Ruský plynárenský gigant Gazprom se snaží podpořit svou konkurenceschopnost rozšířením exportních cest pro svůj plyn. Více plynu by v budoucnu mělo směřovat na asijský trh a větší pozornosti by se měl rovněž dočkat vývoz v podobě zkapalněného zemního plynu.

Ačkoliv se Gazprom v posledních letech potýká s poklesem těžby, vývoz ruského plynu stále hraje důležitou roli v oblasti tamní ekonomiky. V průběhu více než 40 let trvající spolupráce dosáhl Gazprom v loňském roce s 31 % rekordního podílu na pokrytí poptávky po plynu v Evropě. Klíčové však pro společnost bude zajistit vyšší míru diverzifikace, a to zejména navýšením vývozu do Číny.

Významnou roli v diverzifikaci exportních cest Gazpromu bude hrát i další rozvoj v produkci zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož produkce v průběhu posledních několika let vzrostla na 3,56 milionů tun v roce 2015.

Velkou prioritu má rozšíření zatím jediného ruského závodu na zpracování LNG, který byl vybudován v rámci projektu Sakhalin II. Zprovoznění třetí linky zajistí 50% navýšení roční výrobní kapacity závodu, která v současné době dosahuje 9,6 milionů tun.

Ruský LNG projekt Sakhalin II
Ruský LNG projekt Sakhalin II. Zdroj: Gazprom

Další cestu pro export ruského plynu ve formě LNG by měl nabídnout plánovaný terminál v Leningradské oblasti. Terminál, jehož zprovoznění je plánováno na rok 2018, má disponovat roční kapacitou 10 milionů tun s možným navýšením až na 15 milionů tun.

„Podle předběžných dat je export Gazpromu do zemí mimo Společenství nezávislých států od 1. ledna do 15. května 2016 o 17,9 % vyšší než čísla za shodné období v roce 2015,“ cituje agentura TASS generálního ředitele Gazpromu Alexeie Millera.

Přestože se Gazprom snaží o větší diverzifikaci svých dodávek, evropské země měly značný podíl na tomto nárůstu. Velkou zásluhu na vyšším exportu měly obzvlášť země severozápadní Evropy. Nárůst exportu do Německa dosáhl 14,2 %, do Francie 38,6 %, do Spojeného království 104,1 %, do Nizozemska 106,7 % a do Dánska dokonce 140,2 %.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *