Vyšší poptávka po zemním plynu pro výrobu elektrické energie a vytápění, stejně jako vyšší ceny plynu na spotových trzích v Evropě a Asii mají USA pomoci navýšit vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) během letošní zimy. I přes nárůst exportu budou LNG terminály v USA podle vládní agentury US Energy Information Administration (EIA) v příštím roce zřejmě využívány méně než letos.

Po dokončení čtvrté zkapalňovací jednotky terminálu Sabine Pass v průběhu letošního srpna vzrostla celková kapacita zařízení pro zkapalňování zemního plynu ve 48 „dolních státech“ USA (území bez států Havaj a Aljaška) na 2,8 miliardy kubických stop za den (přibližně 80 milionů metrů krychlových).

S rostoucím kapacitou zkapalňovacích zařízení a mírou jejich využití, která v letošním roce pohybuje na úrovni 80 %, dosáhl vývoz LNG z USA v průměru 54 milionů metrů krychlových denně.

Vývoj celkové kapacity zkapalňovacích terminálů v USA a exportu LNG
Vývoj celkové kapacity zkapalňovacích terminálů v USA a exportu LNG. Zdroj: EIA

Terminál pro vývoz LNG Sabine Pass, jenž se nachází na pobřeží Spojených států v blízkosti hranice mezi státy Louisiana a Texas, disponuje čtyřmi jednotkami pro zkapalňování zemního plynu, přičemž v současné době probíhá výstavba páté jednotky. Po jejím dokončení v terminálu možné zkapalňovat až 100 milionů metrů krychlových plynu denně.

V současné době se ve Spojených státech dále připravuje dalších pět terminálů pro vývoz LNG, které by do konce roku 2019 měly navýšit celkovou kapacitu pro zkapalňování plynu v USA na zhruba 270 milionů kubíků denně.

Předpokládaný vývoj celkové kapacity pro zkapalňování zemního plynu v USA
Předpokládaný vývoj celkové kapacity pro zkapalňování zemního plynu v USA. Zdroj: EIA

Vývozu LNG z USA hraje do karet vyšší poptávka a ceny plynu

Celkové využití stávajících jednotek na zkapalňování zkapalněného zemního plynu EIA v letošním roce očekává v průměru na úrovni 80 %, v příštím roce by měla mírně klesnout na 79%. Skutečnou míru využití terminálů může zásadně ovlivnit několik faktorů, včetně přerušování provozu souvisejícím s nevhodnými povětrnostními podmínkami, kolísání poptávky, sezónnosti cílových trhů či výrobních plánů nových zařízení a údržby stávajících zařízení.

V případě terminálu Sabine Passu vývoz začal růst zejména v průběhu letošního září, kdy nová čtvrtá linka postupně najela na plný výkon. Celková kapacita terminálu byla v listopadu s denně zkapalňovanými 76 miliony kubíky plynu využívána z 96 %. EIA očekává, že terminál bude i nadále intenzivně využíván (z více než 90 %) v průběhu letošní zimy vzhledem k vysoké poptávce po plynu a nárůstu spotových cen plynu v Evropě a Asii.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *