Evropská komise potvrdila, že chorvatský plán podpory na výstavbu a provoz terminálu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) na ostrově Krk je v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise podotkla, že projekt přispěje k diverzifikaci dodávek energie, a tím i zároveň dojde ke zvýšení bezpečnosti dodávek, aniž by došlo nepřiměřenému narušení hospodářské soutěže.

Postoj Evropské komise

Schválená opatření podpoří výstavbu a provoz LNG terminálu, který bude připojen k národní přepravní soustavě plynu. Terminál je navrhnut tak, aby byl od roku 2021 schopen ročně přepravit až 2,6 miliardy kubických metrů zemního plynu do chorvatské soustavy.

„Nový LNG terminál v Chorvatsku zvýší bezpečnost dodávek energie a podpoří hospodářskou soutěž, přičemž to bude ve prospěch občanů v regionu. Schválili jsme podpůrná opatření poskytnutá Chorvatskem, protože se omezují pouze na to, co je nezbytné, aby se projekt realizoval a jsou v souladu s našimi pravidly pro státní podporu,“ uvedla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž.

Investiční a provozní podpora

Celkové investiční náklady na výstavbu terminálu činí 233,6 milionu EUR. Financování projektu je zajištěno následovně:

  • 32,2 milionů EUR zaplatí akcionáři společnosti
  • 101,4 miliony EUR poputuje z Nástroje pro propojení Evropy (CEF), centrálně řízeného Evropskou komisí skrz Výkonnou agenturu pro inovace a sítě (INEA)
  • 100 milionů EUR zaplatí ze státního rozpočtu Chorvatsko

Chorvatsko navíc poskytne provozní podporu ve formě „poplatku za bezpečnost dodávek“, který je financován z poplatků účtovaných provozovatelem přepravní soustavy odběratelům plynu spolu s poplatky za přepravu plynu. To ale pouze v případě, pokud příjmy terminálu z jeho poplatků nebudou postačovat k pokrytí provozních nákladů.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *