120 milionů USD, tedy v přepočtu téměř 3 mld. Kč, má investovat skupina OPDE v Chile. Tato španělská skupina, které v Chile vyhrála loňskou aukci pro obnovitelné zdroje, kde byla vysoutěžena historicky nejnižší cena za elektřinu z fotovoltaiky, nyní stojí před úkolem vystavět elektrárny, které pokryjí vysoutěžený blok elektřiny v objemu 176 GWh.

aukci bylo soutěženo 5 bloků, z nichž každý byl charakterizován jiným průběhem zatížení, či denním časem. Skupina OPDE bude vysoutěženou energii dodávat v horizontu 20 let počínaje rokem 2021. Nejnižší cena FVE v této aukci obletěla svět, kdy cena 29 USD/MWh byla historickým milníkem. Ovšem průměrná cena ostatních projektů, z nichž dvě třetiny tvoří FVE a větrné parky, se pohybuje na úrovni 47,6 USD/MWh.

Aby tedy španělské uskupení se sídlem v Navaře bylo schopné dostát svým závazkům, plánuje vybudovat řadu výroben, které dohromady poskytnou požadovaný objem energie. Elektrárny o plánovaném instalovaném výkonu 78 MW mají být rozmístěny po celé zemi a jejich vybudování má vyjít na necelých 120 mil. USD.

Velké plány OPDE v Chile

OPDE počítá s tím, že většina projektů bude dokončena s předstihem a připojí se k plánu skupiny disponovat v Chile portfoliem o celkovém výkonu 200 MW. V Chile panují ideální podmínky pro stavbu FVE, kde se spojuje vysoký osvit, větrné počasí, které ochlazuje panely a zároveň fakt, že v některých oblastech nesněží a nedochází tak k výpadkům výroby v zimních dnech.

V Chile momentálně působí i česká společnost Solek, která tam postavila a provozuje FVE o instalovaném výkonu 3 MW a nyní připravuje výstavbu dalších projektů i s ohledem na fakt, že Chile v letošním i příštím roce plánuje vypsat další aukce.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *