Austrálie během několika posledních let několikanásobně navýšila svůj vývoz zkapalněného zemního plynu, přičemž s novými terminály má export nadále růst. Země tak v nejbližší době svým vývozem zřejmě překoná Katar, který si v současné době stále drží pozici světové jedničky.

Austrálie je podle tamního ministerstva průmyslu, inovací a vědy na dobré cestě stát se největším vývozem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě. Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) Austrálie vyvezla více LNG než Katar v průběhu loňského listopadu a letošního dubna.

Za posledních 5 let se vývoz zkapalněného plynu z Austrálie ztrojnásobil a v průběhu následujícího roku by měl díky náběhu nově zprovozněných projektů i nadále růst. Podle EIA by tak Austrálie měla stabilně dodávat na světový trh více LNG než Katar.

Vývoz LNG z vybraných zemí (leden 2013 - kveten 2019). Zdroj: EIA
Vývoz LNG z vybraných zemí (leden 2013 – kveten 2019). Zdroj: EIA

Vývozní kapacita Austrálie mezi lety 2011 a 2019 vzrostla z necelých 27 miliard metrů krychlových (bcm) ročně na zhruba 118 bcm za rok. Podle predikcí australského ministerstva by se měl vývoz LNG v letech 2020 a 2021 díky postupnému náběhu nedávno zprovozněných projektů pohybovat na úrovni 111 bcm.

Australský vývoz míří do Asie

Téměř veškerý australský vývoz plynu míří do Asie, přičemž zhruba 70 % exportovaného LNG končí v pouhých třech zemích – Japonsku, Číně a Jižní Koreji. Čína se přitom pro vývozce LNG stává stále významnějším trhem.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *