Domů
Ostatní
Osm nejdiskutovanějších článků na webu OEnergetice.cz v roce 2016

Osm nejdiskutovanějších článků na webu OEnergetice.cz v roce 2016

V roce 2016 jsme na webu OEnergetice.cz publikovali již více než 1 200 příspěvků. Které z nich upoutaly největší pozornost? V tomto příspěvku přinášíme přehled osmi nejdiskutovanějších článků za letošní rok. 

1. Otázky ke klimatickým změnám: K čemu bude fotovoltaika, až budeme tam, kam slunce nesvítí?

Autor: Jakub Líman

Počet komentářů: 54

photovoltaic-system-761482_1280-725x483Motto: Dávní inženýři poroučeli větru, dešti, tzn. ovlivňovali počasí (krátkodobý stav atmosféry na nějakém místě). Dnešní experti mají mnohem vyšší cíle, vpravit do kýžených mantinelů dlouhodobý stav atmosféry na celém světě – klima.

Aby bylo jasno, o problematice klimatických změn nevím zhola nic, nejsem klimatolog, geofyzik ani hobbík, mám jen selský rozum a mediálně-politickou agitku. Proto bych chtěl touto cestou oslovit širší odbornou veřejnost, ke které se čtenáři tohoto webu jistě počítají, a rozšířit si povědomí o dopadu lidské činnosti na globální oteplováni, potažmo klimatické změny….

2. Německá energetická transformace – aktualizace 2016 (díl 1)

Autor: Petr Nejedlý

Počet komentářů: 42

cape-ortegal-117601_1280-725x469Poradenská společnost McKinsey od září 2012 pravidelně zveřejňuje analýzu, která na základě hodnocení patnácti parametrů názorně dokladuje postup energetické transformace.

Čtenářům svého energetického blogu jsem tzv. Index energetické transformace poprvé představil v třídílném miniseriálu před osmnácti měsíci v září 2014 (zde,zde,zde). McKinsey nedávno zveřejnila pravidelnou aktualizaci dokumentu, v které jsou již zapracovány předběžné výsledky za minulý rok. Zájemcům o dění v energetickém sektoru našich západních sousedů tímto tedy předkládám nová data, která budou stejně jako minule strukturována do tří samostatných článků věnovaných jednotlivým hodnoceným oblastem, abych udržel pro čtenáře víkendového blogu ještě snesitelný rozsahu textu….

3. Jak koupit elektromobil? Jedině ve slevě

Autor: Jan Veselý

Počet komentářů: 37

2016-nissan-leaf-electric-car-large-725x408Elektromobily v jejich rozletu dost omezuje jejich cena. Ale nedalo by se s tím něco udělat? Dalo, jen to chce jednoduchý nápad.

Obyvatelé města Fort Collins v Coloradu a celého státu Minnesota mohou do konce března získat velkou slevu na nový elektromobil Nissan Leaf. Oba programy jsou postaveny na jednoduché principu – nákup ve velkém. Díky práci neziskovek Drive Electric Northern Colorado (DENC) a Drive Electric Minnesota (DEM) a koalici partnerů, které daly dohromady, se podařilo odstranit cenový rozdíl mezi elektromobily na vozy se spalovacím motorem a ještě víc. Tyto programy navazují na velmi úspěšný pilotní program, který proběhl za spolupráce samospráv tří okresů státu Colorado, firmy Nissan North America a autodealerů. Výsledkem tohoto programu bylo zněkolikanásobení prodeje elektromobilů, za tři měsíce se na relativně malém území prodalo 248 Nissanů LEAF….

4. Pár úvah o elektroenergetice po pařížské klimatické konferenci – 2. část

Autor: Vladimír Wagner

Počet komentářů: 32

temelín-725x482

V posledních letech jsem se dost zabýval úvahami o možnostech zajištění energetických potřeb nejen v České republice a případných rizicích, která v této oblasti hrozí. Nedávno jsem také začal pracovat v nově ustavené energetické komisi Akademie věd. Proto jsem se zájmem sledoval jednání a výsledky Klimatické konference COP 21 v Paříži. A snažil jsem se je posoudit se svými představami o různých možnostech cesty k nízkoemisní energetice.

Toto je druhá část příspěvku Pár úvah o elektroenergetice po pařížské klimatické konferenci. První část článku si můžete přečíst zde….

5. Aukční mechanismy tlačí cenu energie ze solárních systémů dolů

Autor: David Vobořil

Počet komentářů: 29

First-Solar-tenkovrstve-panely-725x484Nejnovější mechanismus navržený pro podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) se ukazuje jako velice úspěšný a tlačí náklady na energii z fotovoltaických elektráren na rekordní minima. Aukční mechanismy jsou nyní používány ve 40 zemích a stále se rozšiřují.

Nejnovějším trendem v podpoře obnovitelných zdrojů energie je přesun od fixních dotačních plateb k aukčním mechanismům. Tento systém vybízí společnosti, aby soupeřily o kontrakty na prodej elektřiny a má za následek, že cena za dodávku elektřiny ze solárních systémů je tento rok na rekordně nízké hodnotě….

6. Jak je to s budoucností jaderné energetiky? – 2. část

Autor: Vladimír Wagner

Počet komentářů: 27

cropnnb-725x409V nedávné době na tomto serveru vyšlo několik článků (například zde, zde a zde), které rozebírají situaci s vývojem v nízkoemisní energetice v posledních letech a budoucí trendy. I zde se hlavně v diskuzích objevuje, jak nezadržitelně se intenzivně rozvíjí obnovitelné zdroje a jak je ta jaderná energetika v úpadku. Proto bych se podíval právě na tuto oblast a ukázal, že tomu zdaleka tak není.

Nové reaktory musí nahrazovat ty, které se odstavují. Celkově se počet reaktorů zvýšil sice jen o dva, ale výkon o 5 GW. Jen malé zvýšení počtu reaktorů bylo dáno hlavně tím, že z databáze bylo odepsáno pět menších japonských reaktorů starších než 40 let, jejichž oprava a přizpůsobení novým bezpečnostním podmínkám by se již ekonomicky nevyplatily. V letošním roce k těmto pěti blokům přibyl ještě šestý….

7. Energiewende se stává noční můrou velkých energetických producentů

Autor: David Vobořil

Počet komentářů: 26

lippendorf_power_plant_021-725x481Cena silové elektřiny na velkoobchodním trhu v Německu zaznamenává volný pád. Větrné a solární elektrárny postupně vytláčí konvenční zdroje z trhu, Energiewende se tak stává noční můrou velkých energetických producentů, jako jsou E.ON a RWE. Pokles ceny silové elektřiny ovšem neznamená pokles ceny elektřiny pro koncové zákazníky. Ta naopak vlivem poplatků, které si vyžaduje podpora obnovitelných zdrojů energie, nadále roste.

„Při těchto cenách nepřináší žádná z (konvenčních) elektráren zisk,“ prohlásil před dvěma týdny generální ředitel RWE Peter Terium. Generální ředitel E.ON Johannes Teyssen nemůže než souhlasit. Společnosti, jež jsou odvěkými rivaly, se nyní nachází na jedné lodi a oba manažeři sledují, jak jejich firmy ztrácí dech….

8. Mraky táhnou nad evropským jádrem

Autor: Jan Žižka

Počet komentářů: 25

Nuclear_Power_Plant_Cattenom-725x460Čína versus Evropská unie, skóre 24 : 4. Takový je poměr rozestavěných jaderných reaktorů v říši středu a na starém kontinentu. A to ještě Evropu „zachraňuje“ elektrárna ve slovenských Mochovcích, kde se ovšem opožděně budují starší reaktory ruského typu VVER 440.

Také právě Rusko získává podle statistiky amerického think-tanku Nuclear Energy Institute značný náskok před EU s devíti budovanými reaktory. A státní společnost Rosatom se navíc chlubí dalšími zakázkami v zahraničí….

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se