Domů
Plynárenství
Investice do průzkumu ropných a plynových ložisek letos poprvé po 9 letech meziročně vzrostou
ropa těžba

Investice do průzkumu ropných a plynových ložisek letos poprvé po 9 letech meziročně vzrostou

Po několika letech poklesu se očekává, že těžba zemního plynu a ropy poroste. Od roku 2014, kdy zkolabovaly ceny ropy, velké ropné společnosti investice do těžby postupně snižovaly. Nyní se ovšem očekává nárůst, a to i přesto, že ceny ropy nerostou.

Po kolapsu cen ropy v roce 2014 velké ropné společnosti snížily své investice do průzkumu potenciálních ložisek. Výdaje v tomto sektoru se mezi lety 2014 až 2018 snížily na polovinu. Zároveň je ale důležité zdůraznit, že financování průzkumných činností bylo zpomaleno již před rokem 2014. Prudké snížení cen tento trend jen urychlilo.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) v tomto roce dojde poprvé ke zintenzivnění průzkumných činností od roku 2010. Očekává se, že investice do průzkumů dosáhnou v roce 2019 hodnoty 60 miliard USD (1,3 biliony korun). To je o 18 % více než v roce 2018. Stále ovšem nějakou dobu potrvá, než budou investice dosahovat stejné výše jako v roce 2010. Částečně také kvůli tomu, že v důsledku strukturálních změn došlo ke snížení míry návratnosti investic.

Dojde k nedostatku ropy?

Méně průzkumů přirozeně vede k méně objevům nových ložisek. Mezi lety 2014 až 2018 činily nové objevy konvenční ropy 5,2 miliard barelů ropného ekvivalentu ročně, což je o dvě třetiny méně než průměr za předchozí desetiletí. Stejný trend se týká i zemního plynu.

Nová ložiska ropy a zemního plynu a výdaje do průzkumných činností celosvětově. Zdroj: Euractiv

Nízká míra objevených ložisek vzbudila obavy mezi tržními analytiky, protože klesají dodávky, nicméně poptávka roste. Na konci třetí dekády 21. století by mohlo dojít k nedostatku ropy. Vzhledem k tomu, že obvykle trvá deset let, než nové ložisko dosáhne svého vrcholu těžby, tak reálné dopady absence investic do průzkumu ještě po několik let nepocítíme.

Vývoj poptávky a nabídky ropy v letech 2014 až 2017. Zdroj: Euractiv

Investice do těžby jsou stále příliš vysoké

Podle zastánců boje proti změně klimatu je ovšem toto ta správná cesta a investice do těžby ropy a plynu musí klesat. Zároveň pak nesouhlasí s nízkými investicemi plynových a ropných firem do obnovitelných zdrojů energie. Investice do těžby fosilních paliv jsou v tomto srovnání stále příliš vysoké.

Dle zprávy organizace Carbon Disclosure Project dvacet čtyři největších ropných a plynových společností do čisté energetiky investovalo celkem 1,3 % jejich rozpočtu z roku 2018. I přestože je návratnost investic do sektoru těžby nižší než dříve, tak je stále vyšší než návratnost do obnovitelné energie.

Míra návratnosti investic. Zdroj: Euractiv

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jar
3. červenec 2019, 08:02

To je zcela jiný směr než je politika typu "clean energy".

Jan Veselý
3. červenec 2019, 08:38

Jasně, ještě pořád jezdí po světě příliš mnoho "plechových miláčků" se motorem na ropná paliva. A cenu neurčuje trh, ale manipulace kartelu OPEC+Ruska. Proto taky všechny obory, kde to šlo, už s ropou skončily. A teď to snad začne jít i u silniční dopravy. Koho by bavilo sponzorovat wahhábismus a ruský vojensko-průmyslový komplex?

Ing. Bizon
3. červenec 2019, 12:42

Bohužel elektrická energie je relativně malá část energie kterou civilizace spotřebuje. Doprava, vytápění, vaření, atd, to jsou neuvěřitelné objemy spotřebovaných paliv.

Clean energy je super, ale kvantitativně má zatím minimální podíl, naše společnost je dodnes prakticky totálně závislá na fosilních palivech.

Jan Veselý
3. červenec 2019, 13:55

Jo, jo, ropou se strašně plýtvá (viz zde a zde).

V mých odkazech jsou i konkrétní čísla, ne jen vágní pojmy jako "relativně malá" nebo "minimální podíl".

A s těmi OZE je to stejně jako když poslal Baťa obchoďáky do Afriky. Jeden napsal: "Není tu tržní potenciál, všichni tu chodí bosi", druhý napsal: "Obrovský tržní potenciál, zatím tu všichni chodí bosi."

Loudil
3. červenec 2019, 18:14

Rusko se poklesu spotřeby ropy dokáže postupně přizpůsobit. Pořadí jejich exportních komodit dnes : 1.Energetické suroviny 2. Zbraně 3.Zemědělské produkty , ovšem stoupá podíl Rosatomu , který má zatím zakázky za 133 mld. USD a může brzy předhonit i druhé zbraně. Význam zemědělského exportu i Rosatomu poroste . Když začne padat spotřeba ropy, pak myslím, že plyn zatím tak lehce nahradit nelze.

Jan Veselý
3. červenec 2019, 21:27

Jo, 212 z 359 milard USD to je jak nic. Ten obrat za ropu a plyn, ten by určitě nechyběl.

Ing. Bizon
4. červenec 2019, 02:02

Vy se rád hádáte, že jo?=)

Já nejsu obhájce fosilních zdrojů do budoucna, jen jsem komentoval současnou realitu. A ty odkazy co jste linkoval jsou super, za ty děkuju.

"Ruskou hrozbu" jsem asi uplně nepochopil, když jako NATO máme 14x vyšší výdaje na zbrojení než Rusko, máme daleko víc technologií, lidí, základen, tak já prostě žádnou velkou hrozbu nevidím.

Na wahabismu se ale na 100% shodneme. Nejextrémnější velký proud islámu, prokazatelně spjatý s výchovou i financováním teroristů, šířený z prakticky středověkké diktatury.... Ale protože tato středověká diktatura je spojenec a má spoustu levné ropy tak to tolerujeme :D Je vidět že všechno je politika a zájmy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se