Domů
Plynárenství
Dodávky ruského plynu do Evropy v srpnu dále klesly
plynovod
Autor: NPCA online na www.flick.com
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/113842093@N02/19153010824
Zdroj: NPCA / Flickr

Dodávky ruského plynu do Evropy v srpnu dále klesly

Dodávky zemního plynu ruskými plynovody do Evropy v srpnu 2019 dále poklesly na 12,4 miliard metrů krychlových zemního plynu. Zároveň se ale na elektronické prodejní platformě společnosti Gazprom Export v srpnu prodal rekordní objem zemního plynu. Informoval o tom server Platts.

Dodávky zemního plynu plynovody z Ruska do Evropy (kromě zemí, které byly součástí Sovětského svazu) v srpnu 2019 dosáhly dle dat serveru Platts celkem 12,4 miliard metrů krychlových (bcm). Jedná se o celkové dodávky plynovody Nord Stream, Jamal – Evropa a ukrajinským koridorem. Měsíční hodnota odpovídá dennímu průměru 400 milionů metrů krychlových.

Ze srpnové dodávky 12,4 bcm z Ruska bylo 4,9 bcm dodáno plynovodem Nord Stream do Německa. Přes plynovod Jamal proteklo 2,23 bcm a přes ukrajinský koridor (tedy přes hranice s Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem) 5,13 bcm.

Červencový pokles byl způsoben odstávkou Nord Streamu

V červenci 2019 ruské dodávky dosáhly hodnoty 12,61 bcm. Pokles byl ovšem částečně způsoben proběhlou dvoutýdenní údržbou na Nord Streamu. Dalšími důvody nižší poptávky po ruském plynu jsou průměrné letní teploty a zároveň v některých zemích téměř zcela naplněné zásobníky zemního plynu.

Měsíc předtím, tedy v květnu 2019, ruské dodávky naopak dosáhly 14měsíčního maxima s průměrem 500 milionů metrů krychlových plynu denně. Vysoká poptávka byla způsobena právě vtlačováním plynu do zásobníků ve střední a východní Evropě a vysokými prodeji na elektronické prodejní platformě Gazprom Exportu (Electronic Sales Platform – ESP).

Na ESP se prodává čím dál tím více plynu

Právě na elektronické prodejní platformě Gazpromu se v srpnu prodal rekordní objem zemního plynu. Konkrétně 1,96 bcm, respektive 16 % celkových dodávek ruského plynu do Evropy. Podle Platts je pravděpodobné, že zákazníci Gazpromu s dlouhodobými kontrakty odebírali zemní plyn v minimálních hodnotách take-or-pay vzhledem k tomu, že plyn na elektronické platformě byl levnější.

Ruské dlouhodobé kontrakty momentálně čelí silné konkurenci v podobě evropských hubů, kde jsou ceny pod velkým tlakem pramenícím z vysokých dodávek plynu plynovody, LNG a vysokým stavem naplnění zásobníků.

Server Platts očekává, že i v září budou dodávky ruského plynu do Evropy nižší. Na propojovacím bodě Velké Kapušany je plánovaná údržba a bude zde tedy snížená kapacita.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
frank
5. září 2019, 13:52

Zatím to vypadá, že meziroční profit Gazpromu je asi o 10 procent nižší a to převážně na poklesu prodeje v Evropě a Turecku ( tam dokonce o těžkých 36 procent, především díky oslabené liře a novému plynovodu od konkurence z Azerbajdžánu)

Ještě zajímavější je situace, kdy Gazprom sám potvrzuje, že současný cenotvorný mechanismus není konkurenceschopný a sám sobě konkuruje svým vlastním systémem prodeje za ceny " bližší trhu", jinými slovy " přeprodává vlastní zisk" .

V článku je indikována další zisková rána, kdy převážně Gazpromem prodávaný " konkurenceschopný plyn" již naplnil evropské zásobníky cca na 85-90 procent jejich kapacity, takže naděje, že by klienti i v případě silné zimy kupovali dráže, jsou prakticky nulové.

Prostě taková střelba do vlastních nohou v přímém přenosu.

Jarda
7. září 2019, 13:29

Asi by neškodilo, kdyby ČR diverzifikovala zdroje, jako to dělá Polsko.....není příjemné financovat Rusku rakety a lodě, které tak rádi používají

Miroslav
7. září 2019, 15:50

Používají je méně než Američané a Britové.

Miroslav
7. září 2019, 15:50

Používají je méně než Američané a Britové.

Lulas
5. září 2019, 17:50

Maju aj konkurenciu z USA odkial sa kupuje plyn len z politickych dovodov.

Co keby sa bral len ten Rusky, uz len pre zdravy rozum, tie lode ktore to prevazaju vypustia nemale mnozstvo CO2 a inych exhalatov co zrovna nieje ekologicke.

Dušan
5. září 2019, 21:42

Transport potrubím ja ťažko výhodnejší z hľadiska CO2 ...

Čo sa týka dôvodov, tak samozrejme sú i politické, ale väčšina ej o ekonomike, resp. divirzifikácii zdrojov. Kupovať len od jedného dodávateľa je už len z hľadiska bezpečnosti nezmysel, vždy sa môže niečo stať - viď. posledný "prúser" z ropou....

frank
6. září 2019, 09:06

kdepak kupuje se , protože je konkurenceschopný, navíc i plynovod má kompresní stanice .

Ivan Novák
6. září 2019, 10:22

K těm ruským autokanibalizačním cenám: napadá mne, že mj. jde o prevenci obchodní koordinace turkických (Oghuz) zemí. Teď mají každá jiné starosti, ale Rusové jsou zvyklí myslet daleko vpřed, a přitom nezanedbávají heslo "že jsem paranoidní, neznamená, že po mně nejdou".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se