Domů
Elektrárny v Evropě
Ve Spojeném království je ve výstavbě přes 8 GW obnovitelných zdrojů. Šestina současného výkonu OZE v zemi
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Ve Spojeném království je ve výstavbě přes 8 GW obnovitelných zdrojů. Šestina současného výkonu OZE v zemi

V různých fázích výstavby je ve Spojeném království v současné době více než 8 GW obnovitelných zdrojů energie. Přes tři čtvrtiny této hodnoty tvoří nové instalace offshore větrných elektráren. Kromě OZE je ve výstavbě také 316 MW výkonu v bateriových úložištích. Na konci druhého čtvrtletí země disponovala 48,5 GW výkonu v obnovitelných zdrojích.

Spojené království má v současnosti v různých fázích výstavby 8 055 MW výkonu v obnovitelných zdrojích. Hodnota vychází z databáze o projektech z oblasti OZE a skladování energie ve všech fázích od plánování až do vyřazení z provozu. Databázi spravuje společnost Eunomia Research and Consulting pro britské Ministerstvo pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii, které databázi zveřejňuje.

Nejvíce nově instalovaného výkonu zaujímají projekty offshore větrných elektráren s celkem 6 177 MW. Mezi největší elektrárny se řadí Dogger Bank A & B (2,4 GW),  Hornsea 2 (1,4 GW), Triton Knoll (857 MW), Moray East (900 MW) a Neart na Gaoithe (450 MW). Aktuálně je celkový potenciál offshore větrných elektráren ve Spojeném království odhadován na 50 GW.

Pomyslnou druhou příčku zaujímají onshore větrné elektrárny s výkonem ve výstavbě ve výši 601 MW. Dalších 299 MW tvoří celkem 25 solárních elektráren. Na konci druhého čtvrtletí Spojené království disponovalo 48,5 GW výkonu v obnovitelných zdrojích energie.

316 MW bateriových úložišť

Databáze kromě projektů OZE eviduje i deset projektů bateriových úložišť s celkovým výkonem 316 MW. Přičemž největší bateriový systém se staví v Severním Irsku (dvakrát 50 MW Low Carbon Storage Ireland), následují ho pak dva projekty od Pivot Power v Cowley v Oxfordu a Kemsley v Kentu s výkonem 49,9 MW.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
PetrV
3. listopad 2020, 18:16

Instalovaný výkon 8 GW, použitelnost pro přenosovou síť max 20 procent.

A to jen někdy výkon 1,6 GW. Jinak je to loupež na britských spotřebitelích.

Hickley point se nedostaví a pak už jen paroplynky.

Temelín má teď výkon cca 2,2 GW stabilní zdroj, který je vždy odstavený mimo zimu. Při odstávce Temelín nahrazuje PPE Počerady.

V zimě FVE pankáči dávají zero...

Jen ať si prodávají ee v létě, kdy je často její záporná hodnota.

Josef
3. listopad 2020, 18:26

Mýlíte se , ne všude jsou OZE na draka u nás je to možná trefné, ale u nich - využití jejich VTE na moři je i přes 60% a zimě fouká více než v létě. Je to dražší, to určitě, ale není to smrtící.

Bizon
4. listopad 2020, 00:00

Josef má pravdu. VTE na dobrých lokalitách, zvláště off-shore, mají solidní koeficient využití. I průběh výkonu během roku docela koreluje s naší spotřebou. Stabilizace sítě o které se bavíme vedle taky není špatná, jsou to rotující mašiny s dost dobrou setrvačnou hmotou, plus některé aktivně regulují účiník/jalovinu.

PetrV
4. listopad 2020, 04:02

Josefe

Pravdu máte, je tam ale jedna past. Přijde závan ledového vzduchu od severu, mlhavo a námrazou se vám lopatky ulomí.

Jsou turbíny do tohoto počasí, ale ty britové nepoužívají.

Sám jste psal, že příjde po roce 2025 chladnější období.

Vladimír Šťastný
4. listopad 2020, 06:48

Lopatky se s největší pravděpodobností neulomí, ale větrák se do doby, než námraza odtaje, odstaví z provozu.

PetrV
4. listopad 2020, 08:36

Jsem statik, pokud zatížíte námrazou stojící lopatku, tak ta padne za vlast. Je to dobrý případ, spadne na pole, louku.

Pokud ji necháte točit, utrhne se vám a jako projektl může letět hooodně daleko. Co tak elektroohřev lopatky, větrníci...

Jinak větrníky je problém pojistit. Velké škody.

FreEnergy789
4. listopad 2020, 08:02

Hlavne že jadrove e. nemajú žiadne pasce., že súdruh boľševik.

PetrV
5. listopad 2020, 08:20

Pasti tam jsou, ale jsou odolné proti výkyvům počasí na rozdíl od FVE a VE. I přetržené vedení námrazou naše JE ustojí. Mají zálohování dodávky ee pro čerpadla primáru. Navíc u EDU je přečerpávačka Dalešice s podzemním vedením. Na ETE je VE Hněvkovice. Tam jen vedení vede vzduchem. Mělo by jít pod zemí. Toto vedení se dá opravit za den. Nebo spíše podzemní přečerpávačky. Nelepší zdroj na doplnění.

Černobyl byla blbost ukrajinských komoušů, Fukušima modrých bolševiků v Japonsku.

Tak je to pane zelený bolševiku...

Nastudujte si jak funguje typ reaktoru VVER.

Je to nejbezpečnější typ reaktoru na světě.

Bohužel v turecku jej staví na nestabilním podloží u moře.- je to špatně zvolené místo. Přijít tsunami jako při výbuchu Santorini, tak je neštěstí na světě. Navíc u kypru vede východoanatolský zlom. Kdo Ergogana soudruhu bolševiku zastaví? Ví to MAAE, Rusové, Turci, stejně se staví.

V Arménii je to také problém. Snad ŠJS jim tam dá pořádné zabezpečení dle doporučení MAAE.

Mochovce 3,4 jsou italský průser, který vyžere Slovensko a EPH křetínského. Zprovoznění je daleko, protože není vše tak jak má být.

Italoši umí možná špagety, ale do stavění jaderných elektráren by se už neměli pouštět.

Případ teroristy, pádu letadla je nepravděpodobný. To je obdobné, jako když odstřelíte Orlík se Slapama najednou. Také to smete Prahu a nic s tím neuděláte.

Tyto přehrady taky budou vyžadovat rekonstrukci. Mají už 60 let. Rozhodně přečerpávačky by jim slušely více.

Jan Veselý
4. listopad 2020, 10:02

Aha, a vy si myslíte jak jste originální myslitel a že za 20+ let praxe se s tím konstruktéři VtE nedokázali popasovat, co?

V reálu mají v lopatkách zakomponované triviální topné spirály, stačí sem tam pár kW výkonu a s žádným ledem není problém.

A Britové prostě nepředpokládají, že u nich bude sněžit a mrznout, protože to tam je velice vzácné. Když jim jednou za x let začne trochu mrznout, tak je z toho celonárodní kalamita, praskají vodovodní trubky, mají hromadné bouračky aut na letních gumách, nezateplené baráky nejde vytopit, ...

PetrV
4. listopad 2020, 15:24

Jeden vpád ledového vzduchu od Gronska a máte po předpokládání, že nebude mrznout.

Jak vychází ekonomická návratnost větrníku? 7 let, 15 let?

Josef
4. listopad 2020, 21:42

nebojte, moderní VTE mají odtávání. Ochlazení po roce 25 přijde to je fakt, ale nebude tak zásadní jak si myslíte. M. minimum snížilo teploty o 2°C potenciál tohoto ochlazení je asi 1°C a to pro provoz VTE na moři nemá žádný vliv. A když už jste mluvil klimatu , pak jak se ochladí pak to ochlazení se nejvíce projeví v polárních oblastech , kdežto na rovníku téměř vůbec. Takže se zvýší rozdíl teplot mezi póly a rovníkem. Přitom vítr je dán právě teplotními rozdíly a rotací země, takže průměrná rychlost větru na zemi vzroste o 2-3 % jenže výkon turbíny stoupá s 3 mocninou rychlosti větru, takže +3% = teoreticky +9% výroby el. energie z VTE. Takže pokud čekáte ochlazení nejsou VTE špatná volba....

PetrV
5. listopad 2020, 08:43

Pan Josef, stačí jeden vpád pomalého ledového vzduchu na celou západní evropu a blackout je na světě. To není o ochlazení. Přečtěte si o zimě 1929, jaké bylo počasí:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zima_1929_v_Evrop%C4%9B

Bylo jasno, bezvětří a sníh. Samozřejmě všude nad ránem námraza díky úniku tepla radiací.

A rok 1709:

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Frost_of_1709

Čím si vytopíte větrníky v tomto počasí? Fotovoltaikou plnou námrazy? Budete je škrábat jako auto?

Když spolehlivější zdroje budou odstavené, nefunkční?

A lidé budou vyžadovat ee. To je ten výdobytek, co způsobuje, že oběhová čerpadla na topení jedou.

Nebuďte naivní.

Podívejte se na Rusko, když přestane fungovat nějaký zdroj ee, co to nadělá za paseku.

Rostislav Žídek
7. listopad 2020, 00:11

Ja myslim ze treti mocnina z 3 je 27.

Coz mi nejak nehraje v pomeru ze vitr o 3procenta zvedne vyrobu o tretinu...

energetik
4. listopad 2020, 10:01

Tyto zdroje se nestaví pro potřeby přenosové sítě, ale pro potřeby spotřebitelů, obchodníků a investorů.

Správce přenosové sítě si musí své potřeby zajisti sám. Jistě má i ve Spojeném království stejně jako v ČEZku k tomu spousty možností jak si své potřeby zajistit. Může například vypsat veřejné výběrové řízení na zajištění svých potřeb a pokud bude technologicky nediskriminační a bude zohledňovat skutečnou kvalitu a rychlost naplnění potřeb, tak jistě dostane spoustu nabídek.

Jan Veselý
4. listopad 2020, 10:04

Fuj, co cpete trh do světa "přirozených" monopolů, centrálních plánovačů a regulatory capture.

Jan Veselý
4. listopad 2020, 10:04

???

PetrV
4. listopad 2020, 15:27

Správce přenosové sítě může také nestabilní zdroje odpojovat, aby nediskriminoval stabilní zdroje. Páky na to má.

Proč by spotřebitel platil za podpůrné služby, které jdou na vrub nestabilním zdrojům?

Tady nejsme v komunismu....

energetik
4. listopad 2020, 10:15

PPE Počerady má také za úkol dělat zálohu Temelína? Není už tech záložních zdrojů pro Temelín nějak moc? Nedávnou tu psali že to dělá Orlík. Pokud vím tak žádné energetické zálohy nebyly započítány do ceny Temelína a tedy i ceny výsledné energie. Stejně jako se s nimi stále nepočítá ani při výstavbě nových reaktorů.

Takže jak si jako přestavujete že to na energetickém trhu funguje?

Dejme tomu že Olík prodává certifikovanou energii z OZE smluvnímu obchodníkovi a najednou nečekaně zase vypadne Temelín a obchodník vykupující energii z Orlíku nedostane nic aby ji mohl dostat obchodník vykupující z Temelína?

Nebo jestli Počerady trvale stojí a čekají na výpadek Temelína, potom je nutné do ceny Temelína a jeho výsledné energie započítat cenu Počerad a jejich čekání na výpadek.

Antonín Mikeš
12. listopad 2020, 10:24

"Dejme tomu že Orlík prodává certifikovanou energii z OZE"

Není to tak dávno co jste tu obchodování s certifikáty a účetní pokrývání 100% OZE spotřeby hájil a najednou se vám to nelíbí? Kde jsou ty vaše řeči že je přece jedno který ten elektron je OZE, myslím že jste to přirovnával k vodovodnímu řadu s více zdroji.

Tady holt Orlík dodá tam kam musí a prodá certifikáty, OZE elektřina byla vyrobena a byla spotřebována, certifikáty započítány a PR článek o úžasné firmě co jede 100% se klidně může napsat.

Emil
4. listopad 2020, 11:14

Spěte dál, pseudoenergetiku.

Vladimír Šťastný
4. listopad 2020, 12:02

1) PPC Počerady

2) S vyjímkou cca prvních dvou let, kdy měly mizernou smlouvu na dodávky plynu(vysokou cenu) jedou téměř nepřetržitě. Rozhodně vykrývají víc OZE, než Temelín nebo Dukovany.

Kdy jste naposled slyšel o neplánované odstávce T nebo D a kolikrát do roka to bylo?

energetik
4. listopad 2020, 13:02

Reagoval jsem na PetrV který psal o PPE Počerady.

Pokud mají smlouvu s obchodníkem na nepřetržitou dodávku energie v určité době tak k tomu nemohou dělat v ten samý čas ještě někomu zálohu. Museli by ještě zálohovat dodávku obchodníkovy jiným zdrojem, co v případě jadernofosilních zdrojů jde. Ale naštěstí to nejde udělat v případě že si obchodník objednal certifikovanou energii z OZE, tak mu ji nemůžete dodat ze záložního dieselu.

A kdy vy jste slyšel nějaké neplánované odstávce OZE v Horní Dolní? Obchodníci z OZE zdrojů počítají dopředu s jejich proměnlivou výrobou dle počasí a přebírají zodpovědnost za odchylku i případný neplánovaný výpadek mají smluvně ošetřený. Rozhodně kvůli žádné OZE elektrárně nemusí běžet naprázdno Počerady a čekat na její výpadek jako tomu je u JE.

Ivan Novák
4. listopad 2020, 15:57

Provozovatel soustavy má zálohy (podpůrné služby, regulační energii) pro každý výpadek oproti připravenému provozu, jedno jestli JE nebo OZE nebo PPC Počerady (tuším, že to nakupují v aukcích po blocích 10MW a uplatní se přitom občas i agregátoři menších zdrojů nebo řidiči poptávky, a příkladmo bych řekl, že všechny 4 stroje na Orlíku naposledy prodávaly svou výrobu najednou těsně předtím, než je zaplavila povodeň 2002, jejich 600m3/s tam neteče Vltavou každý den. Podle týdenních hodnocení, která ČEPS zveřejňuje, zatím zřejmě častěji než JE nebo PPC vypadává nový uhelný blok v Ledvicích). Výše zálohy je pro danou regulační oblast předepsaná pravidly ENTSO-E, stejně jako automatická výpomoc okolních připojených oblastí, která se dorovná po najetí pomalejších zdrojů v oblasti s odchylkou. Odchylka obvykle stojí odpovědnou osobu větší peníze, než krátkodobé kontrakty na burze, netrvá proto dlouho.

