Ve Španělsku nastal zlom, kdy se již za určitých podmínek vyplatí stavět větrné elektrárny (VtE) bez podpor a aukcí na obnovitelné zdroje. Po loňském roce, kdy v Německu vyhrály aukci pro offshore větrné elektrárny projekty žádající nulovou provozní dotaci, se jedná o další významný krok celého odvětví větrné energetiky.

Společnost Villar Mir postavila ve španělské vesničce Guerra de Gállego, umístěné nedaleko Pyrenejí cca 50 km od Zaragozy, první plně komerční větrný park. Tedy jedná se o takový park, který nečerpá žádné podpory ani vysoutěžené ceny v aukcích. Výkon parku je 20 MW s předpokládanou výrobou mezi 60-70 GWh/rok. Park byl již připojen do sítě a sestává se z 10 turbín o výkonu 2 MW, které dodala firma Siemens Gamesa. Park je umístěn ve velmi větrné lokalitě a bude se aktivně podílet i na poskytování systémových služeb místnímu provozovateli přenosové soustavy, společnosti Red Eléctrica de Espaňa (REE).

Villar Mir v letošním roce také plánuje postavit další větrné projekty v regionu Aragon o výkonu 27 MW a rozšíření stávajících parků o 100 MW. Firma také na konci minulého roku podepsala smlouvu o dodávkách elektřiny PPA z VtE na 10 let se společností Foresight, kvůli čemuž postaví menší větrný park na jihu země v Murcii, který bude mít předpokládanou produkci elektřiny 7 GWh/rok.

Španělsko má velmi rozvinutý trh s OZE a zvláště s větrnou energií, ale v posledních letech se výstavba velmi zpomalila, protože probíhala reforma vypisování podpor. Proto v období mezi lety 2013-2015, kdy došlo ke snížením podpor, bylo instalováno pouze 27 MW. V roce 2015 dokonce nebyla postavena žádná elektrárna o výkonu větším než 1 MW.

Teprve vloni byla opět vypsána aukce na onshore parky, kde byla vysoutěžena cena 43 €/MWh. Na pyrenejském ostrově se daří i solárním elektrárnám. V minulých měsících oznámili investoři nejdříve v Portugalsku a tento měsíc i ve Španělsku, že dojde k realizaci prvních projektů na plně komerční bázi. Na rozdíl od ČR je míra osvitu v těchto zemích často více než dvojnásobná, a proto projekty při poklesu investičních nákladů již mohou dosahovat tržní parity.

Zdroj úvodní fotografie: Grupo Villar Mir

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *