Domů
Elektřina
Velká Británie: Nízkouhlíková energetika nabírá zpoždění, investoři jsou v nejistotě
Theresa Mayová, která se 13. července stala premiérkou Spojeného království. Zdroj: Policy Exchange

Velká Británie: Nízkouhlíková energetika nabírá zpoždění, investoři jsou v nejistotě

Změna vlády ve Velké Británii způsobila, že klíčová rozhodnutí ohledně pokroku nízkouhlíkové energetiky nabírají zpoždění. To se netýká jen plánovaného projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, ale také tendru na offshore větrné elektrárny a strategických plánů nízkouhlíkové energetiky. Investoři se nyní nachází v období nejistot.

Nově vytvořené Ministerstvo pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS) pravděpodobně odloží zveřejnění „pátého uhlíkového rozpočtu“, klíčového plánu Velké Británie na dosažení cílů snižování emisí uhlíku do roku 2030. V úterý o tom informoval britský ministr pro změnu klimatu Nick Hurd. Ministři z BEIS prohlásili, že nechtějí uspěchat rozhodnutí, která budou utvářet pobrexitovou ekonomiku země.

„Domnívám se, že čas publikování má jistou flexibilitu. Je důležitější, aby vše bylo v pořádku, než narychlo přijít s něčím, co nepovede k cíli,“ řekl Hurd na setkání v Londýně.

Investoři čekají na zveřejnění zprávy jako jasného signálu pro směřování politiky země k dosažení ambiciózního cíle snížení emisí uhlíku do roku 2030 o 57 % ve srovnání s rokem 1990.

Odklady znamenají nejistotu pro investory

BEIS již odložilo první ze tří plánovaných aukcí, jejichž předmětem budou kontrakty pro nové offshore větrné elektrárny a další nízkouhlíkové technologie. Podle předchozí náměstkyně ministryně energetiky, Andrey Leadsom, měla první z aukcí začít na konci letošního roku. Nyní se očekává, že aukce proběhne nejdříve v roce 2017.

Od poslední aukce, ve které mohou obnovitelné zdroje soutěžit o kontrakty v rámci Contract for Difference, již uplynuly 2 roky. Aukce a strategický plán se přidávají k rostoucímu seznamu projektů v oblasti infrastruktury, které jsou po odchodu Velké Británie z Evropské unie přehodnocovány.

„Objasnění časového rámce by poskytlo potřebnou jistotu v tomto politickém období,“ tvrdí Stuart Pocock, provozní ředitel londýnské Asociace pro obnovitelné zdroje.

Mezi další odložené projekty patří projekt jaderné elektrárna Hinkley Point C, který momentálně britská vláda přezkoumává. Rovněž ministr energetiky Greg Clark propásl lhůtu z 31. srpna pro rozhodnutí o stavebním povolení přepravního potrubí pro technologii CCS (Carbon and Capture Storage), které by přepravovalo emise oxidu uhličitého z fosilních elektráren do úložiště v Severním moři.

„Vládní politika čisté energetiky se nyní skládá pouze z odložených rozhodnutí, porušených slibů a projektů poslaných k ledu. Tato paralýza nového oddělení je naprosto nepřijatelná a rozhodně nepovede k obnovení klesající důvěry investorů ve Velké Británii,“ tvrdí Barry Gardiner, stínový ministr životního prostředí.

Úvodní fotografie: Theresa Mayová, která se 13. července stala premiérkou Spojeného království. Zdroj: Policy Exchange

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se