Domů
Ostatní
Může těžba Bitcoinu skutečně způsobit ekologickou katastrofu?
Komerční sdělení

Může těžba Bitcoinu skutečně způsobit ekologickou katastrofu?

Copak nestačí, že jako lidstvo balancujeme na samém pokraji ekologické katastrofy? To ještě k většímu maléru musí přispívat Bitcoin, jehož těžba spotřebuje tolik elektrické energie jako celá Česká republika? Přitom prognostici varují, že bude ještě hůř!

Odhady mluví o tom, že v letošním roce se spotřeba elektřiny potřebné na těžbu bitcoinu více jak zdvojnásobí.

Jak to celé ve skutečnosti vlastně je?

Tento scénář je jako vystřižený z amerického katastrofického filmu. Hotová apokalypsa! Jenomže je to vážně všechno tak černé, jak se nám teď zdá? Není všechen ten humbuk jenom trochu přitažený za vlasy?

Je Bitcoin skutečně jedním z posledních hřebíků do rakve naší civilizace? Jak to s tou spotřebou a Bitcoinem vlastně je? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Pokud nevíte, co přesně Bitcoin je a jak funguje, doporučujeme přečíst tento článek.

Dnes spotřeba jako Česko, zítra jako celá Kanada?

Je pravdou, že na těžbu bitcoinu je potřeba stále více a více elektrické energie. Zatímco v roce 2017 těžební skupiny (mining pooly) při těžbě spotřebovaly 30,14 TWh, letos to má být už 73,12 TWh. To není málo, ale na druhou stranu to není ani moc.

Tato stoupající tendence je dána především tím, že se zvyšuje zájem široké veřejnosti o Bitcoin. Zvyšující se spotřeba elektrické energie není zkrátka nic, s čím by se nepočítalo. Jedná se nejen o logický a přirozený vývoj, ale především pak pro Bitcoin žádoucí.

Když je tomu tak, do jakých výšin vytáhne Bitcoin za pár let celkovou spotřebu elektrické energie? Ano, zde by bylo skutečně na místě se děsit, ale ve skutečnosti není důvod k panice a hned si povíme proč.

Cena bitcoinu neporoste donekonečna

Každé čtyři roky u Bitcoinu dochází k takové velké události, na kterou držitelé bitcoinů čekají ve víře, že se jim jejich investice mnohonásobně zhodnotí. Říká se jí halving neboli půlení odměny za ověření bloku.

Tato událost pro těžaře znamená, že jejich odměna bude o polovinu nižší a pro celé bitcoinové společenství zase to, že se do oběhu bude dostávat méně tokenů. Vzhledem k tomu, že další halving proběhne v květnu 2020, klesne odměna za ověření jednoho bloku z 12,5 BTC na 6,25 BTC.

Právě toto snižování odměn je klíčem k pochopení problematiky spotřeby energie.

Co udělá následující halving s cenou bitcoinu?

A teď je tedy otázkou, co halving udělá s hodnotou bitcoinu. Jestliže půlení v roce 2020 nekatapultuje bitcoin alespoň na dvojnásobek jeho hodnoty, spotřeba elektřiny na jeho těžbu se sníží.

A důvod? Těžařům se jeho těžba prostě nevyplatí. Za těžbu využijí stále stejně elektrické energie, ale dostanou za to poloviční odměnu.

A stejný princip bude fungovat každé čtyři roky až cca do roku 2120, kdy mezní hodnota bitcoinu bude činit 671 miliard dolarů. Mezní hodnota je hodnota Bitcoinu, které je potřeba dosáhnout, aby se náklady na těžbu kryptoměn zvyšovaly.

Zatímco v roce 2020 je skutečně reálné, že cena jednoho bitcoinu bude na částce 20,000 USD a víc, dát 671 miliard dolarů za jeden bitcoin za dlouhých 100 let, je už patrně sci-fi. To tedy znamená, že jednoho dne bude spotřeba elektřiny klesat. A pravděpodobně to nebude dlouho trvat.

Pokud vás problematiky energetické spotřeby Bitcoinu zajímá víc a chcete vidět věci v kontextu, tento článek – Energetická spotřeba Bitcoinu, vám může dát odpovědi na spoustu otázek.

Pokud se tedy těžba nevyplatí, co bude s Bitcoinem? Nezanikne?

Blockchain bude existovat i nadále, stále bude zapotřebí potvrzovat transakce, což se ukazuje být a pravděpodobně bude velmi výnosná činnost, a to i do budoucnosti.

Nejvíce se proto po finanční stránce vyplatí těžit bitcoin v zemích, kde je elektřina levná.

Tou je například díky vládním dotacím Čína, kde se odehrává více jak 80 % celosvětové těžby bitcoinu. Čína využívá jako zdroj elektřiny převážně uhlí, což není samozřejmě pro environmentální prostředí žádoucí. Ale vzhledem k tomu, že čínská vláda zařadila letos v dubnu těžbu kryptoměn na blacklist a označila ji za hazardní činnost, poohlíží se těžaři po jiných zdrojích elektřiny.

Dobrou zprávou pro životní prostředí tak je, že půjdou cestou obnovitelných zdrojů energie. Nabízí se tak například energie z přehrad na severu Spojených států či geotermální energie na Islandu.

Bitcoin ve skutečnosti není ten nejhorší

Je potřeba si také uvědomit, že Bitcoin není „ten nejhorší“. Prstem se patří ukázat spíše na tradiční bankovní sektor, který na zajištění svého chodu potřebuje mnohem více elektřiny.

Celkově vzato, zajištění chodu bank celého světa je velice náročné nejen po stránce energetické, ale i té finanční. Vždyť banky musí vedle nepředstavitelného množství elektřiny zaplatit mzdu zaměstnancům, náklady na logistiku či výrobu nových bankovek a mincí.

Možná je to skutečně trochu jinak

Jak vidíte, tak věci nejsou tak, jak se vždycky zdají být. Bitcoin rozhodně nebude tím, co způsobí zánik planety Země, jak se na spoustě médií můžete dočíst. Informace o tom, že Bitcoin spotřebovává spoustu energie se šíří velice dobře.

Připravil: Finex.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Drak
28. září 2019, 23:37

Děkuji za tento článek. Neskutečně potěšilo. https://www.youtube.com/watch?v=br-6BKGEPZE&t=27s

Patrik
6. červen 2020, 07:29

Pro mě jsou Bitcoiny skvělá investiční příležitost. Pokud se člověk rozhodne své peníze investovat, pořád je tam nějaké riziko, že by o ně mohl přijít, ale jak se říká, risk je zisk. Mě to navíc baví. Každý týden koukám na https://investitura.cz/ , jestli nevyšel nějaký nový zajímavý článek o tomto světě, abych se dozvěděl zase něco nového.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se