Nové klimatické cíle Evropské unie budou znamenat přísnější pravidla nejen pro uhlí, ale také pro plynárenský sektor. Podle zástupkyně Evropské komise zaměřené na energetickou politiku bude třeba řešit například problémy s emisemi metanu či zvyšující se úrovní takzvaného flérování. 

Dosažení klimatické neutrality Evropské unie do roku 2050 je jedním z hlavních cílů, na které se plánuje zaměřit nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Leyenová při zářijovém představení jendotlivých komisařů uvedla, že tzv. „Evropský zelený úděl“ (European Green Deal) bude v centru jejího zájmu při vykonávání pozice nejvyšší představitelky Unie.

Podle zástupkyně Evropské komise zaměřené na energetickou politiku by při transformaci evropské energetiky mohl hrát ústřední roli zemní plyn, avšak pouze za předpokladu, že zlepší svoji klimatickou bilanci.

Problémy, které by měl podle Zsigriové plynárenský sektor řešit, jsou například emise metanu či rostoucí úroveň tzv. flérování (kontrolované spalování přebytečného plynu ).

„Vím, že vyvrtání nového vrtu je více ziskové než zaměření se na emise metanu, ale pokud to plynárenský sektor myslí se svojí účastí na transformaci energetiky vážně, bude s tím muset něco dělat,“ uvedla podle zahraničního serveru Montel Monica Zsigriová na konferenci LNGgc v Londýně.

LNG pod drobnohledem

Slova zástupkyně Evropské komise přicházejí v době, kdy zemní plyn získává stále větší roli v evropském energetickém mixu, ve kterém zejména díky nízkým aktuálním cenám LNG nahrazuje uhlí.

Americký exportér LNG Chenier očekává, že import LNG do Evropy vzroste letos meziročně o 30 milionů tun na 80 milionů tun (109 mld. m3).

Prudký nárůst exportu LNG z USA je nicméně doprovázen zvyšující se úrovní flérování, jelikož produkce plynu předčila exportní možnosti.  Společnost Rystad Energy odhadla, že loni bylo ve Spojených státech takto znehodnoceno zhruba 12 mld. m3 zemního plynu, což je o 50 % více ve srovnání s rokem 2017.

„V USA flérujeme 1-1,5 mld. kubických stop plynu denně (27-41 mil. m3/den), což je neakceptovatelné,“ řekl Octavio Simoes, seniorní poradce výkonného ředitele amerického producenta LNG Tellurian.

Uhlíkové certifikáty

David Ledesma, konzultant v energetice z Oxfordského institutu pro energetická studia podle zahraničního serveru Montel uvedl, že roste pravděpodobnost zavedení uhlíkových certifikátů pro dodavatele plynu. To by mělo za následek změnu hodnoty LNG vůči potrubím dopravovanému zemnímu plynu do Evropy.

Podle odstupujícího šéfa ropného gigantu BP Boba Dudleyho je však zemní plyn pouze cíleně „pošpiňován“.  Dudley trvá na tom, že zemní plyn bude pro energetickou transformaci nepostradatelný.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *