Domů
Elektrárny v Evropě
Solární elektrárna v Černobylu by měla být zprovozněna příští měsíc
Černobyl

Solární elektrárna v Černobylu by měla být zprovozněna příští měsíc

V Černobylu, v zóně zamořené radioaktivitou, by měla být příští měsíc uvedena do provozu první solární elektrárna. Projekt je součástí plánu rozvoje, který počítá s investicí 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč) a s vybudováním obnovitelných zdrojů energie v zakázané zóně, píše agentura Bloomberg.

Na projektu pracuje ukrajinská inženýrská firma Rodina Energy Group a německá firma zaměřená na čistou energii Enerparc. Kapacita elektrárny má být jeden megawatt a cena asi jeden milion eur, uvedl generální ředitel firmy Rodina Jevgenij Varjagin.

„Kousek po kousku chceme co nejvíce využít černobylskou zónu. Neměla by být černou dírou uprostřed Ukrajiny. Náš projekt je 100 metrů od reaktoru,“ řekl Varjagin agentuře Bloomberg.

Ukrajinské ministerstvo životního prostředí oznámilo v červenci 2016, že plánuje revitalizovat zónu uzavřenou po havárii jaderné elektrárny v roce 1986.

Kvůli dlouhodobé radiaci je zemědělství a lesnictví v této zóně příliš nebezpečné. Takže obnovitelná energie se zdá být něčím přínosným pro opuštěnou oblast. Zóna je také připojena k velkým městům v zemi přenosovou soustavou, která původně přenášela elektřinu ze zničené jaderné elektrárny.

S cílem přilákat investory vláda nabídla levné pozemky a relativně vysoké výkupní ceny. Rodina a Enerparc si zajistily kontrakt, který jim do roku 2030 zajišťuje cenu 15 eurocentů (čtyři koruny) za kilowatthodinu.

To je o téměř 40 procent více než horní pásmo ukazatele sdružených nákladů na produkci solární elektřiny (LCOE) v Evropě sledovaného Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Zájem vyjádřily i další energetické společnosti. Francouzská Engie provádí předběžné testy proveditelnosti projektu o gigawattové kapacitě. Zájem o výstavbu solárního parku mají také čínské firmy GCL System Integration Technology a China National Complete Engineering.

Rodina a Enerparc plánují ještě další solární panely v Černobylu s instalovanou kapacitou 99 megawattů. Ukrajinská společnost je také otevřená spolupráci s novými partnery a investory, dodal Varjagin.

Rodina má solární elektrárny na Ukrajině, v Bělorusku, Turecku, Arménii a Kazachstánu o celkové instalované kapacitě 150 megawattů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
C
27. listopad 2017, 22:04

Tak nevím, 4Kč, to je dost nad, ale zase se musí brát to že je to oblast kde není snadné stavět právě pro zamoření.

Celkem by bylo zajímavé znát kapacitu těch OZE. JE dávala 4GW, později 3GW, takže se bavíme třeba o ploše 3000 ha, tedy asi 30km^2. To je na tu zónu celkem dost. Ale třeba by se to podařilo nakombinovat s VtE, třeba na břehu chladicího bazénu nebo různě po oblasti, tak by to mohlo být dosažitelné. Spíš je otázka kam to vedení z elektrárny vede.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se