Kypr, Řecko, Izrael a Itálie v úterý podepsaly memorandum o porozumění za účelem vybudování největšího podmořského plynovodu na světě, který bude plynem zásobovat Evropu. Plynovod za 5 mld. eur by mohl začít dodávat plyn již v roce 2025.

Zpravodajský portál EurActiv informoval o podepsání memoranda čtyřmi státy. Budoucí plynovod pro zásobování Evropy zemním plynem bude dlouhý 2000 kilometrů, a měl by se tak stát největším podmořským plynovodem na světě. Plánovaná cena plynovodu je 5 miliard euro. Roční přepravní kapacita plynovodu je plánovaná na až 16 miliard metrů krychlových (bcm). Plynovod by mohl být uveden do provozu již v roce 2025.

„Projekt zajistí přímou dlouhodobou exportní cestu z Izraele a Kypru do Řecka, Itálie a dalších evropských trhů… a tím posílí bezpečnost dodávek do EU,“ uvedly země ve společném prohášení.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil izraelský ministr pro energetiku Yuval Steinitz a jeho protějšky z Kypru a Řecka. Za Itálii byl přítomen velvyslanec na Kypru Andrea Cavallari.

V květnu podepsali členové čtyř zmíněných zemí a zástupci EU společné prohlášení, které podporuje export zemního plynu z Izraele a Kypru do Evropy. Rozhodli se založit pracovní skupinu za účelem podpory mezistátní domluvy, která by se mohla uskutečnit již na jaře 2018 během plánovaného setkání na Krétě.

Plynovod by propojil izraelskou těžařskou oblast Leviathan skrz těžařskou oblast Kypru s názvem Aphrodite s pevninskou částí Řecka a Itálie. Projekt by stal ještě ziskovějším, kdyby Kypr či Izrael objevily další naleziště zemního plynu a tím snížily náklady. Kritici nicméně poukázali na klesající cenu zemního plynu a nákladů na výstavbu OZE a v současné době pochybují o finanční výhodnosti plynovodu.

Další projekty

Kypr je v současné chvíli jediným členským státem EU, který není propojen elektrickým vedením nebo plynovodem s jiným členským státem. To je v přímém rozporu s cílem Energetické unie.

V říjnu Nicosia a Řecko odsouhlasily pokračování dalšího velkého energetického projektu. Jedná se o euroasijské elektrické vedení, které by propojilo Řecko a Izrael a vedlo přes Kypr a Krétu.

Plánované, z většiny podmořské kabelové vedení by mělo být dlouhé 1500 kilometrů a schopné přenášet výkon 2000 MW. Odhadovaný rok uvedení do provozu je 2022 a celkové náklady se zatím odhadují na 3,5 miliardy euro.

Autor úvodní fotografie: Jay Phagan @flickr.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *