Ruský plynárenský gigant Gazprom prodloužil termín dokončení všech prací na plynovodu Síla Sibiře o dva roky. Potrubí, které má přivádět plyn do Číny, tak bude dokončeno až v roce 2024. Počáteční dodávky tímto plynovodem ale mají začít podle dosavadního plánu v prosinci 2019, uvedla s odvoláním na dokumenty ruského podniku agentura Reuters.

Více než 3000 kilometrů dlouhý plynovod by měl do Číny přepravovat až 38 miliard metrů krychlových ruského plynu ročně. Nový plynovod má být nejdelší sítí pro přepravu plynu na světě a má pomoci Rusku snížit závislost na evropském trhu. Jeho výstavbu začátkem září 2014 slavnostně zahájil prezident Vladimir Putin.

Firma odmítla poskytnout bližší informace k důvodům zpoždění. Dnes nicméně uvedla, že v letošním roce zvýší investice do plynovodů na 209,9 miliardy rublů (79,2 miliardy Kč) z dříve plánovaných 158,8 miliardy rublů.

plynovod sila sibiri power of siberia
Ilustrační foto

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky.

Rusko a Čína uzavřely v roce 2014 dohodu o dodávkách plynu za 400 miliard USD (8,8 bilionu Kč). Součástí dohody je i výstavba plynovodu z nových polí, která přijdou ruskou stranu na 55 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). Celkové investice obou zemí se mají vyšplhat přes 70 miliard USD (1,5 bilionu Kč).

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *