Domů
Obnovitelné zdroje
Očekávání německého solárního průmyslu kolabují, limit pro podporu by mohl být vyčerpán již v létě

Očekávání německého solárního průmyslu kolabují, limit pro podporu by mohl být vyčerpán již v létě

S rostoucím celkovým instalovaným výkonem v solárních elektrárnách se Německo rychle přibližuje současnému limitu, po jehož vyčerpání již nebudou mít nové projekty malých a středních elektráren nárok na provozní podporu v podobě výkupní ceny. Podle průzkumu tamního sdružení očekávání o budoucím stavu solárního průmyslu zkolabovala, kdy za poslední kvartál klesla o více než polovinu, přičemž se nejedná o vliv současné pandemie onemocnění COVID-19.

Německo před několika lety přešlo v případě nových velkých fotovoltaických elektráren na podporu v podobě aukcí, kde developeři mezi sebou soutěžení o výkupní cenu. V případě malých a středních elektráren nicméně podpora stále funguje na bázi garantované výkupní ceny (feed-in tarif). Tato podpora však pro nové projekty měla podle původních plánů skončit při dosažení celkového instalovaného výkonu solárních elektráren v zemi o hodnotě 52 GW.

Německá vláda sice loni na podzim představila plány na zrušení tohoto limitu, mimo jiné z důvodu vyšší potřeby solárního výkonu pro nahrazení části původně plánovaných větrných elektráren, jejichž rozvoj v zemi v poslední době značně zpomalil, v současné době ale stále ještě není změna legislativně schválena. Podle aktuálních předpokladů by hranice 52 GW mohla být překročena již letos v létě, což by mohlo vést k zastavení řady projektů, pokud nebude změna limitu realizovaná včas.

Podle průzkumu Federálního svazu pro solární průmysl má tato situace masivní dopad na očekávání společností napříč celým dodavatelským řetězcem ohledně budoucích zakázek, přičemž již nyní údajně roste počet zrušených velkých projektů. Očekávání svaz reprezentuje indexem, který za poslední čtvrtletí klesl z hodnoty 141,2 bodů na 68,5 bodů, tedy o více než polovinu.

Index očekávání německého solárního průmyslu. Zdroj: solarwirtschaft.de
Index očekávání německého solárního průmyslu. Zdroj: solarwirtschaft.de

Podle předsedy svazu Carstena Körniga je takto prudký pokles bezprecedentní a stále více firem ze solárního průmyslu se obává o svou budoucnost.

„Limit pro solární elektrárny musí být okamžitě odstraněn, abychom na poslední chvíli mohli odvrátit škody na Energiewende a našem odvětví. Odsunutí nové legislativy na období po letních prázdninách nepřichází v úvahu, protože limit o hodnotě 52 GW instalovaného výkonu bude dosažen pravděpodobně v průběhu léta,“ říká Körnig.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Emil
23. duben 2020, 13:52

- "stále více firem ze solárního průmyslu se obává o svou budoucnost"

- "masivní dopad na očekávání společností napříč celým dodavatelským řetězcem ohledně budoucích zakázek"

- "roste počet zrušených velkých projektů"

- "odsunutí nové legislativy na období po letních prázdninách nepřichází v úvahu"

Tolik k legendám o tom, jak se fotovoltaika v Německu obejde bez dotací...

Milan Vaněček
23. duben 2020, 15:31

Vidím, že i jaderní lobbysté se obávají fotovoltaiky bez dotací v Německu. Vědí že ve Španělsku a Portugalsku už fotovoltaika bez dotací výborně komerčně funguje a bojí se že tato "nákaza" brzy přenese do Německa, k našim hranicím, a v budoucnu (okolo 2025) i do ČR.

Ta prvá věta co Emil cituje se správně čte: "stále více fotovoltaických firem, které neumí snižovat náklady, se bojí o svoje současné dotace"

ta druhá věta: je opět o očekávání dotací do malých a středních instalací.

V Německu již vědí, že velmi velké fotovoltaické instalace mohou stavět bez dotací německé firmy nejen ve Španělsku, ale už i v Německu.

teď se bojuje o ty středně velké, MW instalace, třeba na střechách skladů, výrobních podniků, ...

Zda ještě pár let s dotacemi (s posunutím dotačního limitu na vyšší hodnotu) a nebo už jen bez dotací. Lobbysté jsou všude stejní, teď bude záviset na německé vládě jak jí to spočítají vědci a inženýři v německých solárních institutech. Podle jejich závěrů vláda rozhodne. každopádně bez dotací to bude, buď od léta či o rok nebo dva později.

Jedny dotace v Německu jsou však velmi vysoké a jisté: dotace do likvidace německých jaderných elektráren a jaderného odpadu v Německu.

Kamil Kubů
24. duben 2020, 10:27

Prozraďte prosím, jakým způsobem se dá pomocí "gigawatscale utility" FVE dosáhnout svatého grálu ekologistických socialistů na zboření současného energetického oligopolu?

Je jen otázkou času než proběhne to co vždy následovalo prudký rozvoj inovativních distribuovaných řešení - koncentrace kapitálu. Skončíme tam kde jsme byli a brzy ani ty placky na vaší střeše nebudou toho, co je tam dával.

Jan Veselý
24. duben 2020, 12:41

Stane se minimálně to, že velkou FVE (třeba 100 MW a víc) bude moc zainvestovat a nechat si postavit každý, kdo bude umět dát dohromady 50 milionů EUR, včetně těch, kterým je půjčí banka. Na výstavbu není potřeba nějaké unikátní know-how, to zvládne leckterá montážní firma. Takže případných investorů/majitelů FVE mohou být tisíce, třeba kdejaký hedge fund, kdejaký penzijní nebo podílový fond, ... Přinejmenším se kapitalisti porvou mezi sebou.

No, a vzhledem k tomu, že cena přenosu a distribuce asi nějak zvlášť klesat nebude, bude vlastní instalace na střeše, bez daní a bez síťových poplatků pro spoustu odběratelů určitě zajímavá.

Jan Svoboda
23. duben 2020, 15:32

Velmi trefné.

Milan Vaněček
23. duben 2020, 15:33

Pane Svobodo, děkuji za podporu (doufám že je to expresní vyjádření k mému příspěvku...)

Antonín Mikeš
24. duben 2020, 13:03

A ještě navíc

- "mimo jiné z důvodu vyšší potřeby solárního výkonu pro nahrazení části původně plánovaných větrných elektráren"

Tak já myslel že FV a VE se doplňují ale oni se mohou i zastupovat. Když bude chybět výkon větru v zimě dá ho FV v létě, nebo zimě, nebo v noci nebo jak?

Martin Hajek
23. duben 2020, 15:16

Fotovoltaika už je vlastně plně konkurenceschopná. Ale ani při brutálně vysokých cenách elektřiny v Německu vlivem příspěvku na OZE to bez pevné výkupní ceny neeejdeee. :-)

St
23. duben 2020, 15:51

Však to bude jen a jen v pořádku, že na provoz solárních elektráren nebudou dotace. Vždyť jsou tak ekonomicky výhodné, že díky nim se platí za odběr EE. To nechápu, že chtějí nějaké podpory. Vždyť slunce svítí zdarma.... Nebo že by to s tou výhodností bylo tak trošku jinak?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se