Domů
Obnovitelné zdroje
EBRD: Turecké geotermální elektrárny mají emise srovnatelné s uhelnými
Getoermální elektrárna emise

EBRD: Turecké geotermální elektrárny mají emise srovnatelné s uhelnými

Z reportu Evropské banky pro obnovu a rozvoj vyplývá, že průměrná geotermální elektrárna v Turecku má emise srovnatelné s uhelnými elektrárnami, přičemž tyto zdroje jsou obecně řazeny mezi čisté zdroje. Důvodem je rozdílná geologická struktura a vysoký obsah vápence na území, na kterém jsou turecké geotermální elektrárny postaveny.

Při běžných podmínkách jsou geotermální elektrárny zdrojem čisté elektřiny a tepla pocházejícího ze zemského nitra. Nicméně situace v Turecku je výrazně odlišná. I přesto, že jsou označovány za bezemisní zdroje, některé z nich produkují srovnatelné množství CO2 jako uhelné elektrárny.

Důvodem je specifické složení geologické struktury, která je bohatá na vápenec. Ten při kontaktu s párou o vysoké teplotě (cca 280 °C) uvolňuje značné množství CO2. Zatímco látky v kapalném skupenství se vrací zpět pod zem, pára s obsahem CO2 uniká do ovzduší.

Turecko geotermální elektrárny emise CO2
Průměrné emise podle typu zdroje Zdroj: Bloomberg.com

Společnost Gurmat, která se geotermální energii v Turecku věnuje, v současné době vyvíjí způsob, jak vstřikovat plynný CO2 zpět pod zem. Alternativní možností je i přeprodej CO2 pro využití v zemědělství.

Turecko má přitom za cíl další výrazný rozvoj geotermální energetiky. Do roku 2023 chce mít přes 1 GW instalovaného výkonu v geotermálních elektrárnách, což by Turecko pousnulo na 4 místo na světě v instalovaném výkonu tohoto zdroje. Momentálně je v Turecku 620 MW výkonu v geotermálních elektrárnách, což odpovídá 13 % potenciálu celého státu.

„Je zřejmé, že koncentrace CO2 je v některých oblastech Turecka vysoká. Všechny zúčastněné strany ale nyní pracují na tom, abychom našli způsob, jak se s touto situací vypořádat.“
Adonai Herrera-Martinez, EBRD pro Bloomberg

Turecko má za cíl do roku 2023 zvýšit instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích na 30 % všech zdrojů v zemi. V největší míře by se na růstu měly podílet vodní a větrné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Martin Hájek
25. červenec 2016, 15:34

"Ten při kontaktu s párou o vysoké teplotě (cca 280 °C) uvolňuje značné množství CO2."

280 °C není nijak vysoká teplota páry. V praních rozvodech v ČR se běžně používá teplota 220 °C. Spíše je s podivem, jak chtějí turečtí kolegové z páry s teplotou 280 °C vyrobit nějakou elektřinu. Jestli tam nedošlo k nějaké chybičce třeba při překladu a přebírán článku...

Brodský
26. září 2018, 09:18

Podle jiných webů jsem zjistil, že např. lze použít výměník z teplé geotermální (i pod 100C) na nějakou kapalinu s nízkým bodem varu (extrémně freon či podobný -butan..) a ta se pak teprve žene do turbíny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se