Domů
Plynárenství
Bývalý britský premiér Cameron zůstává optimistický ohledně frakování

Bývalý britský premiér Cameron zůstává optimistický ohledně frakování

David Cameron tento týden na petrochemické konferenci v americkém San Antoniu uvedl, že následování amerického úspěchu v oblasti hydraulického frakování je nezbytné pro Spojené království po plánovaném brexitu. Neopomněl však připomenout překážky, které je potřeba překonat. 

Cameron podle zahraničního serveru Platts řekl, že ačkoliv britská vláda položila základy pro břidlicový průmysl, přičemž zároveň snižovala emise skleníkových plynů, enviromentální tlak omezil rozvoj v této oblasti od roku 2016, kdy rezignoval na funkci premiéra.

„Ve Spojených státech je kolem 15 000, 16 000 břidlicových vrtů. V Evropě je jich kolem 10 – to je patetické. Pokud nebudeme těžit plyn, který máme a který nás může učinit více konkurenceschopné, energeticky nezávislé a méně závislé na ruském plynu, budeme zaostávat.“ uvedl Cameron.

Většina britských zásob břidlicového plynu se nachází v Anglii, pouze v břidlicové formaci Bowland Shale se podle odhadů nachází zhruba 37,6 miliard metrů krychlových plynu.

„Přijali jsme zákony, změnili plánovací pravidla, hovořili s těžaři, změnili regulaci, nastavili odměny pro komunity v případě úspěšných vrtů, ale bylo to bolestivě pomalé a neskutečně frustrující. Zelená hnutí se stala absolutně posedlá myšlenkou, že jakákoliv nová forma energie, která má něco společného s uhlíkem, je špatná věc a oponovali proto frakování stůj co stůj.“ dodal Cameron.

Cameron však podle svých slov nadále věří, že Spojené království z břidlic plyn nakonec těžit přece jen bude. Připustil však, že to může ještě nějakou dobu trvat.

„Co potřebujeme, je několik vrtů v provozu tam, kde místní komunity uvidí, že nejsou narušující, že s sebou přináší finanční benefity a že se kolem nich může vybudovat průmysl,“ řekl Cameron.

Studie upozornila na možnou nevhodnost britské geologické struktury

Optimismus ohledně hydraulického frakování ve Spojeném království nesdílí například John Underhill z Heriot-Watt University v Edinburgu, který v loňském roce vypracoval studii upozorňující na fakt, že geologická struktura pod Spojeným královstvím není pravděpodobně pro hydraulické frakování vhodná.

Underhill ve své studii uvedl, že předpoklad, že když těžba z břidlic funguje v USA, tak musí fungovat také ve Spojeném království, je mylný.

Při frakování se voda s pomocnými chemikáliemi vtlačuje prostřednictvím vrtu do hornin, které obsahují zemní plyn vázaný na břidlice (jílovce). Odtud název břidlicový plyn. Důvodem, proč se tato metoda v Evropě na rozdíl od USA nerozšířila, jsou rizika vyvolání zemětřesení, kontaminace podzemních vod, vysoká spotřeba vody a vliv na kvalitu ovzduší a změnu klimatu. Z těchto důvodů je v mnoha zemích Evropy, včetně České republiky, na hydraulické frakování uvaleno moratorium.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
C
30. březen 2018, 16:17

Poprosil bych o vysvětlení toho jak při frakování dojde ke kontaminaci zvodní které používáme jako zdroj pitné a užitkové vody, pokud vím v Evropě fosilní vodu z kilometrových hloubek nepoužíváme a pokud ano jedná se o zdroje vody z jejichž okolí je takováto a mnoho dalších, činností vyloučených. Není mi jasné jak může vrt hluboký kilometr způsobit kontaminaci vody v hloubce 0-20m.pokud se nebavíme o havárii zařízení na povrchu. Všechno to o hořící vodě a zapáchajících studních mi přijde divné a jako hoaxy. Jediné trochu uvěřitelné je s vývěrem plynu v řece, ale to není problém udělat s trochou hadic a pár bomb propanbutanu.

Je to ale trochu podivné, bez plynu to nepůjde ještě dlouho. Ten půjde het z fosilních paliv poslední.

Petr
31. březen 2018, 10:49

Je to neskutečná hovadina pro hustě zabydlená území v Evropě.

EU by se měla raději soustředit na těžbu v mořích a volných oceánech, když myslí, že nezvládne obchodovat s rozvojovým světem v konkurenci efektivnějšího průmyslu Číny a USA tajných služeb.

Ovšem zrovna Británie může snadno snížit spotřebu plynu minimálně o polovinu, když postaví více už dnešních mořských větrníků, ale hlavně začne konečně zateplovat své domy s táhnoucími škvírami a primitivmími okny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se