Podle posledních odhadů asociace Eurogas by poptávka po zemním plynu v Evropské unii mohla do konce roku vzrůst ve srovnání s rokem 2015 až o 6 %. Kromě mírně chladnějšího počasí se na vyšší spotřebě plynu podílel i nárůst výroby elektřiny z plynu či sektor dopravy.

Zásadní vliv na spotřebu zemního plynu má teplota vzduchu, přičemž prvotní odhady asociace ukazují, že letošní chladnější počasí se podepsalo na růstu spotřeby 3 %, tedy zhruba polovinou.

Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím poptávku po plynu v Evropě v letošním roce je vyšší využití plynu pro účely výroby elektrické energie, zejména v zemích jako Francie, Německo, Itálie či Nizozemsko. Jen ve Francii stoupla poptávka po plynu v sektoru elektroenergetiky v prvním letošním pololetí ve srovnání se shodným obdobím loňského roku dvojnásobně.

„Souběžně s tímto trendem některé země, jako například Česká republika, zažívají silnější průmyslový a ekonomický růst, což vede k vyšší spotřebě plynu,“ uvádí asociace Eurogas.

Většího prostoru se plynu dostává i v sektoru dopravy, kdy stlačený zemní plyn (CNG) nabízí kromě nižších emisí i cenově efektivní alternativu ke konvenčním pohonům. V Evropě tak meziročně stoupl počet vozidel poháněných zemním plynem o 9 %.

Eurogas předpovídá růst spotřeby plynu i ve zbylých měsících letošního roku, kdy by se nárůst za druhou polovinu roku mohl pohybovat okolo 7,5 %. Celkově by tak roční spotřeba plynu v Evropské unii a Švýcarsku mohla dosáhnout 450 miliard metrů krychlových, tedy o 6 % více než v loňském roce.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *