Domů
Plynárenství
Evropský regulátor: Náklady na nákup zemního plynu v EU rekordně poklesly
plynovod
Zdroj: Flickr / Jay Phagan,

Evropský regulátor: Náklady na nákup zemního plynu v EU rekordně poklesly

Podle předběžné zprávy agentury ACER o evropském trhu se zemním plynem v loňském roce rekordně poklesly náklady na nákup zemního plynu na velkoobchodních trzích. Meziročně se jedná o pokles v průměru o 4 EUR/MWh. Při srovnání průměrné ceny mezi lety 2012 a 2019 pak byl loňský průměr dokonce o 8 EUR/MWh nižší.

Počátkem tohoto týdne představila agentura ACER (Agentura Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů) předběžné výsledky svého každoročního reportu o velkoobchodním trhu se zemním plynem v Evropské unii. Podle reportu poklesly náklady na nákup plynu o 4 EUR/MWh, přičemž ACER posuzoval cenu, za kterou jsou v průměru obchodníci s plynem schopni nakoupit na velkoobchodním trhu.

Zřejmým důvodem, který zmiňuje i ACER, je pokles ceny v důsledku snížené spotřeby zemního plynu. Pokles byl zejména patrný na konci prvního a ve druhém čtvrtletí loňského roku, kdy se nejvíce projevily národní lockdowny.

Druhým důvodem pak byl vysoký dovoz zkapalněného zemního plynu do EU. V prvním pololetí roku 2020 byl jeho dovoz vůbec nejvyšší v historii. Přestože dovoz v druhém pololetí postupně klesal, byl s rekordním rokem 2019 srovnatelný.

Jak uvádí zpráva agentury ACER, v důsledku nízké spotřeby a vysokých dodávek se zaplnily podzemní zásobníky plynu, což ve svém důsledku vytvořilo další tlak na velkoobchodní ceny plynu. Ceny zemního plynu se ve druhém čtvrtletí pohybovaly na spotových trzích nejníže od roku 2012, kdy ACER začal vydávat každoroční report o plynárenském sektoru.

Pokles se nevyhnul ani cenám na pražské burze PXE, kde byla nejnižší spotová referenční cena zaznamenána 24. května na úrovni 3,8 EUR/MWh. Pro srovnání v tomto týdnu se cena pohybuje opět přes 20 EUR/MWh.

ACER: Rozdíly v tržních cenách mezi členskými státy se srovnávají

Kromě poklesu nákladů na nákup zemního plynu si evropský regulátor pochvaluje i to, že ceny na hlavních obchodních bodech konvergují, což přičítá evropskému vnitřního trhu se zemním plynem.

Rozdíly mezi jednotlivým trhy se loni pohybovaly nejvýše kolem 3 EUR/MWh, zatímco v roce 2013 to bylo i více než 5 EUR/MWh.

Cenové rozdíly mezi jednotlivými trhy se zemním plynem. Cenové rozdíly mezi jednotlivými trhy se zemním plynem. Zdroj: Evropská agentura ACER

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
PetrB
28. duben 2021, 10:36

Je mi opravdu záhadou proč EU nestaví strategické produktovody typu ropo/plynovody jako společná díla a nevyjednává o ceně s dodavateli mimo EU o ceně z pozice společného trhu.

Tím by se alespoň trochu využila logická síla integrace. Pak by ani NordStreem2 nemusel být kontroverzní, ale pojistka pro všechny.

Místo toho se těmi tanečky jen vráží klíny do EU a Putin si musí mnout ruce, jak si na písečku šlapame po bábovičkách.

St
1. květen 2021, 09:35

Vaše úvaha pane PetřeB je naprosto správná a pokud by něco takového EU řešila a dělala, tak by měla o mnoho více příznivců. Osobně nechápu proč už něco takového není dávno. Ušetřilo by to mnoho peněz i problémů.

Josef
28. duben 2021, 12:38

Ten důvod je přece jasný 27 států se nedomluví , protože někdo bere peníze za transport a někdo je platí motivace jdou proti sobě. Zájmy států jsou tak rozdílné , že vyšší integrace by znamenala rychlý konec EZ protože že část států se prosadí své zájmy proti jiné části a ta z EU odejde. Ono už se to děje i teď ...viz UK...

pr
28. duben 2021, 12:44

Protože jednoho jde snadno podplatit? Neboli při větší konkurenci vyhrává zákazník.

Jan Veselý
28. duben 2021, 13:51

Protože EU není hodný strýček, který za někoho všechno udělá. EU to naopak dělá správně.

1) Podporuje propojování energetických sítí mezi státy EU, včetně plynovodů.

2) Nemontuje se do obchodu s plynem, to je dominantně záležitost konkurenčního prostředí mezi obchodníky s plynem.

Arimatejský
28. duben 2021, 20:50

Plyn se stejně jako jiné komodity obchoduje na burze a kupují ho firmy, ne státy. Proč by EU kecat do toho, kolik má stát plyn? Evidentně jste nepochopil princip trhu.

St
1. květen 2021, 09:37

Pane Arimatejský, tady nikdo nemluví o tom, že by EU diktovala ceny plynu, ale o tom, že by se EU jako taková výrazně angažovala v budování infrastruktury. Pokud by se to přenesla i na dálnice a VTR bylo by jen a jen dobře.

Nefi
28. duben 2021, 21:23

Vyjednávání? Pojistka? Bábovičky? Když si vzpomenu, jak ostudně vyjednávali čeští ministerští úředníci o dlouhodobých cenách plynu. Jak se bili v prsa, že oni zařídili, že máme od Putina plyn. Jak jsme roky platili o polovinu více než nakupovalo Německo. Nikdy více. Bez ohledu na to jestli budou vyjednávat úředníci z EU či kdo.

Dobré ceny plynu v EU máme díky tomu, že obchodujeme na burzách a jsme dobře propojeni mezi sebou a máme mnoho různých vstupních bodů. Evropská deregulační legislativa, ta rozbila Putinovi jeho bábovičky.

Spoléhání se na megaprojekty a společné vyjednávání? Děkuji nechci, raději volím trh.

PetrB
29. duben 2021, 11:39

Dobře Nefi. Bylo to třeba chybné a nezvládnuté. Ale jindy a jiných souvislostech.

pokud bychom jednali za Evropu, nemohli bychom mít horší ceny než to Německo.

Tady je otázka, jestli to byla snaha o koordinovaný postup z EU nebo jen zpackané jednání pár furiantů.

Pokud se nikdo o koordinovaný postup vůbec nepokusil, je trochu mimo mísu ho těmito argumenty odsuzovat. Ne?

Nefi
29. duben 2021, 15:59

Za komunismu byl vtip: blahopřejeme vašim hokejistům ropa stop plyn stop. Já i někteří mí předřečníci jsme se radovali, že už to tak není. Ropa i plyn jsou globální komodity obchodují se na burzách a trhy jsou konkurenční.

A evropská energetická legislativa tohle přesně pomohla všeobecně rozšířit. Odstranila tu nutnost někam jezdit a s někým, něco dohadovat. Protože i kdyby byli vyjednavači sebegeniálnější, tak tím vyjednáváním samotným dáváme sami té protistraně její vyjednávací sílu. Na jedné straně super-vyjednávač EU a na druhé třeba šéf Gazpromu Miller. Sami bychom z nich dělali giganty.

Zatímco dnes oni musejí automaticky dodržovat naše pravidla na našich burzách. Dokonce musejí sami a dobrovolně zveřejňovat v rámci transparentnosti informace, které nám v minulosti mohli zatajit. Musejí bojovat na konkurenčním trhu s dalšími dodavateli o každou prodanou GWh plynu.

PetrB
29. duben 2021, 19:02

Vypadá to logicky.

Do chvíle kdy se má vysvětlit proč (jak sám píšete): ** Jak jsme roky platili o polovinu více než nakupovalo Německo. **

To by při vyjednávání unie nenastalo. O tom jsem přesvědčen.

Trh netrh, vyjednávání za 500.000.000 lidí je síla větší než mají nákupčí v Innogy.cz. Jen si to vzít do ruky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se