Domů
Obnovitelné zdroje
Obnovitelné zdroje ve Spojeném království vyrobily v druhém čtvrtletí třetinu elektrické energie

Obnovitelné zdroje ve Spojeném království vyrobily v druhém čtvrtletí třetinu elektrické energie

Obnovitelné zdroje ve Spojeném království vytvořily nový rekord v dodávkách elektrické energie. Ve druhém čtvrtletí letošního roku se na výrobě podílely třetinovým podílem. Tradiční uhlí se podílelo pouze necelými 2 %, čímž se podíl uhlí na britském energetickém mixu dostal na historické minimum.

Britské Ministerstvo pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS) ve svém záříjovém shrnutí energetických trendů zveřejnilo, jak se vyvíjel energetický mix ve Velké Británii ve 2. čtvrtletí 2018. Dominantním zdrojem zůstal zemní plyn, který se na výrobě elektrické energie podílel 42 % (32,13 TWh). Jaderné elektrárny měly několik nečekaných výpadků, a jejich výroba tak poklesla o 6,7 % na 21,7 %, tedy na 15,1 TWh.

Oproti tomu podíl uhlí v energetickém mixu poklesl na historické minimum. Uhlí mělo podíl pouhých 1,6 %, což představuje 1,24 TWh. Vysoké ceny zemního plynu pro nadcházející zimu a nižší zásoby plynu v evropských zásobních nicméně nahrávají britským uhelným elektrárnám, které by tak během příští zimy mohly upevnit svou pozici.

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie dosáhl rekordní výše 31,7 %. Obnovitelné zdroje vyrobily celkem 24,27 TWh. Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů byl 42,2 GWe. To je o 10 % větší hodnota oproti roku 2017.

Produkce onshore větrných elektráren a solárních elektráren představovala 19,4 %, celkem tedy 13,55 TWh. Offshore větrné elektrárny vyrobily 6,2 %, a tím do přenosové soustavy dodaly celkem 4,72 TWh elektrické energie. Pokles ve výrobě zaznamenaly vodní elektrárny, jejichž výroba kvůli menšímu množství srážek poklesla o 4,5 %. Vodní elektrárny se s 0,86 TWh podílely na výrobě 1,1 %.

„Jedná se o významný úspěch pro průmysl. Obnovitelné zdroje nebyly nikdy tak dostupné, jako jsou nyní, a to se odráží v dnešních zveřejněných údajích. Nicméně, aby se obnovitelné zdroje mohly stát cenově dostupnější a mohly vytvořit více pracovních míst, musí vláda nadále průmysl podporovat. Čísla ukazují, že nedostatek podpory již má významný dopad na solární energetiku, která je v současné době nejlevnější možností pro výrobu elektrické energie. Vláda musí zavést alternativní podpory a zjednodušit tržní mechanismy, pokud má Velká Británie těžit z levnější, zelenější a rozumnější energie“, řekl James Court, politický ředitel UK Renewable Energy Association.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
4. říjen 2018, 11:32

To je velký úspěch Britanie, která začala mnohem později=i levněji než Německo. My bychom měli začít ještě později (tak v roce 2020) s masivními investicemi do solárních a větrných elektráren, bez dotací, případně peníze na malé počáteční dotace získat zdaněním nesmyslných současných dotací (oprávněně nazývané překompensací) a z CO2 povolenek.

A nedat na snahy vlivné "RVHP=CCCP partičky" (pro ty mladší CCCP je SSSR psáno azbukou) pokračovat u nás v té RVHP cestě jádra.

Jan Veselý
4. říjen 2018, 11:59

Teď jsem se díval na čísla od Agory. Mezi 2011 a 2017 snížila Británie podíl uhlí na výrobě elektřiny o >30%. Dánsko a Řecko o ~20%. No a u nás na na Slovensku se pořád čeká na nové jaderné zdroje.

Vladimír Wagner
4. říjen 2018, 13:09

Pane Veselý, velká část tohoto snížení byla dána přímořskými větrníky, ty opravdu nemáme, nejsme bohužel na břehu moře. A další pak přechodem od uhlí k dovážené dřevní hmoty zpoza oceánu. A v tomto případě jsem z ekologických důvodů opravdu rád, že takovou zhůvěřilost nenapodobujeme. Doufám, že Němci nepřijdou na to, že by papírově mohli plnit své ekologické cíle právě přechodem od dovozu uhlí k dovozu dřevní hmoty.

Milan Vaněček
4. říjen 2018, 14:21

Pan "to nééjde" se konečně ozval. "Nejsme na břehu moře" (to jsou třeba naši partneři ve V4 Poláci), ale v Krušných horách to taky pěkně fouká, Němci tam mají spoustu větrníků a u nás to (prý) nejde. Což se takhle inspirovat zákonem ze země větrníků=Nizozemí, kde komunita na jejímž katastru VtE stojí musí mít podíl (na zisku) větší než 50%. To se pak úplně jinak schvaluje a staví než když zisky z dotací tečou do ciziny.

Sluníčko u nás svítí jako v Bavorsku, dřevní hmotu ve velkých elektrárnách u nás za dotace spaluje akorát ČEZ, opět záměr by měl být spalovat ji lokálně přímo v energeticky soběstačných obcích.

Zkrátka lze dělat spoustu dobrých věcí i u nás, to jde.

Petr
4. říjen 2018, 16:51

Úkolem Česka je, aby spolu se sousedním Slovenskem a Maďarskem tvořili po Francii druhé ovšem multikulturou tolik nenahnilé jaderné jádro EU.

Jinak nemá EU globálně v moderním výzkumu, cenově udržitelných megastavbách a technologiích šanci.

Pavel
7. říjen 2018, 20:50

Už sis vaněčku sundal ty kalhoty přes hlavu, když zvládáš nemožné na počkání nebo zas jen pustě žvaníš?

Každopádně, co ti brání sehnat někde pár přebytečných bilionů, na vykácení veškerých lesů v horách abychom tam mohli nastavět větrníky. Až spálíme takto získané dřevo v elektrárnách, tak bychom mohli - stejně jako britové - dovážet lesy nastojato z Pobaltí a Ameriky, pálit je v elektrárnách a stejně jako britové předstírat jak je to ekologické a oze.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se