Potvrzení zelenosti vyrobené elektřiny je samostatný obchodní produkt, prodávaný pro ilustraci dejme tomu z Norska do Rakouska, kam pak pro propagandistické účely jakoby neteče proud z Dukovan. Čistě OZE elektřinu by měl jen ten, kdo kromě takového zdroje není s ničím dalším galvanicky propojen.

Vladimír Šťastný
5. listopad 2020, 06:06

energetik: v souvislosti s OZE bych se spíš ptal na nějakou plánovanou dodávku, která se stoprocentně podařila:-)))

OZE jsou energetické hračky, které přežívají jen díky podpoře a upřednostnění výkupu, kdyby byly natvrdo vystaveny trhu, nikdo by se nenamáhal s pokusy je provozovat.

PetrV
4. listopad 2020, 15:35

PPC Počerady jede prioritně při odstávce bloků ETE. A to hlavně v létě, kdy je cena plynu 4x nižší. Spálí až 60 000 m3 plynu/hod.

2019 jela více a i spotřeba plynu byla větší v ČR díky PPCP.

Letos byl déle odstaven HVB 2 kvůli výměně separátorů páry, tak nejspíš proto. Samozřejmě vykrytí nestabilnich pankáčů FVE a VTE je pravděpodobné.

V čechách není velká přečerpávací elektrárna.

Emil
4. listopad 2020, 16:21

Až na to, že nejvíce elektřiny z plynu bylo u nás letos vyrobeno v lednu, kdy v Temelíně žádná odstávka nebyla, a naopak nejméně v dubnu, kdy byl odstavený první blok ETE (nepočítám září a část října, kdy byla v Počeradech podle všeho odstávka).

Takhle jednoduché, jak to popisujete, to totiž zdaleka není, hraje v tom roli mnohem víc faktorů.

Josef
5. listopad 2020, 01:17

Jen tak pro zajímavost záloha Temelína nemá s nějakým orlíkem nic společného. Když vypadne Temelín zareagují okamžitě všechny zdroje zapojené do primární regulace zvednou svůj výkon a to ne jen u nás , ale v celé UCTE - což je většina EU je to prakticky nic proti celkovému výkonu evropské soustavy. Pak se ten výkyv musí u nás dorovnat a nebo zaplatit za dodávku elektřiny z venku. Říká se tomu princip solidarity. Stejně tak, když vypadne JE ve Francii, pak naše elektrárny zvýší výkon ( minimálně , protože je to v poměru ke všem ostatním zdrojům v UCTE zařazených do primární regulace)

To jen malý úvod do regulace sítě. Učí se to 16 leté děti na elektro průmyslovkách.

PetrV
5. listopad 2020, 08:46

To ale ty jaderné a tepelné elektrárny musí fungovat. FVE a VTE nejsou primární zdroje.

Přečtěte si:

https://www.peak.cz/zpackana-energiewende-nemci-miri-k-energeticke-zavislosti-na-sousedech/20620/

Jan Veselý
5. listopad 2020, 11:10

Aha, tady zase někdo "objevuje Ameriku". To je snad jasné, že každý systém potřebuje pružnou výrobu, tj. výrobu, která se dá podle potřeby zapínat. Poptávka vždy kolísala, elektrárny se vždy kazily.

A k tomu článku, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Jde jen o to jestli se před problémy poděláte nebo je budete řešit. Očividně je dost lidí, kteří "stahují kalhoty" i když je brod ještě hodně daleko.

Bob
5. listopad 2020, 15:48

Pane Veselý, nikdo se nesnaží objevit Ameriku.

Jen je rozdíl, když vypadne jedna elektrárna z desítek, nebo stovek (třeba JE) v Evropě a jsou to schopny dorovnat ostatní obdobné (třeba JE). Nebo když vypadnou všechny najednou (jako třeba FVE). A to ještě v době odpolední a večerní odběrové špičky (trvá do cca 21 hod).

Kromě toho běžně jak FVE, tak VtE nedodržují diagram výroby (vyrábějí o hodně méně, nebo více, než je potřeba). Občas se stane, že i společně nevyrábějí skoro nic a pak cena EE stoupne i na 3 999 €/MWh, protože při jejich stoupajícím podílu v mixu je nemá co nahradit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se