Řecký energetický regulační úřad ukončil první aukci pro obnovitelné zdroje vybráním sedmi projektů větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 171 MW. Ve stejné aukci byla udělena podpora i pro 106 MW solárních elektráren. 

Řecko zdárně ukončilo svoji první aukci pro dražbu podpory na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Splnilo tak požadavek, který na přidělování podpory klade Evropská unie. Ta od ledna 2017 požaduje, aby podpora pro zdroje s instalovaným výkonem nad 1 MW byla přidělována pouze na základě soutěžního nabídkového postupu, tedy například formou aukcí. Požadavek se pochopitelně týká i České republiky, která plánuje aukce zavést od roku 2020.

Řecká aukce pro onshore větrné elektrárny byla dražena pouze v jedné kategorii, naproti tomu solární elektrárny byly rozděleny do 2 oddělených kategorií podle velikosti instalovaného výkonu. V kategorii do 1 MW instalovaného výkonu, i v kategorii od 1 MW do 20 MW bylo shodně vysoutěženo cca 53 MW instalovaného výkonu

Průměrná cena vítězné nabídky pro větrné elektrárny byla 69,5 EUR/MWh, přičemž nejnižší nabídka byla 68,2 EUR/MWh. Nejvyšší ceny bylo dosaženo v aukci pro solární elektrárny do 1 MW (78 EUR/MWh), naopak nejnižší ceny bylo dosaženo v aukci pro solární elektrárny od 1 MW do 20 MW (63 EUR/MWh).

{„country“:“GR“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-07-12″,“to“:“2018-07-16″,“caption“:“Výroba elektřiny v Řecku“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-07-12″,“end_date“:“2018-07-16″}

Řecko v rámci příprav na první aukci provedlo již v roce 2016 pilotní aukci. Dle slov místního ministra pro životní prostředí a energetiku byla současná aukce úspěchem, a to především z toho důvodu, že oproti pilotní aukci poklesly ceny u solárních elektráren o cca 20 % a u větrných elektráren dokonce o 35 %.

Ministr George Stathakis si dále slibuje, že v příštích aukcích bude možné snížit ceny vysoutěžené podpory ještě více. Zejména je podle Stathakise pozitivní, že zájem v první aukci projevily jak domácí investoři, tak i investoři ze zahraničí.

Přidělování podpory na výrobu z OZE formou aukcí čeká i Českou republiku

Česká republika bude muset od roku 2020 taktéž pro nově budované zdroje zavést systém aukcí. Výstavba dalších obnovitelných zdrojů přitom bude nutná kvůli cílům v oblasti obnovitelných zdrojů, které bude nutné splnit do roku 2030.

Zatímco Evropská unie má jako celek dosáhnout do roku 2030 cíle 32 % energie z OZE, podle Komory obnovitelných zdrojů by se pro ČR mělo jednat o 22,5 %.

Díky rozvoji aukčních mechanismů v zahraničí tak v dalším rozvoji obnovitelných zdrojů může Česká republika vycházet ze zahraničních zkušeností a vyhnout se tak případně nesprávnému nastavení podpory.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *