Domů
Obnovitelné zdroje
Panasonic obdržel miliony na vývoj inovativní solární technologie pro střechy

Panasonic obdržel miliony na vývoj inovativní solární technologie pro střechy

Panasonic obdržel grant 2,1 milionu dolarů od Advanced Research Projects Agency-Energy (ARPA-E) na vývoj technologie, která by měla snížit cenu koncentrovaných fotovoltaických systémů, zlepšit provedení a zvýšit jejich účinnost.

ARPA-E spadá pod americké Ministerstvo energetiky a podporuje nové projekty s velkým potenciálem, které se zabývají inovativními způsoby generování, ukládání nebo využívání energie.

Největší prostor pro vývoj je u systému sledování slunce

Koncentrační fotovoltaika (CPV – concentrator photovoltaics) na rozdíl od klasických fotovoltaických panelů využívá čočky a zahnutá zrcadla, která tak zvyšují účinnost celého systému. V současné době musí koncentrační fotovoltaické panely směřovat přímo na slunce, a proto je jejich nedílnou součástí systém sledování, který je zpravidla velmi drahý a vyžaduje hodně místa.

„Milionový grant přichází v kritické době ve vývoji našeho systému sledování slunce. Tento projekt si klade za cíl rozšířit využívání koncentrované fotovoltaiky na střechách a v městských oblastech. Chtěli bychom dát mnohem více lidem, společnostem a komunitám přístup k inovativní formě čisté obnovitelné solární energie. Náš průkopnický projekt je působivý, protože účinnost koncentračních fotovoltaických technologií je dvojnásobná oproti klasickým solárním panelům, které se dnes používají.“

Xinbing Liu, vedoucí vývoje solárních systémů v bostonské laboratoři Panasonic

Panasonic pracuje na vývoji „mikro“ sledovacího systému, který by měl být instalovaný na koncentračních fotovoltaických panelech a měl by umožnit jednotlivým čočkám, aby vždy přímo směřovaly sluneční záření na solární panel. Měly by tak vzniknout vysoce účinné a elegantní koncentrační fotovoltaické systémy bez těžkopádných dvouosých natáčecích zařízení.

Kromě technologie CPV se zrcadla využívají u koncentračních solárních elektráren (CSP). Tentokrát se nejedná o střešní provedení, ale o obří elektrárny s výkonem v řádech stovek MW. Přesvědčit se o tom můžete v žebříčku deseti největších solárních elektráren světa.

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se