Britský úřad pro reklamní standardy (ASA) nařídil environmentální skupině Přátelé Země stáhnout leták varující před následky těžby fosilních paliv pomocí hydraulického štěpení, tzv. frakování. Leták, který organizace vydala za účelem získání finančních prostředků, upozorňoval například, že frakování zvyšuje možnost vzniku rakoviny či astmatu.

Energetické společnosti přivítaly rozhodnutí regulátora a vnímají je jako výhru nad mýty sířenými oponenty hydraulického frakování ve Spojeném království. Na rozhodnutí se čekalo 14 měsíců, kdy probíhalo vyšetřování letáku, na němž bylo vyobrazeno okolí vesnice Grasmere v národním parku Lake District (Jezerní oblast), kde se žádné frakování nicméně neplánuje.

Na letáku organizace varovala před metodou hydraulického štěpení a jejími následky, jakými jsou zvýšené riziko vzniku rakoviny, zvýšené znečištění ovzduší a riziko vzniku astmatu, znečištění vody a pokles cen nemovitostí.

„Opakovaná nepravdivá tvrzení Přátel Země se ukázala jako nic víc než šíření paniky za účelem vystrašit veřejnost, a přinutit ji tak dávat jim peníze.“

Francis Egan, výkonný ředitel společnosti Cuadrilla, jež se zajímá o možnosti frakování ve Spojeném království

Britský regulátor oslovil environmentální organizaci, se kterou se následně dohodl na tom, že nebude opakovat svá tvrzení či tvrzení se stejným významem.

Podoba staženého letáku varujícího před následky frakování. Zdroj: drillordrop.com
Podoba staženého letáku varujícího před následky frakování. Zdroj: drillordrop.com

Organizace Přátelé Země řekla deníku Financial Times, že rozhodnutí nebylo formální a ASA případ odložil. Úřad nicméně uvedl, že ačkoliv nařízení nebylo oficiální, disponoval pravomocí v situaci konat, pokud by tvrzení byla opakována.

Frakování vyvolává kontroverze

Přátelé Země obvinili společnost Cuadrilla z toho, že se snaží umlčet oponenty frakování a přislíbili, že budou pokračovat v kampani proti metodě, která sice transformovala americký energetický průmysl, ale nedokázala uspět nikde jinde.

„Po mnoha pokusech Přátel Země oddálit toto rozhodnutí by přiznání organizace, že veškerá tvrzení, na která jsme si stěžovali, byla nepravdivá, mělo ukončit její pokusy mylně informovat veřejnost o frakování,“ dodává Francis Egan.

Zdroj úvodní fotografie: Protect Gloucester

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *