Největší tuzemský provozovatel zásobníků plynu, skupina RWE, hlásí plný stav. V šesti podzemních zásobnících, které představují více než 90 % skladovací kapacity v ČR, je před zimní topnou sezonou nashromážděno 2,6 mld. m³ zemního plynu.

Připravenost české plynárenské soustavy před nadcházející zimou kontroloval i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Objem zásob, který byl stačil pro pokrytí zhruba třetiny veškeré loňské tuzemské spotřeby, je podle něj dostatečný.

„Musím ocenit připravenost plynárenské infrastruktury skupiny RWE před nadcházející topnou sezonou. Je to významný signál pro české odběratele, že bylo, stejně jako v předchozím roce, kdy byla situace v dodávkách plynu kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu komplikovaná, vyvinuto maximální úsilí k zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek plynu,“ uvedl ministr Mládek.

Bezpečnost dodávek plynu by neměla být ohrožena

„Věřím, že situace v souvislosti s bezpečností dodávek plynu je před nadcházející zimou přeci jen klidnější, než tomu bylo vloni. Přesto jsme učinili vše pro to, aby byla Česká republika na příští měsíce dobře připravena,“ dodal Mládek.

RWE Gas Storage provozuje na území České republiky celkem šest podzemních zásobníků. V Čechách je to unikátní kavernový zásobník v Hájích na Příbramsku, dále jsou to zásobníky Dolní Dunajovice a Tvrdonice na jižní Moravě a Štramberk, Lobodice a Třanovice na severu Moravy.

Z podzemních zásobníků dokáže provozovatel v zimním období vytěžit až 40 mil. m³ zemního plynu za den, čímž pokryje téměř dvě třetiny špičkové spotřeby celé země.

Zdroj úvodní fotografie: rwe-gasstorage.cz

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *