Domů
Plynárenství
Francie otáčí, zvažuje podporu tvrdších pravidel pro plynovod Nord Stream 2
Stagnace jaderné energetiky v Evropě a odchod některých států od tohoto způsobu výroby elektřiny vedou ke stále větší závislosti na plynu, jeho dovozu z Ruska a jeho důsledkem je i budování plynovodu Nordstream (zdroj Nordstream).
Zdroj: Nord Stream

Francie otáčí, zvažuje podporu tvrdších pravidel pro plynovod Nord Stream 2

Francie dnes před klíčovým pátečním hlasováním zemí Evropské unie překvapivě oznámila, že podpoří změnu unijních energetických pravidel, která mohou zkomplikovat už probíhající stavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Proti změně tvrdě bojuje Německo, které projekt plynovodu prosazuje. Dosud ho ve snaze zablokovat přijetí tvrdších pravidel podporovaly velké země jako Španělsko, Itálie nebo právě Francie. Pokud však Berlín ztratí podporu Paříže, podaří se ostatním unijním zemím nejspíš revidovanou normu prosadit, napsala agentura Reuters.

Změna postoje Francie je poměrně nečekaná, protože Paříž dosud Němce v jejich snaze nová pravidla zablokovat podporovala.

„Francie zamýšlí podpořit přijetí této direktivy. Pokračujeme v práci s našimi partnery, zvláště s Německem, na případných změnách textu,“ uvedla dnes mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnes von der Muhllová.

V pátek se v Bruselu sejdou ke klíčovému jednání o změnách navržených Evropskou komisí zástupci členských zemí. Jejich rozhodnutí však poté ještě musí potvrdit potvrdit Evropský parlament a členské státy.

EK navrhuje, aby se pravidla nově vztahovala i na plynovody ze třetích zemí, které procházejí pobřežními vodami unijních zemí, tedy i na Nord Stream 2. Německo se obává, že pokud by se Nord Stream musel řídit legislativou EU, zkomplikovalo by to jeho stavbu a jeho provoz by pak mohl být mnohem méně výdělečný nebo dokonce ztrátový, napsala agentura DPA.

Chystaný plynovod, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltu, je trnem v oku především Ukrajině a Polsku, ale i dalším státům, jako je Česká republika a Slovensko. Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům EU, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny. Plynovod tvrdě kritizuje také americký prezident Donald Trump, podle něhož učiní Německo zcela závislým na ruské energii.

Nord Stream 2 ruského plynárenského koncernu Gazprom spočívá v rozšíření současného plynovodu Nord Stream. Na financování projektu se podílí také pět evropských firem – německé Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Společnosti, které zdůrazňují význam plynovodu, zatím do projektu investovaly kolem čtyř miliard eur (103 miliard Kč), celkem si projekt vyžádá investici 9,5 miliardy eur (243 miliard Kč). Nord Stream 2, jehož výstavbu už povolily všechny dotčené země s výjimkou Dánska, má být hotový do konce letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Loudil
8. únor 2019, 12:16

Je to nechutné ! Kdyby Nord Strem I vedl třeba přes území Polska a nynější Nord Sream II zase přes Ukrajinu, Slovensko a Česko , tak by uvedené zemičky přímo hýkaly blahem s vidinou, jak jim do státních kasiček budou bezpracně plynout miliardy za tranzit ruského plynu. A vehementně by stavbu těchto plynovodů v EU podporovaly. Ale nyní, když plyn teče po mořském dně a "kasičky se tak neplní" - jsou tyto zemičky brunátné vzteky a snaží se všemožně stavitele poškodit a potrestat, aby si na něm vylily svůj vztek. Začnou tedy řvát o závislosti na Rusku. Kdyby ovšem plyn vedl přes ně, tak by neřvaly a ruského plynu by sem přiteklo úplně stejně. Varšava, Praha, Bratislava a Kyjev dělají toto : Příklad za anonymní české domácnosti :" Je večer a syn hlásí tátovi : Soused si koupil parádní nové BWW-X6, právě ho zaparkoval u domu. Proti té naší staré Fabii je to kus ! Na to my nemáme ! Táta odpovídá : Podej mi korunu, červenej sprej a jabko. Já mu to jdu hned obejít korunou, postříkám mu to pěkně sprejem a výfuk ucpu jabkem. Ať mu tu radost trochu pokazíme !! Ano, toto je přístup Kyjeva a Varšavy k tranzitu plynu z Ruska.

frank
8. únor 2019, 12:52

Stačilo na začátku napsat " nakydám sem kydy" a nemusel jste psát novorepublikově-sputnikovský hýkavý blábol... se divím, že příspěvky takové kvality si admin přeje mít na webu o energetice.

Mirous
8. únor 2019, 14:28

Stačilo na začátku napsat " nakydám sem kydy" od rádoby inteligenta co všude vidí agenty Ruska.

frank
8. únor 2019, 14:37

Agenty ? Nenechte se vysmát, vy máte zřejmě na mysli užitečné idioty ....

Loudil
8. únor 2019, 15:23

Na samou podstatu mého příspěvku ale neodpovídáte. Tedy toho, že pro Kyjev a Varšavu je tzv. "závislost na ruském plynu" - jenom vnější zástěrkou jejich hrabivého smýšlení. Pokud to poteče přes ně, tak - "žádná závislost nebude !" To by škodili sami své státní kase ! Jak to vede jinudy, tak přichází -"ruská závislost".

frank
8. únor 2019, 15:43

Podstata je jasná :

Kdo sám v peci bývá, jiného tam hledá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se