Minulý týden Evropská unie povolila zvýšení využívání plynovodu Opal, Gazprom nyní situaci analyzuje. Dle zástupce generálního ředitele Gazpromu Alexandra Medvěděva není při vyjednávání s Ukrajinou ohledně dodávek plynu zapotřebí asistence Evropské unie.

Minulý týden se Evropská unie rozhodla o zrušení omezení na plynovodu Opal. Opal mohl Gazprom využívat pouze na 50 %, ale nyní se bude využívat celá kapacita plynovodu. Opal je spojkou mezi plynovodem Nord Stream a střední a východní Evropou. Do této oblasti má Gazprom jinak přístup pouze přes Ukrajinu.

Toto gesto bylo mnohými a pravděpodobně i Evropskou unií označováno za snahu EU o zlepšení vztahů s Ruskem, alespoň v ekonomické oblasti. Nicméně Gazprom rozhodnutí za jednoznačně vstřícné gesto nepovažuje. Agentura Reuters informovala, že Alexandr Medveděv, zástupce generálního ředitele Gazpromu, sdělil ve středu v ruské televizi Russia-24 TV, že ruský gigant bude muset celou situaci analyzovat.

„Bohužel Evropská unie udělala změny v naší dohodě… jednostranně. A proto, než se řekne, že je problém vyřešen, se musí dohoda analyzovat,“ pronesl v přímém přenosu Alexander Medveděv.

Problémy s Ukrajinou a plynovodem TurkStream

Sousední Ukrajina nenakoupila od Ruska plyn již zhruba rok, především kvůli politické situaci, která nastala po připojení Krymu. V minulosti EU úspěšně zprostředkovala smlouvy o zemním plynu mezi Ruskem a Ukrajinou. Nicméně dle slov Medveděva v současné době není pomoc nezbytná. Bude stačit, když bude pouze zaplaceno předem a plyn bude proudit.

Kromě posílení dodávek plynu přes Baltské moře plánuje Gazprom více prodeje do Turecka a jižní Evropy přes Černé moře. Gazprom chce postavit dvě potrubí plynovodu TurkStream o celkové kapacitě 31,5 miliard metrů krychlových zemního plynu za rok. První potrubí má vést do Turecka, které je po Německu druhým největším odběratelem plynu Gazpromu, a druhé potrubí má sloužit pro ostatní země, jako je například Řecko. Medveděv navíc sdělil, že ruský gigant nezačne s výstavbou druhého potrubí, dokud nezíská povolení od regulátorů EU.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *