Ruská plynárenská společnost Gazprom bude v příštím roce znatelně navyšovat objem vypůjčených finančních prostředků. Růstu se v příštím roce dočkají i investice, naopak optimalizační program má společnosti pomoci dále snižovat náklady na její provoz.

Nově schválený rozpočet společnosti počítá v příštím roce s navýšením finančních prostředků z externích zdrojů. Celkově si tak Gazprom plánuje vypůjčit 288 miliard rublů (122 mld. Kč), tedy o 100 miliard rublů více než v letošním roce.

Již v průběhu prosince Gazprom uzavřel čtyřletou dohodu o financování v rozsahu 800 milionů euro (21,6 mld. Kč) s americkou J.P. Morgan Chase Bank a japonskými Mizuho Bank a Sumitomo Mitsui Banking Corporation.

Naopak úspory má přinést právě probíhající program optimalizace, jež by měl společnosti v příštím roce ušetřit 12 miliard rublů. V případě úspor se nicméně jedná o mírný pokles ve srovnání s cílem pro letošní rok o hodnotě 16 miliard.

Získané finanční prostředky společnosti umožní navýšit své investice, které by v příštím roce měly celkově dosáhnout 910,67 miliard rublů (386,6 mld. Kč), z čehož je 625 miliard vyhrazeno na stavební projekty. Gazprom v současné době pracuje na třech významných projektech plynovodů – Nord Stream 2, Turkish Stream a Power of Siberia.

S klesající cenou roste vývoz

Navýšení investic a výstavba plynovodů přichází navzdory výraznému poklesu cen plynu v období posledních několika let. V listopadu Gazprom uvedl, že očekává svou průměrnou cenu plynu ke konci roku okolo 165 až 170 dolarů za tisíc metrů krychlových, což je výrazně méně ve srovnání s hodnotami z roku 2013 (385 dolarů za tisíc kubíků).

Klesající ceny plynu se nicméně nepodepsaly na objemu ruského plynu vyvezeného do Evropy a Turecka, který letos dosahuje rekordních hodnot. Cenám ruského plynu by nicméně mohla v nadcházejícím roce pomoci dohoda největších světových těžařů ropy o omezení těžby.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *