Obchodníci se zkapalněným plynem vyhodnocují dopady přerušení diplomatických vztahů arabských států s Katarem. Tento neočekávaný krok, který podnikly Saudská Arábie, Bahrajn, Egypt, Libye, Jemen a Spojené arabské emiráty, bude mít zcela jistě dopad na energetický trh. Katar je totiž největším světovým exportérem LNG.

V loňském roce Katar vyvezl 78,8 miliónů tun zkapalněného zemního plynu (LNG). To je více než 30 % z celosvětové spotřeby LNG, která v roce 2016 dosáhla 257,8 mil. t. Stále více plynu směřovalo právě k zemím na Středním východě, zejména do Egypta, Jordánska a Spojených arabských emirátů (SAE).

Omezení dodávky této strategické suroviny by mohlo mít značný dopad na ceny zejména v Egyptě. Zatímco v pondělí Katar ujišťoval, že situace nebude mít vliv na dodávky plynu do jiných zemí, zejména Japonska, tak z vyjádření konzultantské firmy Qamar Energy z SAE lze očekávat přerušení dodávky z katarských zdrojů.

V horší situaci než SAE se ovšem nachází Egypt, který je v oblasti LNG závislý na Kataru z více než 60 %, kdy z celkové své spotřeby 7,3 mil. t dováží 4,6 mil t. Pokud by došlo k naprostému přerušení obchodních vztahů v této oblasti, musel by Egypt dovážet plyn z Austrálie a dalších zemí.

Růstu ceny plynu má zabránit navýšení domácí produkce

Obchodníci na světových burzách však nepředpokládají výrazný nárůst ceny LNG v Egyptě, a to z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že Egypt v poslední době zvýšil domácí produkci zemního plynu a tedy se pomalu stává méně závislý na externích dodavatelích. Nicméně Egypt stále očekává nejbližší dodávky LNG z Kataru, které by měly dorazit tuto sobotu a neděli.

Dále se tradeři domnívají, že spíše než obchod s LNG, který je důležitý pro všechny země, bude mít přerušení diplomatických styků dopad na přepravu plynu plynovodem Dolphin, který je jediným plynovodem, propojujícím Arabský poloostrov.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *