Domů
Obnovitelné zdroje
Provozovatelé sítí se snaží zrychlit připojování obnovitelných zdrojů
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

Provozovatelé sítí se snaží zrychlit připojování obnovitelných zdrojů

S tím, jak se Evropská unie snaží zbavit závislosti na dovozu fosilních paliv z Ruska, roste stále více význam obnovitelných zdrojů energie. A to zejména v zemích, které mají pro jejich rozvoj vhodné podmínky. Mezi tyto země patří například slunné Španělsko či větrné Spojené království. V obou jmenovaných zemích nicméně provozovatelé přenosových soustav bojují s omezeními v oblasti připojitelnosti stále většího množství projektů. Informaci přinesl zahraniční server BloombergNEF (BNEF).

Jak španělský provozovatel přenosové soustavy Red Electrica, tak jeho britský protějšek National Grid ESO evidují velmi vysoký zájem od developerů o výstavbu elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie.

Splnění podmínek pro připojení nových elektráren do elektrizační soustavy je přitom první z mnoha překážek, které musí developeři překonat. To ve finále vede k tomu, že spousta projektů, které získají povolení k připojení k elektrizační soustavě, není nikdy realizována. Tyto projekty následně zabírají omezený prostor (kapacitu) a zabraňují tak realizaci jiných projektů.

"Snažíme se zajistit, aby síť nepředstavovala omezení pro rychlý rozvoj nových elektráren, ale je mnoho dalších faktorů, které nezávisí na dostupnosti sítě," uvedl Miguel de la Torre, ředitel plánování sítě v Red Electrica.

Jedním z faktorů, na které Miguel de la Torre upozorňuje, je nečinný aukční systém pro získání provozní podpory pro nové solární elektrárny ve Španělsku. Poslední podobná aukce proběhla podle BNEF v červenci loňského roku.

I přesto bylo ve Španělsku uděleno povolení k připojení k elektrizační soustavě projektům solárních a větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 145 GW, což je výrazně vyšší hodnota, než na kterou cílí španělská vláda pro rok 2030.

„Objem udělených povolení je dvakrát vyšší, než kolik je třeba pro splnění cílů pro větrné elektrárny v roce 2030, a čtyřikrát vyšší u solárních elektráren, ale stále platí, že mnoho těchto potenciálních projektů nemusí být nikdy postaveno," uvedl de la Torre a dodal, že země má nyní v solárních elektrárnách instalovaný výkon téměř 15 GW a ročně přidává v průměru 3 až 5 GW nového výkonu.

Podobná situace jako ve Španělsku panuje podle tamního provozovatele přenosové soustavy také ve Spojeném království.

„V posledních čtyřech letech rostl počet žadatelů o připojení k britské elektrizační soustavě čtyřnásobně a tento rok očekáváme ještě vyšší růst," uvedla Roisin Quinnová, ředitelka připojování zákazníků v National Grid.

Quinnová dodala, že je řada developerů, kteří získali povolení k připojení k britské elektrizační soustavě, ale prozatím tak neučinili, jelikož si zajišťují financování, podporu či environmentální povolení.

National grid ESO se proto snaží najít způsoby, jak zlepšit řízení projektů čekajících na připojení k tamní elektrizační soustavě. Jedním z nich je vytipování projektů, které pravděpodobně nebudou realizovány, a jejich vyčlenění z této skupiny projektů.

„V registru jsou stále projekty, které developeři nehodlají dále rozvíjet a které jsou jednou z příčin, proč jiné projekty nezískají povolení k připojení," dodala Quinnová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Vojvodik Petr
22. duben 2022, 14:02

V zimě bude odstávka?

Turby
22. duben 2022, 18:20

V nemecku uz v zime odstavovali velke odberatele. Alesppn podle dat z agorametru. Drobni odberatele si toho vsimnou az na ne prijde rada. Coz zatim nehrozi. Jedine v pripade blackoutu, ale ty se zatim dari odvracet.

energetik
22. duben 2022, 23:58

Odstávka 1. bloku v Temelíně už je od 14.4.2022 na dva měsíce.

Vladimír Šťastný
24. duben 2022, 07:01

A?

A.O
24. duben 2022, 13:32

Plánovaná několik měsíců dopředu s náhradou, která mohla najet ze studena.

Rejpal
22. duben 2022, 22:55

No ano a aby se to lidem lépe připojovalo , pak ČEZ distribuce zpřísnil podmínky připojení... Když vypadne síť a oni jí nahodí pak FVE musí měřit napětí ve fázích a následně se automaticky připojit za 5 až 20 minut dle parametrů síťě. Navíc to chce i při změnách smluv takže přidáte 1 panel na střechu a je vymalováno , protože s tím nikdo nepočítá a tolik místa v rozvaděči běžně nemáte.

Petr Zedníček
23. duben 2022, 09:42

"No ano a aby se to lidem lépe připojovalo , pak ČEZ distribuce zpřísnil podmínky připojení... Když vypadne síť a oni jí nahodí pak FVE musí měřit napětí ve fázích a následně se automaticky připojit za 5 až 20 minut dle parametrů síťě. "

Nerozumím, tohle snad umí všechny střídače, které jsou v řežimu hybrid.

Josef
23. duben 2022, 13:41

vy by jste připojoval jakýkoliv zdroj bez měření??

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se