrické energie podílel 42 % (32,13 TWh). Jaderné elektrárny měly několik nečekaných výpadků, a jejich výroba tak poklesla o 6,7 % na 21,7 %, tedy na 15,1 TWh.

Oproti tomu podíl uhlí v energetickém mixu poklesl na historické minimum. Uhlí mělo podíl pouhých 1,6 %, což představuje 1,24 TWh. Vysoké ceny zemního plynu pro nadcházející zimu a nižší zásoby plynu v evropských zásobních nicméně nahrávají britským uhelným elektrárnám, které by tak během příští zimy mohly upevnit svou pozici.

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie dosáhl rekordní výše 31,7 %. Obnovitelné zdroje vyrobily celkem 24,27 TWh. Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů byl 42,2 GWe. To je o 10 % větší hodnota oproti roku 2017.

Produkce onshore větrných elektráren a solárních elektráren představovala 19,4 %, celkem tedy 13,55 TWh. Offshore větrné elektrárny vyrobily 6,2 %, a tím do přenosové soustavy dodaly celkem 4,72 TWh elektrické energie. Pokles ve výrobě zaznamenaly vodní elektrárny, jejichž výroba kvůli menšímu množství srážek poklesla o 4,5 %. Vodní elektrárny se s 0,86 TWh podílely na výrobě 1,1 %.

„Jedná se o významný úspěch pro průmysl. Obnovitelné zdroje nebyly nikdy tak dostupné, jako jsou nyní, a to se odráží v dnešních zveřejněných údajích. Nicméně, aby se obnovitelné zdroje mohly stát cenově dostupnější a mohly vytvořit více pracovních míst, musí vláda nadále průmysl podporovat. Čísla ukazují, že nedostatek podpory již má významný dopad na solární energetiku, která je v současné době nejlevnější možností pro výrobu elektrické energie. Vláda musí zavést alternativní podpory a zjednodušit tržní mechanismy, pokud má Velká Británie těžit z levnější, zelenější a rozumnější energie“, řekl James Court, politický ředitel UK Renewable Energy Association.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *