Francie má za sebou první pilotní aukci pro výstavbu obnovitelných zdrojů, ve které se proti sobě postavily solární a větrné elektrárny. Výsledek byl podobný jako v případě letošní společné aukce v Německu – fotovoltaické elektrárny aukci zcela ovládly, mezi větrnými elektrárnami nebyl úspěšný jediný projekt.

Ve Francii proběhl první technologicky neutrální tendr, ve kterém o podporu soutěžily různé druhy obnovitelných zdrojů. K dispozici bylo celkem 200 MW výkonu, rozhodujícím faktorem byla výše nabízené ceny. Celých 200 MW si mezi sebou nakonec rozebrali developeři fotovoltaických elektráren, na větrné elektrárny se vůbec nedostalo.

V aukci nakonec uspělo 16 projektů s průměrnou cenou 54,94 EUR/MWh. Ve srovnání s předchozí samostatnou aukcí pro fotovoltaické elektrárny se jedná o pokles o 5,6 %.

„Výsledky této aukce ukazují jak velmi vysokou konkurenceschopnost pozemních solárních elektráren, tak potřebu vytvořit vyvážený a diverzifikovaný mix obnovitelných zdrojů,“ uvedl k výsledkům aukce François de Rugy, francouzský ministr životního prostředí, udržitelného rozvoje a energetiky.

Podobný názor sdílejí i francouzský energetický regulátor a zástupci z řad tamního průmyslu, kterým se společné aukce, podporované Evropskou unií ve snaze urychlit snižování nákladů na rozvoj obnovitelných zdrojů, nezamlouvají.

„Potřebujeme obojí a oba zdroje se potřebují navzájem, aby bylo ve Francii možné dosáhnout vysokého podílu obnovitelné energie,“ uvedl mluvčí francouzské asociace pro větrnou energetiku.

Karta se obrátila, slunce válcuje vítr

Stejným výsledkem jako první společná aukce ve Francii skončila i pilotní aukce v Německu, která proběhla letos na jaře. I tuto aukci zcela ovládly projekty fotovoltaických elektráren, větrná elektrárna neuspěla ani jedna. Na riziko výrazného převážení jedné technologie nad druhou již dříve upozorňovaly německé asociace, avšak výsledek měl být podle původních očekávání zcela opačný.

Na možné nedostatky společných aukcí upozorňovaly jak německá Federální asociace pro větrnou energii (BWE), tak i Federální asociace pro obnovitelnou energii (BEE). Velkým rizikem společných aukcí by mohly být případy, kdy bude jedna technologie zcela dominovat na daném území, což by mělo dopady na energetický systém a poměry v síti.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *